Оптимистички пораки за членството на Македонија во Европската унија

Оптимистички пораки за членството на Македонија во Европската унија.

Брисел мора да ја заврши домашната задача кон овие земји, рече претседателката на Европската Комисија, Урсула Фон дел Лајен во Европскиот Парламент за време на претставувањето на приоритетите на новото хрватско претседателство.

-Затоа, треба да ја изготвиме нашата методологија на проширување, да дискутираме за неопходната модернизација и првенствено, на нашите пријатели од Западен Балкан да им дадеме перспектива да за почеток на пристапните преговори со С.Македонија и Албанија. Тие го завршија својот дел од работата, а сега нам ни е редот. Дојде момент да им отвориме европска перспектива., изјави Урсула Фон дер Лајен, претседателка на Европската Комисија

Хрватскиот премиер Пленковиќ само го повтори она што безмалку секој ден го испраќа на адреса Скопје – Тирана. Пред европратениците ги наброја четирите клучни приоритети, вклучително и обезбедување јасен конзензус во Унијата за старт на преговорите со двете земји, изјава која наиде на реакција кај крајните десничари.

-Организирањето на Самитот во Загреб, ЕУ – Западен Балкан и отворањето преговори за членство на С. Македонија и Албанија. Не ја криеме амбицијата да ја добиеме поддршката на земјите членки за отворање преговори со овие две земји., изјави Андреј Пленковиќ, премиер на Хрватска

-Вистина е дека овие две земји се наши сојузници, но таму има големо ниво на корупција, делување на исламистички групи, врски со Турција и не ги исполнуваат условите., изјави Николас Беј, блок Европа на нациите и слободата

Силната европска поддршка на новото раководство на Европската Комисија се очекува утре во Скопје да ја потврди и еврокомесарот за проширување, Оливер Вархеји. За време на својата прва посета на земјава, Вархеји ќе се сретне со претседателот Пендаровски, премиерот Спасовски, спикерот Џафери и лидерите на најголемите политички партии, Заев и Мицкоски.

Мотоциклист го изгуби животот, четворица се повредени во четири сообраќајки во тетовско

По незгодата мотоциклистот бил пренесен во Клиничката болница Тетово, каде што починал. 

Мотоциклист починал во сообраќајка несреќа ноќеска во 23 часот на локалниот пат с.Палатица-с. Желино, при судир помеѓу патничко возило „ауди" со скопски регистарски ознаки, управувано од Г.И.(23) од Желино, тетовско и мотоцикл „јамаха" без регистарски ознаки, управуван од А.Ј.(33) од с. Палатица.

-По незгодата мотоциклистот бил пренесен во Клиничката болница Тетово, каде што починал. Извршен бил увид на местото на несреќата од Јавен обвинител и екипа од СВР Тетово, додека по наредба на обвинителот Г.И. лишен е од слобода и задржан за целосно расчистување на случајот, соопшти СВР Тетово.

Во сообраќајка во 17 часот и 20 минути на бул. „Видое Смилески Бато" во Тетово, повредено е 9 годишно девојче.

-Патничко возило „фолксваген голф" со тетовски регистарски ознаки, управувано од А.М.(39) од Тетово, удрило во деветгодишно девојче, пешак од Скопје. Во незгодата девојчето се здобило со тешки телесни повреди по што било пренесено во Клиничката болница Тетово за укажување на лекарска помош, информираат од СВР Тетово.

Во 17 часот и 50 минути на локалниот пат во Долно Палчиште се случила сообраќајна незгода помеѓу патничко возило „опел вектра" со тетовски регистарски ознаки, управувано од И.А.(20) с. Долно Палчиште и патничко возило „опел корса" со тетовски регистарски ознаки, управувано од Џ.Ш.(49) од с. Долно Палчиште. Во незгодата со тешки телесни повреди се здобил Џ.Ш., а со телесни И.А. по што биле пренесени во Клиничката болница Тетово за укажување на лекарска помош. Повреден е и 19 годишник кој во 18.40 часот пред комплексот „Арабати Баба Теќе", со возило „бмв" излетал од коловозот и удрил во бетонски ѕид. Во незгодата, Б.Л. се здобил со тешки телесни повреди по што бил пренесен во тетовската Клиничка болница за укажување на лекарска помош.

Сончево и раст на температурите во следните денови, за викендот нестабилно

 Сончево време со мала до умерена облачност и постепен раст на дневните температури,  најавуаат метеоролозите во следните денови, а за викендот нестабилно.

Од УХМР најавуваат дека во попладневните часови ќе има услови за изолирана појава на краткотраен дожд.

Утре температурата ќе се искачи до 32-от степен, во четврток до 34, петок 33, за време на викендот темпратурата ќе се движи од 24 до 32 степена.

В петок кон крајот на денот и за време на викендот на повеќе места ќе биде нестабилно со пороен дожд, грмежи и засилен ветер.

ОЈО за Организиран криминал доби донација од Амбасадата на САД во Скопје

Убедена сум дека истражителите и обвинителите максимално ќе го искористат бенефитот од добиената опрема.

Претставници на Амбасадата на САД во Скопје, преку Бирото за меѓународна борба против наркотици и за спроведување на законите (ИНЛ) при Стејт Департментот донираа преносни компјутери на Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, информираат од Јавно обвинителство. Од таму уште додаваат дека донацијата е наменета за потребите на истражниот центар во обвинителството и олеснување на неговата работа на терен во време на пандемијата со КОВИД-19.

Обвинителката Вилма Русковска срдечно заблагодарувајќи сè за донацијата истакна дека потребата од нови современи технолошки помагала за спроведување на истражни дејствија е секогаш потребна, особено ако се има предвид дека обвинителството треба да биде неколку чекори пред лицата кои ги гони.

– Убедена сум дека истражителите и обвинителите максимално ќе го искористат бенефитот од добиената опрема и ефикасно и ефективно ќе ги спроведуваат своите надлежности во прогонот на организираниот криминал и корупцијата, изјавила Рускоска.

притисни ентер