Собите веќе резервирани , а хотелот ,,го стопи” глобалното затоплување

Ледениот хотел на езерото Балеа во сибинската област во Романија, за жал, годинава нема да прими гости.

Декември беше претопол за мразот да се одржи, така што нема материјал потребен за да се изгради хотелот од мраз.

Оваа туристичка атракција веќе деценија и пол ги пополнува своите ледени простории со гости од целиот свет, и така требаше да биде и годинава. Гостите кои веќе направиле резервациите, но ќе треба да најдат друго место за да ја поминат зимата, пишува Униланд.

Овој пресврт е уште една последица од глобалното затоплување. Зимите стануваат потопло, дури и во Југоисточна и Источна Европа.

Мразот што отсекогаш бил користен за изградба на хотелот беше извлечен од езерото Балеа, а самиот хотел се наоѓа на надморска височина од 2000 метри.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер