Вештачката интелигенција создава убедливи лажни фотографии на луѓе , зошто ?

Неколку стартапи што се занимаваат со вештачка интелигенција започнаа да нудат фотографии на луѓе кои воопшто не постојат, лица замислени од машини ,темелно обучени да препознаваат и создаваат привлечни човечки лица.

Покрај тоа што е импресивно технолошко достигнување, тоа подразбира и бројни безбедносни и етички проблеми.

Стари, млади, бели, црни, момчиња и девојчиња ... толку убедливи , а сепак не се реални. Ниту еден од нив не бил зачнат или роден. Тоа е последниот производ на нервните мрежи Generative Adversarial Network (ГАН), кои својот занает го испекоа на илјадници или стотици илјади фотографии на вистински луѓе, до моментот кога научија како да создаваат фотографии што скоро никој не може да ги разликува од фотографиите на реалните луѓе.

Колку е поголема разновидноста на лицата на кои може да се научи алгоритмот, толку поразновиден ќе биде финалниот производ. Базите засновани на мал број модели произведуваат релативно слични, прилично хомогени лица, но со доволно податоци сè е можно. Ова е исто така една од причините зошто вашето лице не треба да биде прекумерно изложено на Интернет - социјалните мрежи како Фејсбук, Гугл или апликациите како FaceApp собираат големи количини податоци што може да ги користи вештачката интелигенција за различни намени, без ваше знаење.

Генеративните ривалски мрежи првенствено се состојат од три компоненти. Првиот е генератор, вештачка интелигенција задолжена за производство на лажни фотографии. Втората е база на податоци со вистински фотографии, а третата е дискриминатор, вештачка интелигенција која има задача да препознае дали е вистинска фотографијата или лажна. Генераторот и дискриминаторот се ривали - целта на генераторот е да го измами дискриминаторот. Откако дискриминаторот ќе ја донесе својата одлука, тој е информиран дали погодил или не, и врз основа на тоа учи за следниот пат.

Компјутерот ги доживува истите овие фотографии многу поапстрастрактивно, на ниво на дигитални информации. Вештачката интелигенција ги препознава индивидуалните пиксели на фотографијата, нивните бои и нивната позиција во однос на едни со други. Од овие односи, нервната мрежа за учење мора да научи да ги препознава клучните елементи на лицето – форми и бои кои претставуваат усни, заби, очи и сите други детали.

Поточно, секој пат кога дискриминаторот признава лажна фотографија, му открива на генераторот на каков критериум го изложил. Генераторот потоа додава дополнителни услови во своето производство.

Неколку стартапи започнаа со продажба на фотографии од непостоечки луѓе, на компании кои сакаат брзо и евтино да ја „зголемат расната разновидност“ на нивните фотографии, во нивните каталози и проспекти.

Rosebud.ai продава илустративни фотографии кои можат автоматски да се монтираат на разни лажни лица кои припаѓаат на посакуваните етнички групи. Истиот модел во иста поза може, со само еден клик , да стане азиски или црн, кавкаски или јужноамериканец. Icon8 нуди фотографии по многу критериуми, млади, стари, деца, возрасни, од сите раси и изрази на лицето, од насмевки, тага, замисленост, досада и многу други. Тоа е невидена количина на фотографии кои едноставно би било непрактично да се фотографираат со вистински луѓе.

Но, истата технологија има своја темна страна. Некои апликации за дружење започнаа да користат лажни фотографии од девојчиња за да остават впечаток дека на нивните платформи има поатрактивни млади жени. Интернет-измамниците и агентите почнаа да користат фотографии на лажни луѓе за да отворат лажни профили на социјалните мрежи како „Фејсбук“ и „Линкдин“.

Дневен хороскоп за 23. февруари 2020 година

Дневен хороскоп за недела. 23. февруари 2020 година. 

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Убавиот развој на личните односи ќе ве поттикнат да го надополните со нова идеја за излегување , каде добро ќе си поминете.

Кариера

Ви се чини дека компанијата во која работите е малечка . Сакате нешто поголемо , но за тоа е потребна поголема одговорност од ваша страна.

Здравје и совет

Сепак имате доволно слобода.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

Не ви се чини дека ситуацијата се одвива во ваша полза и затоа ги анализирате причините. Ќе ве заболи глава. Едноставно почекајте и ќе помине.

Кариера

Ќе има такви кои ќе ве побараат за соработник или ќе ве прашаат за мислење или совет. Бидете објективни и проценувајте без емоции.

Здравје и совет

Одете таму каде што ви е добро.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Вашите лични односи стануваат се полиберални , а вие сте поотворени за различни идеи. Чувствувате како да се подмладувате.

Кариера

Тешко дека нешто може да ве загрози или одврати од она што го работите. Се тече добро , стабилно , а вие функционирате и покрај малите пречки.

Здравје и совет

Посигурни сте.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

И да одите чекор напред , па чекор назад , пак ќе бидете во плус , зашто знаете што сакате. Тоа ќе го препознае и другата страна.

Кариера

Една тајна има голема тежина , а вие ќе ја чувате знаејќи колку вреди. Денеска ќе размислувате за тоа.

