Организаторите за загадениот воздух на Австралија Опен: Виновни се телефонските апликации

Одигрувањето на Австралија опен е доведено во прашање откако организаторите се борат со проблемот со загадувањето на воздухот како резултат на шумските пожари кои ја опустошија земјата.

Првиот ден беше одбележан со откажување на Далила Јакуповиќ, кој имаше проблеми со дишењето и силна кашлица предизвикана од загадениот воздух, но и бројни поплаки од играчите дека не можеле да дишат и дека брзо се умориле. Вториот ден се случи тричасовна пауза поради тешкото загадување на воздухот, аа после тоа да се појават првите шпекулации за евентуално одложување на целиот турнир.

И покрај сè, директорот на Австралија опен Крег Тили изјави дека првиот Грен слем на сезоната ќе започне навреме, како што беше планирано.

„Постојат многу шпекулации дали Австралија опен ќе започне навреме или ќе биде одложен. Турнирот ќе се одржи“, изјави Тили, истакнувајќи дека го разбира гневот на играчите, но исто така додаде дека верува дека има забуна околу различните мерења на квалитетот на воздухот во зависност од која апликација или веб-услуга се користи.

"Прашањето на квалитетот на воздухот е збунувачко и комплицирано. Постојат различни форми на мерење кои се многу покомплексни отколку што можат да понудат телефонските апликации. Важно е да имате доверба во медицинските совети и научните експерти кои секојдневно го анализираат квалитетот на воздухот. Безбедноста, благосостојбата и здравјето на играчите, се наш приоритет “

Според него, системот за мерење на загадувањето треба да ја надмине границата од 200 единици, а тоа никогаш не се случило од почетокот на натпреварите.

Матичните лекари бараат повеќе термини за ковид тестови

Матичните доктори во понеделниците и вторниците во трка да закажат тестирање за Ковид 19 во јавните здравствени установи. 

Денеска во ординацијата на матичен доктор преку системот за закажување на тестирање слободен термин за закажување за Ковид 19 има само во Битола. Матичните велат дека има и граѓани од Скопје одат и се тестираат и во други градови, доколку нема слободен термин во јавното здравство во Скопје. Она што е дополнителен проблем е што матичните доктори само во поликлиниките може да закажат тестирање во другите установи не можат.

Матичните велат дека дополнителен проблем е и алгоритамот. Има случаи кога некој бил во контакт со болен има симптоми не чувствува мирис и вкус, има болки во телото, кашла а нема температура, во овој случај доколку не се внесе зголемена температура не може да се закаже тестирање за ковид 19.

И пациентите и матичните доктори реагираат дека некогаш мораат да ги препратат на приватно тестирање каде тестирањето чини од четири илјади до осум илјади денари доколку резултат веднаш се добива. Во последните тестирања се покажува дека 40 проценти од добиените резултати се во јавните здравствени установи, а останатите се во приватните лаборатории. Институтот за јавно здравје објави дека во однос на минатата недела зголемен е бројот на позитивни пациенти за 34,9 проценти. Највисока инциденца е регистрирана во Кочани 154, 1 на 100 илјади жители. во 16 града, бројот на ново-дијагностицирани е под 20. Пријавени се 48 смртни случаи, 21 повеќе од минатата недела.

-Регистрирани се заболени лица во сите возрасни групи. Најзастапена е возрасната група на лица на возраст над 60 години 22,4%. Голем број на заболени се регистрира и кај лицата во возрасните групи од 50-59 18,5%3 30-39 18,2%, 40-49 15,7%) и 20-29 (n=147; 15,5%). Најмал број е регистриран кај децата од 0-9 3,9 и 10-19 години 5,9%.

- Починати има најмногу над 60 години 32 лица 8 на возраст од 50-59, 4 од 40-49 години, 3 од 20-29 и еден случај од 30-39 години. Од починатите 42 лица биле хоспитализирани.

Албански државјанин и двајца дебрани заработија кривични пријави за производство и промет на дрога и помагање

Албански државјанин и двајца жители на Дебар заработија кривични пријави за „неовластено производство и промет на дрога" и „помагање".

-Оделението за внатрешни работи од Дебар поднесе кривична пријава против Ф.Ц.(33) од Република Албанија поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело ,,неовластено производство и пуштање во промет на наркотични дроги, психотропни супстанци и прекурсори".Во исто време поднесена е кривична пријава и против К.К.(33) и А.С.(26), двајцата од Дебар, поради постоење основи на сомнение за сторено кривично дело „помагање", изјави Стефан Димоски, портпарол на Секторот за внатрешни работи од Охрид.

Според него, првопријавениот, во месноста „Врабич", во близина на регионалниот пат Дебар – Струга, во грмушка сокрил вреќа во која имало 5 килограми и 480 грама опојна дрога марихуана.

Тој бил затекнат во момент кога ја препакувал дрогата, а по кратко време со патнички возило пристигнале второ и трето пријавените кои требало да ја преземат дрогата во помали пакувања./МИА

Министерот Спасовски се сретна со францускиот амбасадор Тимоние

Министерот Спасовски изразил благодарност за обемната помош од француска страна за Министерството за внатрешни работи на Република Македонија.

Огромната поддршка која Француската Република ѝ ја дава на Макеоднија за остварување на напорите за членство во ЕУ, беше во центарот на вниманието на денешната средба помеѓу министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски и амбасадорот на Француската Република во заминување, Кристијан Тимоние, што се одржа во Министерството за внатрешни работи.

Министерот Спасовски изразил благодарност за обемната помош од француска страна за Министерството за внатрешни работи на Република Македонија во форма на експертиза, обуки, заеднички оперативни акции и проекти, што придонесува за развивање на капацитетите на Министерството.

– Обострано беа изразени задоволство од досегашниот развој на билатералните односи и желба за уште поголемо интензивирање на соработката на сите полиња на безбедноста, се наведува во денешното соопштение од МВР. /МИА

притисни ентер