Дали „Google Chrome“ конечно добива конкуренција?

Мајксрософт официјално го пушти во работа својот нов интернет пребарувач „Edge“, кој е покренат од истиот софтвер како и „Google Chrome“.

Корисниците на оперативните системи „Windows“и „Mac“ќе можат да го преземат и да го инсталираат овој пребарувач,а автоматски ажурирања ќе се појават за „Windows“ корисниците веќе од следната недела.

„Edge“ би требало да биде пребарувач од новата генерација, па од него се очекуваат значително подобрени перформанси за разлика од досега.

Освен побрзото пребарување и поголемата сигурност, најавени се и некои нови корисни функции, како што е на пример можноста да се отвораат и постари интернет апликации.

„Collections“, функција која овозможува собирање информации од интернет страници и нивно организирање во лесно изменливи документи, за жал нема да биде достапна веднаш.

Но ако е за утеха, веројатно ќе биде подготвена за шест до осум недели пишува сајтот „Engadget“.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер