Заврши ли соработката меѓу Нисан и Рено ?

Јапонскиот автомобилски гигант „Нисан моторс“ ги негираше информациите во медиумите дека се предомислува за соработката  со францускиот производител на автомобили „Рено“.

Лондонскиот весник „Фајненшл тајмс“ објави дека директорите на „Нисан“ го забрзале развојот на тајните планови за непредвидени ситуации за потенцијално раздвојување, по финансискиот скандал во врска со поранешниот претседател на компанијата , Карлос Госн.

Планирањето беше забрзано по бегството на Госн од Јапонија кон крајот на декември, објави лондонскиот весник, повикувајќи се на неименувани извори.

Госн беше уапсен во Токио во ноември 2018 година и е обвинет за долгогодишна злоупотреба на довербата и фалсификување на финансиски документи за прикривање плати и бонуси.

Кон крајот на минатата година, поранешниот прв човек на Нисан избега од Јапонија во Либан, отфрлајќи ги обвинувањата на прес-конференцијата во Бејрут, тврдејќи дека тие се неосновани.

Скандалот го разниша сојузот на двете компании, но Нисан денеска соопшти дека не размислуваат да го прекинат.

„Нисан во никој случај не размислува за прекина на сојузот“, соопшти јапонскиот производител на автомобили, истакнувајќи дека оваа соработка е извор на конкурентноста на Nissan.

„Минатиот ноември, оперативниот комитет на Nissan, Renault и Mitsubishi Motors постигна договор за значително зајакнување на оперативната ефикасност на алијансата“, соопштија од Нисан.

МБА: Банкарскиот систем е сигурен и стабилен, ниту една друга банка не е изложена на ризик

Ниту една друга банка не е изложена на ризик што може да се одрази на нарушување на нејзината стабилност и солвентност. 

Банкарскиот систем се одликува со исклучително прудентно работење и отпорност на шокови, соопшти денеска Македонската банкарска асоцијација (МБА) во врска со одлуката на Народната банка да ја укине дозволата за основање и работење на „Еуростандард банка" АД Скопје.

Според МБА, утврдените слабости во работењето на „Еуростандард банка" АД Скопје, за кои беше известено при соопштување на укинувањето на дозволата за нејзино работење, не ги отсликуваат карактеристиките на банкарскиот систем кој е сигурен, стабилен и солвентен.

-Показателите недвосмислемо укажуваат дека банкарскиот систем е во одлична кондиција, способен да одговори на потребите на населението и компаниите, а таа стабилност се согледува преку тоа што располага со високо ниво на ликвидност, при што ликвидната актива покрива близу 60 отсто од депозитите на домаќинствата, квалитетот на сопствените средства е исклучително висок и доминантен дел од нив од околу 90 проценти се од редовниот основен капитал, како најквалитетен слој од сопствените средства на системот, а солвентноста на системот континуирано е двојно повисока од законскиот минимум од осум отсто, при што според првичните расположливи податоци со состојба на 30 јуни 2020 година, стапката на адекватност на капиталот изнесува 17 проценти, наведува МБА.

Овие показатели, уверува Македонската банкарска асоцијација, обезбедуваат сигурност на депозитите на населението и правните лица.

-Депозитите во сите банки и штедилници се сигурни, а како и досега банките и штедилниците ќе продолжат со проширување на понудата на депозитни производи, следејќи ги современите трендови и потребите на клиентите, нагласува МБА и информира дека во рамки на можностите сите банки и штедилници максимално ќе се заложат да одговорат на потребите и барањата на физичките и правните лица кои биле клиенти на „Еуростандард банка" АД Скопје за да продолжат непречено да ги користат банкарските услуги и производи.

-Сите банки и штедилници се на располагање за да обезбедат брза, квалитетна и ефикасна банкарска услуга, како во однос на отворањето сметки, така и за обезбедување производи за штедење или пак доколку е потребно за рефинансирање на обврските по основ на кредитни производи на клиентите на „Еуростандард банка" – АД Скопје кои редовно ги подмирувале своите кредитни обврски. Фондот за осигурување на депозити располага со доволно средства и соодветно ќе започне постапка за обештетување на осигурените депозити, наведува МБА.