Здравје и совет

Одвоете го приватното од деловното.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Подобрувањето во личните односи ќе биде поврзано со можност за излегување на интересно место полно со ведри луѓе.

Кариера

ПОдготвени сте на промена за разлика од вашите колеги. Нив се ќе им изгледа нестварно , па ќе мора да ги убедувате.

Здравје и совет

Бидете трпеливи.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Ако веќе толку сакате да се жалите , тогаш тоа раскажете и го на личност од доверба , не на онаа со која сте во врска , зашто ќе и бидете напорни.

Кариера

Ќе ве измачува еден проблем поврзан со финансии , но извесно е дека решението е на повидок. Но , за тоа треба работа.

Здравје и совет

Одморете и наспијте се .

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Другата страна би можела да се најде во искушение да ви ги довери своите маки и грижи . Бидете отворени и не носете предвремени заклучоци.

Кариера

Вашите деловни соработници ќе го покажат своето сериозно лице , кое на вас ќе остави впечаток дека е мрачно. Направите се што е потребно за да внесете ведрина во работењето.

Здравје и совет

Бидете она што сте.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Уште имате желба и расположение за нови љубовни авантури , а во тоа ви помагаат и пријателите. Оние во врска се одлично.

Кариера

Верувате дека можете повеќе и подобро . Во право сте , но не треба од себеси да барате неможни работи. И вие сте само човек.

Здравје и совет

Тргнете се од каква било негативност.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Некои ќе ја стават саканата личност на врвот на своите вредности , а при тоа нема да ја запостават кариерата. Ќе успеете се да споите на најдобар начин.

Кариера

Еден трошок малку ќе ве вознемири , но набргу ќе воспоставите контакти со кои ќе ја развиете работата и ќе го надоместите трошокот.

Здравје и совет

Не постои совршенство.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Ако нешто ве измачувало , денеска ќе се соочите со тоа на зрел начин. Можеби нема да пеете , но паметно ќе комуницирате и ќе го решите проблемот.

Кариера

Многумина ќе се чувствуваат одлично на работното место, зашто не само што имаат убава работа , туку и односите со колегите се подобруваат.

Здравје и совет

Ќе го надминете преодниот стрес.

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Веројатно денеска ќе се однесувате весело , како ништо да не ве мачи. Можно е излегување у луда забава без емотивни полнења.

Кариера

Ќе имате голема желба и потртеба за да ги презентирате своите способности , но се уште нема да добиете можност за тоа. Почекајте.

Здравје и совет

Продолжете да го истражувате здравиот начин на живот.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Ќе ја водите саканата личност од една до друга недвижност на продажба , за да и покажете како ќе живеете еден ден заедно.

Кариера

Не е исклучено да ве пофалат или вашето знаење и стручност во една област да исплива , што ќе биде значајно за работата.

Здравје и совет

Здрави сте и подготвени за нови предизвици.

Германци во потрага по пораката во шише , што за осум години поминалo 18 000 километри

Кога Џулија Гогос од Бон и нејзините деца фрлиле шише со порака пред осум години во Рајна, таа не очекуваше дека ќе отплови сè до Нов Зеланд.

Но, минатата недела, писмо од Новозеландско семејство со датум од 7 февруари, пристигна во поштенското сандаче на Гогос минатата недела, во кое се вели дека е пронајдено шишето со пораката во Окленд, на 18.000 километри оддалеченост.

„Драги Сила, Фрида, Маја и Џон, ја најдовме вашата порака во шише и ја испративме назад од Окленд, Нов Зеланд“, се потпишале во писмото Скот, Џулија, Леа и Алис Џој.

Семејството Гогос соопшти дека Маја и Сила сега имаат 12 и 14 години и дека децата се многу возбудени од писмото. Сепак, жалат што пронаоѓачите не ја напишале својата адреса и ќе се обидат да ги најдат преку Фејсбук.

Таткото Кристијан Гогос објави фотографија од писмото на оваа социјална мрежа, но сè уште нема добиено никаква информација за семејството на Нов Зеланд.

„Би сакале да знаеме повеќе за тоа каде точно го нашле шишето, во која состојба е сега, и дали можеби го чуваат“, рече Џулија.

Нејзиното семејство никогаш не било во Нов Зеланд, но тие веруваат дека писмото би можело да биде знак дека треба да го посетат Пацификот.

Традиционална тепачка со портокали во Италија (ВИДЕО)

Еднаш годишно на покладен  вторник, жителите на стариот средновековен град Ивре во Италија, се собираат на главниот плоштад за тепачка со портокали.

Битката со портокали потекнува од средновековниот период и го слави денот кога жителите биле ослободени од суровото владеење на злобниот војвода.

Според легендата, ќерката на мелничарот,  Виолет му ја отсекла главата на војводата кога се обидел да спие со невестата на првата брачна ноќ. Ова го натерало градот да се крене на нозе и да го запали замокот на војводата.

Битката е борба меѓу оние кои го поддржуваат војводата и оние што се на страната на Виолета.

притисни ентер