Меркел: Македонија направи неверојатен скок со решавањето на спорот за името

Со охрабрувачката порака на Ангела Меркел дека Македонија треба да ги почне преговорите, претседавачот со Унијата, Андреј Пленковиќ ја заокружи серијата средби со највисоките европски челници.

Германската канцеларка призна дека и на Европскиот совет во декември не успеале да постигнат договор со Франција за повторно отворање на прашањето за почеток на преговорите, но се надева дека тоа ќе се случи во март годинава. Според неа, Македонија и Албанија преговорите мора да ги започнат во пакет, но потоа двете држави да бидат оценувани според индивидуалните успеси.

„Во случајот со С. Македонија, со решавањето на спорот за името беше направен неверојатен скок затоа што тоа прашање беше причина за блокада. Сметам дека Албанија и С. Македонија припаѓаат кон истата група. Затоа сметам дека доколку сме фер, двете земји треба да ги започнат преговорите, но притоа да следат различни патеки, затоа што секој треба да биде оценуван според сопствените успеси. Мораме, откако не успеавме да пронајдеме договор на декемврискиот совет, сега  мора да видиме дали можеме нешто да сториме на советот во март“,изјави Ангела Меркел – Канцелар на Германија.

Разговорот на Пленковиќ со Меркел во Берлин, следи непосредно по неговите средби со Макрон, Фон Дер Лајен и Шарл Мишел, на кои прашањата за македонските преговори и за новата методологија беа меѓу клучните теми.  По синоќешната средба, Пленковиќ повторно нагласи дека стои зад земјите од Западен Балкан и дека очекува Македонија и Албанија напролет да го започнат преговарачкиот процес.

-Затоа одлучивме самитот во Загреб на 6 и 7 мај да биде самит кој ќе даде реална перспектива за идните односи во деценијата која што следува, кој ќе биде од политичка природа, кој мора да ги подготвува тие земји постепено, со освежена методологија за преговарачкиот процес за пристапување, на начин на кој што ќе знаеме точно како и со каква динамика тие држави ќе се движат кон Европската Унија во годините кои што се пред нас,вели Андреј Пленковиќ – Премиер на Хрватска. 

Дека следните неколку месеци ќе бидат клучни за земјава, потврди и шефот на словачката на дипломатијата, Мирослав Лајчак. На конференцијата посветена на односите ЕУ - Западен Балкан, тој предупреди и на ризиците со кои ќе се соочи Унијата доколку не испрати јасен сигнал до земјите од регионот.

Според него, неопходно е да се изнајде нов консензус за отворање на преговорите со Македонија и Албанија, и да се подобри политиката на проширување во пресрет на мајскиот самит во Загреб.  

притисни ентер