Непроспиена ноќ го зголемува нивото на протеинот што предизвикува Алцхајмерова болест

Според една неодамнешна студија, по само една непроспиена ноќ кај младите луѓе, се зголемува нивото на протеини поврзани со Алцхајмеровата болест.

Овие резултати сугерираат дека воспоставувањето на добри навики за спиење за време на адолесценцијата може да помогне за да се спречи појавата на болеста во староста.

Луѓето со Алцхајмерова болест имаат два протеини во мозокот: бета-амилоид и тау. Претходните истражувања покажаа дека само една непроспиена ноќ ги зголемува нивото на бета-амилоид во мозокот, но засега не е познато што се случува со протеинот тау.

Докторот Џонатан Седернес од Универзитетот Упсала во Шведска и неговите колеги поканија 15 здрави млади мажи на просечна возраст од 22 години на клиника специјализирана за нарушувања во спиењето. Тие го мереле нивото на тау во крвта откако спиеле цела ноќ и по една непроспиена ноќ.

После непроспиената ноќ, кај младите мажи во просек за 17% пораснало нивото на тау, во споредба со зголемувањето од 2 проценти по добро проспиената ноќ, според New Scientist .

Научниците предупредуваат дека станува збор за мала и не толку репрезентативна студија и дека не е познато колку непроспиените ноќи влијаат врз жените. Но, ова откритие сепак ги потврдува претходните истражувања кои сугерираат дека луѓето со нарушени или нередовни модели на спиење, со поголема веројатност ќе развијат Алцхајмерова болест.

„Се надеваме дека ова истражување барем ќе им даде мало предупредување на младите за важноста да се добие доволно сон“, изјави Џонатан Цедернас.

"Потребни се повеќе истражувања за да се потврди дека лишувањето од сон го зголемува нивото на протеини во мозокот, бидејќи неговите нивоа во крвта не се нужно показатели за оние во мозокот. Повисоките нивоа на тау во крвта по непроспиена ноќ би можеле да укажат, на пример, дека ги отстранува протеините наместо да ги акумулира ”, додаде тој.

Ако се открие дека нивото на тау навистина се акумулира во мозоците на младите луѓе по недоволно спиење, понатамошните клинички испитувања треба да тестираат дали оптимизирањето на спиењето помага да се забави или да се спречи акумулацијата на овој протеин и, следствено, развојот на Алцхајмеровата болест.

Студијата под наслов ,,Ефекти од акутно губење на спиењето врз динамиката на дневната плазма на здравствените биомаркери на ЦНС кај млади мажи” беше објавена во списанието Neurology.

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки, се уште нема договор меѓу ДУИ и СДСМ

 Лидерот на ДУИ Али Ахмети денеска на годишнината од потпишувањето на Охридскиот Рамковен договор ги повика лидерите на другите партии на Албанците на средба, но тие не дојдоа во скопскиот хотел Парк.

– Ги повикав албанските политички партии за да им се заблагодарам за заедничката соработка при донесувањето на Законот за јазици, уставните измени и друго. Сакав да ги слушам и нивните предлози и забелешки. Многу ми е жал што тие не дојдоа на денешната средба. Би сакал нивното недоаѓање да не го користат за политички цели. Во пресрет сме на донесување на големи одлуки, истакна Ахмети на брифинг со новинари, по што се очекуваат изјави за медиумите.

Точно дека денеска е историски ден, додаде тој потенцирајќи дека средбата е свикана со цел лидерите на партиите на Албанците да разговараат.

– Во врска со коалицирањето пред и по кампањата јас изјавував дека треба досегашните коалициони партнери да продолжат. На овие избори сите беа против ДУИ, но граѓаните одлучија ние да ги претставуваме. Изборната кампања да ја оставиме зад нас. Уште нема договор меѓу нас и СДСМ. Ако се забарикадираме не е добро за државата. Во ДУИ ќе преодвладува разумот и логиката, рече Ахмети на брифингот.

ДУИ, како што кажа, ги има поставено црвите линии, Охридскиот договор, Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство, ветинг и премиерската позиција.

