Неверојатна преработка на Ламборгини од 1968 се најде на продажба (ФОТО)

Модифицираниот модел  Еспада од 1968 година е понудена на аукција за продажба на специјализирани возила.

Фактот дека изменетата верзија не потсетува на оригиналната Espada, го издвојува  ова возило од сите други во наведената производна линија.

Француската компанија за модификација на автомобили Danton Art Kustoms  сакаше да го одбележи 50-тиот роденден на Еспада. Тие направија некои измени во оригиналниот модел, така што крајниот производ е сосема различен од возилото што влезе во работилницата.

Во спецификацијата на модифицираната Еспада се вели дека автомобилот е долг 2,49 метри. Оваа информација е доволна за да се каже дека се работи за нешто необично. Оригиналниот V12 мотор има капацитет од 3,9 литри и 350 коњски сили. Во новите околности, „дише полесно“ затоа што дизајнерите го изоставија капакот.

Некои делови, како што се седиштата и тркалата, се специјално изработени и целосно прилагодени. Страничните отвори се моделирани како на Lamborghini Reventon, а оригиналниот изглед на ентериерот остана непроменет, пренесува Top Gear.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

@danton_arts_kustoms #dantonartskustoms#lamborginiespada#sema2019 🇺🇸

A post shared by Allan Franco (@allansss45) on

Секој што би сакал да го има во гаражата, само за депозит на аукција, треба да подготви 200.000 фунти. Со оглед на популарноста што ја стекна во текот на последните денови, веројатно е дека крајната цена ќе биде многу поголема.

Видео: Успешно полета роботот птица со вистински пердуви

Научници креираа робот со име „PigeonBot“, кој е составен од 40 вистински пердуви и неколку други компоненти.

Додека авионите маневрираат така што ја менуваат позицијата на крилните елементи, птиците тоа го прават со менување на обликот на крилото во зависност од тоа на кој начин летаат.

Токму на тој начин се зголемува ефикасноста на крилјата, па научниците посакаа тие елементи да ги вметнат во летачка машина.

„PigeonBot“ успешно полета и успешно се спушти, што е огромен чекор за еволуцијата на летачките објекти.

Овој летачки робот би тебало да им послужи како инспирација на оние кои конструираат летала но и на оние кои ги проучуваат птиците.

Фолксваген нема да присуствува на саемот во Париз

Германскиот автомобилски гигант и оваа година како во 2018 нема да присуствува на автомобилскиот саем во Париз.

Многу влијателни магазини ја пренесоа информацијата дека Фолксваген нема да се појави на авто- саемот во Париз 2020 годна, што е голем удар за изложбата на автомобили.

Јирген Стакман, еден од директорите за продажба во Фолксваген тоа го потврди во разговор со германските новинари.

„Најверојатно нема да се појавиме во Париз, едноставно имам други планови за оваа година“, кратко објасни Стакман.

ОВој саем секоја година се менува, во парните години е во Париз а вонепарните во Франкфурт.

Саемот во Франкфурт веќе со години губи посетители, на пример во 2017 година имало 810.000 посетители а додека во 2018 биле само 560.000. Поради неприсуството на Фолксваген и оваа година во Париз се очекува пад на посетеноста.

Само пред неколку дена Ламборџини објави дека нема да учествува на саемот во Женева кој е закажан за март месец.

Ова е уште еден доказ дека важноста од појавување на саемите за автомобили се намалува и дека произведувачите се повеќе се одлучуваат самостојно да ги промовираат своите модели и да креираат сопствени изложби.

Тоа се покажало и како поевтино а и помалку се води сметка околу конкурецијата чии штандови на саемите можат да привлечат повеќе внимание.

Инстаграм воведува опција која корисниците долго ја чекаа

Социјалната мрежа Инстаграм полека почна да ја воведува можноста за праќање директни пораки и преку веб страницата.

„The Verge“ пушува дека се работи за тест, а дека опцијата за праќање директни пораки на Инстаграм преку веб страницата ќе им биде овозможена на сите корисници нешто подоцна.

Моментално оваа опција им е достапна на мал процент на корисници.

Праќањето на директни пораки преку веб станицата на Инстаграм ќе функционира на ист начин како и преку апликацијата. Корисниците до директните пораки ќе можат да пристапат од профилот на страницата или преку посебна страница за директни пораки, баш како што е тоа случај со апликацијата. Десктоп нотификациите за директни пораки исто така ќе бидат достапни доколку корисникот ги овозможи во својот интернет пребарувач.

притисни ентер