Двајца битолчани обвинети за дистрибуција на детска порнографија

Првиот обвинет, во периодот од  јули до септември 2016 година злоупотребил оштетена која тогаш била на возраст од 13 години, за изработување на аудиовизуелни слики со порнографска содржина. 

По спроведена истражна постапка, Основното јавно обвинителство Битола поднесе Обвинителен акт против двајца браќа на возраст од 51 и 52 години, од кои едниот се товари за продолжено кривично дело – Прикажување порнографски материјал на дете од член 193 став 4 во врска со став 3 и став 1 и во врска со член 45 став 2 од Кривичниот законик, додека двајцата како соизвршители сториле и кривично дело – Производство и дистрибуција на детска порнографија од член 193-а став 3 во врска со став 2 во врска со член 22 од Кривичниот законик.

Првиот обвинет, во периодот од јули до септември 2016 година злоупотребил оштетена која тогаш била на возраст од 13 години, за изработување на аудиовизуелни слики со порнографска содржина. Преку Фејсбук профил со друго име тој во повеќе наврати комуницирал со девојчето, од ИП-адреси физички лоцирани во Нов Јужен Велс, Австралија, каде обвинетиот престојувал од 30.03.2016 година. Притоа ја убедил оштетената, за која знаел дека е малолетна и нема навршено 14 години, да направи интимни видео клипови со порнографска содржина. Клиповите оштетената му ги испратила на обвинетиот, а во зимата 2017 година тој овие видеа со детска порнографија ги прикажал на друго дете кое не наполнило 14 години, испраќајќи ги од истиот Фејсбук профил во порака на втората оштетена.

Во периодот меѓу 09.09.2010 година и 30.03.2016 година, во Битола, обвинетите браќа, како соизвршители, преку компјутерски систем набавиле и поседувале над 8000 слики и видеа со содржина на детска порнографија, сочувани на хард диск и ДВД-а кои биле пронајдени и одземени при претрес на нивната куќа. Фотографии со детска порнографија биле пронајдени и при проверка на нивните мобилни телефони.

Еден од обвинетите во текот на истражната постапка подолго време беше недостапен за органите на прогонот, па неговото присуство во текот на постапката беше обезбедено во постапка за екстрадиција со помош на Интерпол и надлежните органи на Република Грција. Дел од доказите во прилог на обвинителниот акт беа обезбедени преку инструментите на меѓународна правна помош од Австралија.

Надлежниот јавен обвинител до Основниот суд Битола достави и предлог за продолжување на мерката притвор за првиот обвинет, кој се наоѓа во притвор откако беше лишен од слобода во Република Грција и екстрадиран во земјава. Како основ за продолжување на притворот се наведува опасност од бегство, можност за влијание врз сведоците, како и можност да го повтори делото кое му се става на товар.​

Во Велес средба на Американската амбасадорка Брнз со градоначалникот Аце Коцевски

 Градоначалникот на Општина Велес, Аце Коцевски денеска оствари работна средба со амбасадорката на Соединетите американски држави во земјава Кејт Мари Брнз.

Како што информираат од Кабинетот на градоначалникот. средбата претставувала исклучителна можност за размена на идеи и можности за подобрување на долгогодишната соработка помеѓу Општина Велес и Амбасадата на САД.

Тие разговарале и за предизвиците со кои се соочуваат општините, за ресорите на системот на локална самоуправа и за продолжување на процесот на децентрализација на власта.

Воедно Коцевски се заблагодари на амбасадорката за искажаната загриженост во врска со штетите предизвикани од невремето што минатиот викенд зафати делови од територијата на Општина Велес.

Тие, воедно разговарале и за тоа колку за Општината е важно вложување во и реализација на проекти кои се иновативни и кои вклучуваат современи технологии.

Од двете страни било афирмирано долгорочното пријателство помеѓу двете земји и поддршката која САД ја дава преку својата Амбасадата во земјава на Општина Велес.

Градоначалникот Коцевски, меѓу другото, информирал и за тековната состојба на локалната економија и предизвиците со кои Општина Велес се соочува поради актуелната ситуација со Ковид-19 кризата.

Тој посочил дека општината и во услови на пандемија не застанува со реализација на проектите кои се од исклучително значење за подобрување на животот на сите жители на општина Велес, посочувајќи ги приоритетите на општината за тековната, и за следната година.

притисни ентер