– Но, сакам од нив да слушам која е причината за неприфаќање на премиерот. Мислам дека ова прашање ќе биде разјаснето по завршување на овој процес, рече Ахмети, кој потврди дека денеска ќе има средба со лидерот на СДСМ, Зоран Заев.

Лидерите на Алијансата за Албанците и Алтернатива Зијадин Села и Африм Гаши, како и Билал Касами од Беса се изјаснија дека нема да одат на средбата, додека Мендух Тачи од ДПА не се изјасни.

ВМРО-ДПМНЕ: Директни и индиректни последици од вториот ТАТ значат 20-тина милиона евра кои ќе останат необештетени

Директни и индиректни последици од вториот ТАТ значат 20-тина милиона евра кои ќе останат необештетени, нов бран на отпуштања од работа, и стечај на фирми и клиенти поврзани со банката.

Пропаѓањето на Еуростандард банката е огромен скандал и неуспех на македонската влада. За кус период се покачи цената на струјата, се потроши еврообврзница од 800 милиони евра на непродуктивни трошења, ниту една буџетска дупка не се затвори, а денес под директен ризик со пропаста на банката се 55 илјади граѓани кои примаат пензии и социјална помош од Еуростандард банка.

Сега државата треба да санира дупка од 70 милиони евра. Според одредени информации непокриени, односно пари кои нема да бидат обештетени остануваат дваесетина милиони евра. Повторувам дваесетина милиони евра ќе останат необештетени.

Значи имаме втор октопод, втор ТАТ, а на површина излегува и втор „министер во тренерки“ како од деведесетите години.

Освен тоа индиректните последици се уште поголеми.

Се нанесува огромна штета и на македонска пошта која работи преку системот и услугите на Еуростандард банка која сега се затвора.

Прво, следува нов бран на отпуштања, 170 вработени од Еуростандард банка остануваат без работа, под ризик се и неколку стотина вработени во македонска пошта што работеа на платниот промет.

Второ, освен Еуростандард банка сега и македонска пошта ќе се соочи со ликвидносни проблеми затоа што ќе немаат редовни приливи.

Трето, под ризик за стечај се и најголемите клиенти на Еуростандард банка чии депозити сега се замрзнати, а прашање е и дали ќе бидат наплатени.

Четврто, со пропаѓањето на Еуростандард банката ќе се продава и недвижниот имот стекнат од аферата „Фиком“ каде пак се оштетени десетици други семјества чиј пари се проневерени во аферата.

Прашањата кои се поставуваат се, дали овде има и политика. Кој знаел од владата и дали се превземени навремени мерки? Дали се свесни дека ова е исклучително лоша порака и за други потенцијални инвеститори? На влада која и се случи пропаѓање на банка е доказ за неспособност и ставање на државата на црната листа на банкарско и финансиско портфолио.

Директните и индиректните последици од вториот ТАТ значат дваесетина милиони евра кои ќе останат необештетени, нов бран на отпуштања од работа и стечај на фирми и клиенти поврзани со банката.

Гордана Димитриеска Кочоска, претседател на Комисијата за материјално финансиско работење на ВМРО-ДПМНЕ

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

Лидерот на СДСМ Зоран Заев по добивањето на мандатот за составување влада, изјави дека е сигурен оти во уставно предвидениот рок ќе успее да го формира новиот владин тим.

Прашан што ќе се случи ако за 20 дена не успее да состави влада, дали ќе го врати мандатот и дали ќе има нови избори, Заев истакна дека тоа прашање е регулирано со уставот, посочувајќи на ситуацијата со составувањето влада во 2016 година.

– Имавме ситуација во 2016, мандатот му беше доверен на Никола Груесвки и не успеа за 20 дена да формира влада. Уставот е јасен дека рокот истекува и мандатот се враќа. Тогаш мандатот го добив јас и второрангираната коалиција со два пратеника помалку од коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ. Јас успеав да формирам влада. Разликата е во тоа што сега јас ќе успеам да формирам Влада, итакна Заев.

притисни ентер