Се одлага ли Австралија Опен поради пожарите - Тенисерка падна поради загадениот воздух

Организаторите на Австралија Опен се соочија со голем број критики откако тенисерката Далила Јакуповиќ реши да се повлече од квалификацискиот турнир.

Словенечката репрезентативка имаше потешкотии при дишењето за време на квалификацискиот натпревар поради огромната концентрација на штетни честички во воздухот. Чадот од пожарите лебди над стадионот на тенискиот комплекс и го загрозува здравјето на сите учесници во турнирот.

Словенечката тенисерка Далила Јакуповиќ ја имаше предноста во дуелот со Стефани Вогеле кога падна на колена и почна силно да кашла. Таа им рече на новинарите дека немала воздух.

Петтата светска тенисерка Елина Свитолина ги објави на Твитер официјалните податоци, кои покажуваат дека квалитетот на воздухот во Мелбурн е под задоволителното ниво.

Градските власти ги советуваат жителите на Мелбурн да не ги напуштат домовите без итна потреба и потврдуваат дека воздухот е загаден.

Организаторите на Гренд Слемот се на голем испит. Сè уште нема официјални изјави по повлекувањето на Јакуповиќ, а директорот на турнирот Крег Тили вели дека ситуацијата е во меѓувреме подобрена.

Тили изјави во текот на изминатата недела дека предвидувањата се ветувачки и метеоролозите постојано ќе го анализираат квалитетот на воздухот на терените во текот на целиот турнир.

„Не очекуваме одложување. Ги презедовме сите неопходни чекори за да го направиме овогодинешниот Австралија Опен како што беше планирано“, рече Тили.

Официјалниот профил на Твитер на Австралија Опен објави некои од мерките во случај воздухот да биде премногу загаден.

"Тенискиот комплекс во Мелбурн има три мобилни стадиони со покриви и осум затворени терени. Доколку се појави загадување, ќе се затворат покривите на стадионот. Натпреварите ќе се играат во климатизирани услови", се наведува во еден од твитовите.

„Доколку има поголема концентрација на чад во воздухот, филтрите на системот за климатизација ќе го спречат загадување“, објаснуваат организаторите.

Сè уште не е јасно дали осумте затворени терени ги имаат потребните услови за одигрување на натпреварите.

Последната порака на Коби на твитер била честитка за успехот на Ле Брон Џејмс

Судбината одлучи Коби Брајант , иако се повлече пред три години од кошарката , од вчера да биде најспомнуваниот НБА кошаркар.

Вчера Ле Брон Џејмс го надмина неговиот рекорд на третото место на шутери на сите времиња.  

Џејмс го заврши натпреварот со 29 поени, седум скока и осум асистенции, а со вкупно 33655 постигнати поени во натпреварите во кариерата, го надмина Брајант, кој застана на 33643 постигнати поени.

Рано утрово честитката до Ле Брон стигна од Брајант кој му ја посвети својата последна порака на Твитер на човекот со кој често се споредуваше.

- Само напред , Кинг. Брат, ја имате мојата почит “, напиша Коби на неколку часа пред трагичната несреќа.

Ракометарите на Шпанија ја победија Хрватска во финалето на Еуро 2020

Шпанските ракометари ја совладаа Хрватска во финалето на Европското првенство со резултат 22:20, со што ја одбранија титулата европски шампиони.

Хрватска добро го отвори мечот и со водството со 2: 0, но Шпанците стигнаа до изедначување во седмата минута (3: 3) и од тој момент натаму играа гол за гол до 15-та минута кога селекциите на Лино Червар повторно отиде на плус два ( 8: 6).

Во 19-та минута Марино Мариќ ја однесе Хрватска во плус три (10-7), но потоа Шпанците се разбудија.

Шпанскиот голмани ја доби првата одбрана во 20-та минута кога Гонзало Перез де Варгас го одбрани ударот на Игор Карачиќ од девет метри , а потоа започна незапирливата серија.

Хорхе Македа ги врати Шпанците со три брзи гола (10:10), а потоа Канелас го постигна првото водство на Шпанија на натпреварот (11:10). Перез де Варгас ја задржа својата мрежа недопрена 11 минути, собра шест одбрани, вклучувајќи и удар од седум метри  на Домагој Дувњак, и капитулираше повторно само во последната минута кога Давид Мандиќ погоди за 11:11.

Резултатот од првото полувреме го постави Раул Ентеририос на седум секунди пред крајот, кога погоди за 12:11.

На почетокот на второто полувреме Шпанците искористија најмногу од исклучувањето на Златко Хорват. Алекс Гомез најпрво реализираше удар од седум метри со додавање на Даниел Сармиенто, а потоа постигна два гола преку целиот терен, откако Хрватите одиграа без голови во нападот.

Канелас  потоа погоди за максимум плус четири во 36-та минута (16:12), потоа Лино Червар реши да игра 7-за-6, а Хрватите стигнаа до минус два (16:14), по што следеа низа грешки на обете страни.

Во 49. минута Хрватска стигна до изедначување (18:18) по брилијантната серија од 6-2.

Во последните десет минути имаше вистинска драма, со тоа што Хрватска во 54. минута повторно се засили со голот на Лука Степанчиќ, но Гомез израмни на 19:19.

Во самиот финиш на натпреварот, Шпанците успеаја да постигнат голема победа и одбрана на титулата со шутот на Гомез.

На овој начин Шпанија ја одбрани титулата Европски шампион од последното првенство што се одржа во Хрватска, а во богатата ризница трофеи од континенталните настани имаат и четири сребрени и два бронзени медали.

На овој начин, Хрватска остана без единственото злато од поголемите натпреварувања. Хрватите во ризницата имаат по три сребрени (2008, 2010, 2020) и бронза (1994, 2012 и 2016 година).

Со овој триумф Шпанија обезбеди и пласман на Олимписките игри во Токио.

Расистички повици од навивачи кон фудбалер на Билбао , тој им врати со пцуење (ВИДЕО)

Инаки Вилијамс е нова жртва на расизмот на фудбалските терени.

Темномурестиот напаѓач со беше навредуван од навивачите на Еспањол во дуелот со Атлетико Билбао.

Вилијамс беше заменет во 69-та минута кога неговиот тим реализираше корнер. Додека Муниаин се подготвуваше да изведе удар од аголот, Вилијамс излезе од теренот и се упати кон клупата, а од трибините можеше да се слушне гласно извикување на навивачите на каталонскиот клуб.

Напаѓачот на Билбао одговори со тешки пцовски . „Кучкини синови“, викна тој , по што седна на клупата.

По натпреварот, спортскиот директор на Билбао го осуди расистичкиот чин, исто како и Еспањол кој објави дека почнува истрага.

притисни ентер