Милијардер бара девојка за да ја однесе на пат околу Месечината

Јапонскиот милијардер Јусаку Маезава, е во потрага по девојка која ќе му се придружи на патување околу Месечината.

Четириесет и четиригодишниот Маезава, која ја продаде својата онлајн модна продавница „Зозо инк“ во конгломератот „SoftBank Group“, бара девојки над 20 години да учествуваат во шоуто, кое ќе се емитува на услугата за стриминг на АбемаТВ.

„Бидејќи чувствата на осаменост и празнина почнаа да ме победуваат, размислувам само на една работа - љубов кон жена“, напиша Маезава на веб-страницата за апликации.

"Сакам да пронајдам животен партнер. Со мојот иден партнер сакам да ширам љубов и мир во надворешниот вселенски свет", продолжува Маезава, кој во 2023 година ќе стане првиот патник што патувал околу Месечината, како дел од програмата на Муск за SpaceX.

Маезава неодамна раскина со 27-годишната актерка Ајаме Горики. Тој, исто така, планира да ги донесе уметниците во просторот околу Месечината за да создадаваат дела во вселената, како дел од проектот што го нарече „Драга Месечина“.

Кандидатите треба да бидат „заинтересирани да одат во вселената, да учествуваат во подготовките за патувања и да сакаат светски мир“, се наведува на веб-страницата.

Крајниот рок за пријавување е 17 јануари, а Маезава ќе го избере својот партнер на крајот на март.

Во карантин македонски државјани кои дошле од Авганистан, дел од нив позитивни на Ковид-19

Македонски државјани кои пристигнале од Авганистан се сместени во карантин бидејќи меѓу нив имало позитивни лица на Ковид 19, потврдија за МИА од Министерството за здравство.

– Македонски државјани се пристигнати од Авганистан. По добиени информации дел од нив се позитивни. Поради безбедност на граѓаните, во консултација со Комисијата за заразни болести и Државниот санитарен и здравствен инспекторат, вечерва ќе бидат во карантин, а утре епидемиолог ќе одлучи што понатаму, наведоа од Министерството за здравство. /МИА

Фото: Ким Кардашијан драстично го промени изгледот

Најпознатата американска старлета Ким Кардашијан драстично го променила својот изглед.

Ваква боја на косата Ким немала никогаш.

За само неколку дена по трет пат е главна тема во светскиот шоу-бизнис. Прво јавноста дозна дека Ким и нејзиниот сопруг Канје Вест станале милијардери, потоа дека можеби тие двајца наскоро ќе влезат во претседателскиот кабинет. Сега Ким е актуелна во медиумите поради тоа што станала црвенокоса.

Популарната старлета со бујни облини на својот профил на Инстаграм објавила селфи на кое ја по прв пат ја покажала новата боја на косата.

Видео: Китови во Јадран!?

Во близина на брегот на Јадранското море во Хрватска забележани биле две големи суштества, два кита.

Залутаните китови предизвикале страв меѓу туристите во Корчула. Китовите пливале на околу 150 метри оддалеченост од брегот во близина на стариот град во Корчула.

Огромните цицачи кратко пливале крај брегот и потоа го продолжиле својот пат кон отвореното море.

Појавата на китови во близина на брегот предизвикала страв меѓу туристите.

-Некои коментирале дека веќе нема да влезат во морето и да пливаат.

Покрај во Корчула китовите биле видени и од месното население и туристите во Ново Винодолско.

притисни ентер