Работна средба на директорките на Службен весник и Академијата за судии и јавни обвинители

Директорката на Јавното претпријатие „Службен весник на РМ" Татијана Лалчевска оствари средба со директорката на Академијата за судии и јавни обвинители Наташа Габер – Дамјановска.

Повод за средбата е учеството на Јавното претпријатие „Службен весник на РМ" на обуката на Vii-та генерација слушатели на Академијата, и презентација на електронската база на прописите на севкупното законодавство во РМ што ја организира и ажурира ова претпријатие.

-Двете дикреторки дискутираа за условите и можностите околу подобрувањето на функционалноста на матичните институции, како и за меѓусебното надополнување во интерес на што поквалитетно организирање и следење на националното законодавство на безбеден и подостапен начин, се наведува воп соопштението од ЈП „Службен весник на РМ".

Пред идните судии и јавни обвинители, како идни носители на правосудната власт, ЈП „Службен весник на РСМ" ја презентираше својата услуга, електронската база на прописите на севкупното законодавство како алатка за секојдневно безбедно и брзо пребарување на сите прописи, а во која со секоја измена, се изработуваат и редакциски пречистени текстови на закони.

Работната средба, како што е наведено во соопштението, остави можности за понатамошна соработка, во рамките на потребите и иновативностите кои, како што се договорија, заедно ќе ги следат и меѓусебно ќе се информираат.

-Во најава е и нов оглас на Академијата, кој треба да се објави во службеното гласило, со кој ќе се отворат нови можности за пополнување со нови кадри во правосудниот систем, се додава во соопштението од ЈП „Службен весник на РМ"./МИА

Втор ден собраниска расправа за заменици на министри во Владата

Собранието попладнево ја продолжи седницата на која пратениците расправаат за избор на заменици министри во Владата.

На денешниот втор ден од расправата, пратениците од опозицијата во дискусиите изнесоа резерви за тоа колку оваа Влада, ќе може да направи и да сработи во претстојниот период, бидејќи и во минатиот мандат не направила ништо за доброто на граѓаните иако многу ветувала.

И претходната Влада ветуваше се и сешто, рече Игор Јанушев од ВМРО-ДПМНЕ, но сработи повеќе криминал, корупција, распродажба.

– Ова е Влада во обид. Еден месец оваа нова Влада не предложи ниту една мерка за подобар живот на граѓаните. Прва мерка што ќе ја предложат веројатно ќе биде „локдаун", иако тоа сега не сакаат да го кажат тоа, ќе го направат за некој ден или некоја недела. Тоа ќе значи буквално уништување на државата, рече Јанушев.

Тој имаше и забелешки на биографиите на предложените 16 лица за заменици на министрите, истакнувајќи дека голем дел од нив немаат компетенции за функциите за кои се предложени.

На ова реагираше премиерот Зоран Заев, кој рече дека не може пратеникот да се затскрива зад собраниската говорница и да вели дека ова е мафијашка влада, да обвинува за криминал и корупција без докази и оти ако имаат некави индиции треба да поднесат кривични пријави.

Во врска со забелешките за тоа кој од која позиција доаѓа на функцијата заменик министер, премиерот истакна дека , не е забрането било кој од претходно место каде работел да дојде на висока функција.

Тој реагираше и на тврдењето дека Владата спрема затворање на земјата поради влошување на состојбата со пандемијата.

– Ние немаме намера да правиме „локдаун". Неколку пати јас и министерот за здравство и другите министри кажуваме дека никој не сака да ги затвора гражаните, економијата, објекти. Но должност кога гледаме дека бројките растат е да предупредиме дека мора да се почитуваат мерките на лична заштита и заштита на сите околу нас. Не е одговорно однесување вака да прејудицирате. На крајот има здравствена и експерска струка, иако ниту таа сака да предлага мерки на затворање. Тоа не е од ничија полза да бидеме повторно затворени дома, или да бидат затворени економските субјектите. Тоа може да се избегне доколку се почитуваат мерките, рече премиерот Заев.

Според листата доставена од Владата до Собранието, за заменик-министер за одбрана е предложен Башким Хасани, во Министерството за внатрешни работи Назим Буши, а во ресорот правда Агим Нухиу.

Илхан Рахман е предложен за заменик на министерот кој раководи со Министерството за политички систем и односи меѓу заедниците, а Фатмире Исаки за заменик-министер за надворешни работи.

Во Министерството за финансии заменик на министерот Фатмир Бесими треба да му биде Димитар Ковачевски, а во Министерството за економија предложен е Зоран Маневски. Во ресорот земјоделство за заменик е предложен Трајан Димковски, кој претходно ја извршуваше министерската функција во истото Министерство.

Илир Хасани е предлогот за заменик-министер во Министерството за здравство. Арафат Шабани е предложен во Министерството за образование и наука, Енвер Хусејин во Министерството за труд и социјална политика, Зоран Димитровски во Министерството за локална самоуправа и Седат Сулејмани во Министерството за култура.

За заменик-министер за информатичко општество и администрација е предложен Александар Бајдевски, во Министерството за транспорт и врски Беким Реџепи, а во Министерството за животна средина и просторно планирање, Христина Оџаклиеска.

По завршувањето на Седницата на Собранието на Република Македонија заменик-министрите во Владата ќе дадат свечени изјави пред претседалот на Собранието Талат Џафери.

Расправата по предлог на избор на заменици на министрите ќе продолжи по паузата./МИА

Магдалена Несторовска именувана за државна секретарка во МВР

Владата на Република Македонија, на предлог на министерот за внатрешни работи, на вчерашната седница,  ја именуваше м-р Магдалена Несторовска за државна секретарка во Министерството за внатрешни работи.

Несторовска ја извршуваше истата функција и во периодот од 2017-2020./МИА

притисни ентер