Видео- фото: Загрозен стартот на првиот Грен слем во 2020, „Австралија Опен“

Тенисерите стравуваат за своето здравје. Спортската јавност се прашува дали ќе се игра Отвореното првенство на Австралија во тенис. Во Мелбурн е топло и тешко се дише.

„Австралија опен“ е првиот грен слем во сезоната, турнирот во Мелбурн започнува на 20 јануари , но годинава организаторите се соочени со сериозни проблеми.

Се поставува прашањето како по овој загаден воздух во Мелбурн воопшто ќе може да се играат мечеви. Поради густион дим над Мелбурн парк организаторите беа принудени да го поместат почетокот на квалификациите.

Синоќа тенисерката Далила Јакуповиќ поради кашлица предизвикана од густиот дим мораше да го прекине мечот. Тешкотии со дишењето имаа и Бернард Томиќ и Ежени Бушар.

Ситуацијата е алармантна иако организаторите ветуваат дека се ќе биде средено до 20 јануари и стартот на Австралија опен.  

Покрај вообичаените високи температури и голема жештина кој се нормални за овој период од годината во Австралија, годинава првиот грен слем е во опасност поради загадениот воздух, кој е последица од страотните пожари кои го погодија најмалиот континент.

,,Огнено” дерби во Атина , навивачите се прекачуваа преку стадионот (ВИДЕО)

Фудбалерите на Олимпијакос го совладаа ПАОК во грчкото првенство со минимални 1-0.

Црвено-белите ги совладаа црно-белите, откако не успеаја да го сторат тоа во првиот дел од сезоната (1-1 во Пиреја).

ПАОК имаше повеќе удари, повеќе топки во нозете, но не успеа да го достигне голот на гостите, па беа казнети.

Натпреварот го реши српскиот фудбалер Лазар Ранѓеловиќ во 49-та минута.

ПАОК успеа да постигне гол во 55. минута, но истиот беше поништен поради офсајд, откако така реши ВАР технологијата. До крајот на мечот „црните и белите“ имаа уште една шанса, но не ја искористија.

Како и обично, фудбалот во грчкото дерби не беше во прв план.

Навивачите на ПАОК го исполнија стадионот, но билетите не им беа доволни. Оние кои не успеаја да обезбедат билет пред натпреварот, се обидоа да влезат на мечот преку ѕидот на стадионот. 

Фудбал или ракомет : Неверојатната ситуација во македонскиот фудбал го обиколи светот (ВИДЕО)

Сцена од дербито на 20-то коло на македонското фудбалско првенство стана светски хит благодарение на социјалните мрежи.

Во натпреварот Ѓорче Петров - Академија Пандев (1-0), одигран од клубови кои се борат за место кое води во Европа, се случи ситуација која не може да се види никаде во светот.

Играчот на Академијата Пандев, го запре нападот на противникот со тоа што му ја одзеде топката со својата топка што ја држеше во рацете, а потоа со ракометен потег му ја фрли меѓу нозете на противничкиот играч за да му ја одземе топката  што беше на теренот.

Потегот го налути судијата, , па неговиот тим остана не само со играч помалку, туку беше поразен  од пенал во седмата минута на судското продолжение.

Фјури по победата над Вајлдер : Кралот се врати на тронот

Британскиот боксер Тајсон Фјури е новиот светскиот шампион во ВБЦ категоријата, откако во спектакуларен меч во Лос Анџелес со технички нокаут во седмата рунда го совлада Даонтеј Вајлдер кој ја бранеше титулата во тешка категорија..

 „Џипси кинг“, како што го нарекуваат Фјури, почна агресивно и не му остави простор за напад на противникот, кој неколку пати легнуваше на подот. Во седмата рунда по серија удари кон Вајлдер, судиите ја прекинаа борбата и победата му ја доделија на Фјури.

Со тоа, Вајлдер го претрпе првиот пораз, а Фјури ја освои титулата...

притисни ентер