Светските и олимписки шампиони отпаднаа од Евро 2020

Ракометната репрезентација на Данска испадна од Европското првенство.  Данците во групата завршија зад Унгарија и Исланд.

Светските и олимписките шампиони загубија сензационално од Исланд во првиот натпревар со (30:31) и одиграа реми против Унгарија во вториот натпревар (24:24). Откако Унгарците денеска го совладаа Исланд (24:18), стана јасно дека Данците не можат да влезат во второто коло со вечерашната евентуална победа против Русија.

Исланѓаните, кои имаа голема поддршка од данските навивачи во Малме, беа многу подобри од нивните ривали во првото полувреме и во еден момент имаа предност од пет гола (11-6), но Унгарците ја намалија загубата на три гола на полувремето (12-9). Во вториот дел, унгарските ракометари одиграа фуриозно, а тие ја прекршија играта по полувремето, кога се изборија од 18:17 на 23:18. Унгарците ги предводеше феноменалниот Банхиди со осум погодоци, а голманот Роланд Миклер одбрани 14 шута.

Унгарците на тој начин префрлија два бода од оваа група во второто коло, а Исланѓаните продолжија без поени. Норвешка и Словенија исто така имаат два бода во оваа група, со Шведска и Португалија без бодови.

притисни ентер