Воодушевување по објавата на номинациите за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Денеска се објавени номинациитње за овогодишното доделување на ,,Оскар” , што ќе се одржи на 9. февруари.

Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм.

Најдобар филм

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобар режисер

Мартин Скорсезе The Irishman

Тод Филипс, Jокеr

Сем Мендес, 1917

Квентин Тарантино, Once Upon a Time in Hollywood

Бонг Џoун-Хо, Parasite

Најдобра споредна актерка

Кети Бејтс, Richard Jewell

Лора Дерн, Marriage Story

Скарлет Јохансон, Jojo Rabbit

Фиренца Пуг, Little Women

Маргот Роби, Bombshell

Најдобар спореден актер

Том Хенкс, A Beautiful Day in the Neighborhood

Ентони Хопкинс, The Two Popes

Ал Пачино, The Irishman

Џо Песи, The Irishman

Бред Пит, Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар водечки актер

Антонио Бандерас, Pain and Glory

Леонардо Ди Каприо, Once Upon a Time in Hollywood

Адам Драјвер, Marriage Story

Хоакин Феникс, Jокеr

Џонатан Прајс, The Two Popes

Најдобра водечка актерка

Синтија Ериво, Harriet

Скарлет Јохансон, Marriage Story

Саоерсе Ронан, Little Women

Шарлиз Терон, Bombshell

Рене Зелвегер, Judy

Најдобро прилагодено сценарио

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

The Two Popes

Најдобро оригинално сценарио

Knives Out

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобро дизајнирање на костуми

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар микс на звук

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар звук

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Најдобра оригинална песна

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4

“(I’m Gonna) Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen II

“Stand Up,” Harriet

Најдобра шминка и фризура

„Бомба“ - Казу Хиро, Ана Морган и Вивијан Бејкер

„Џокерот“ - Ники Ледерман и Кеј Георгиу

„Џуди“ - ereереми Вудхед

„Злоупотреба: Љубовница на злото“ - Пол Гох, Арјен Тјутен и Дејвид Вајт

„1917 година“ - Наоми Дона, Тристан Верслуј и Ребека Кол

Најдобри визуелни ефекти

„Одмаздници: Endgame“ - Ден ДеЛиво, Расел Ерл, Мет Ајткен и Ден Судик

„Ирецот“ - Пабло Хелман, Леандро Естебекорена, Нелсон Сепвелда, Фаузер и Стафани Грабли

„Кралот лав“ - Роберт Легато, Адам Валдез, Ендру Р. onesонс и Елиот manуман

„1917“ - Гијом Рохерсон, Грег Батлер и Доминик Туохи

„Војна на Sвездите: Подигнување на небесна ѕвезда“ - Роџер Гијат, Нил Сканклан, Патрик Тубач и Доминик Туохи

Најдобар странски филм

„Корпус Кристи“ - Полска

„Медена земја“ - Северна Македонија

„Јадници“ - Франција

„Болка и слава“ - Шпанија

„Паразит“ - Јужна Кореја

Најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ - Стивен Богнар, Џулија Рајхерт и Џеф Рајхерт

„Пештерата“ - Ферас Фајад, Кирстин Барфод и Сигрид Дијакјаер

„Работ на демократијата“ - Петра Коста, Јоана Натасегара, Шејн Борис и Тијаго Паван

„За себе“ - Ваад Ал-Катеаб и Едвард Вотс

„Медена земја“ - Љубо Стефанов, Тамара Котевска и Атанас Георгиев

Најдобар краток документарен филм

"In the Absence" - Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam

"Learning to skateboard in a warzone (If you're a girl) - Carol Dysinger i Elena Andriecheva

"Life overtakes me" - John Haptas i Kristine Samuelson

"St. Louis superman" - Smirti Mundhra i Sami Khan

"Walk run cha-cha" - Laura Mix i colette Sandstedt

Најдобар анимиран филм

How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dreamworks)

I Lost My Body (Netflix)

Klaus (Netflix)

Missing Link (United Artists Releasing)

Toy Story 4 (Pixar)

Најдобар краток анимиран филм

"Dcera (Daughter)" - Daria Kashcheeva

"Hair Love" - Matthew C. Cherry i Karen Rupert Toliver

"Kitbull" - Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson

"Memorable" - Bruno Collet i Jean-Francois Le Corre

"Sister" - Siqi Song

Најдобар краткометражен игран филм

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Најдобар акциски краток филм

"Brotherhood" - Meryam Joobeur i Maria Garcia Turegon

"Nefta Football Club" - Yves Piat i Damien Megherbi

"The Neighbours' Window" - Marshall Curry

"Saria" - Bryan Buckley i Matt Lefebre

"A Sister" - Delphine Girard

Најдобра фотографија

1917 (Roger Deakins)

The Irishman (Rodrigo Prieto)

Joker (Lawrence Sher)

The Lighthouse (Jarin Blaschke)

Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)

Најдобра оригинална музика

1917 (Thomas Newman)

Joker (Hildur Guðnadóttir)

Little Women (Alexandre Desplat)

Marriage Story (Randy Newman)

Star Wars: The Rise of Skywalker

А еве како реагираше македонскиот тим на додекленуите две номинации за Оскар.

Кој е Русинот , од чиј брод се истовари ѓубривото што експлодира во Бејрут?

Игор Гречушкин, руски државјанин со наводно место на живеење на Кипар, е сопственик на бродот што ја превезувал опасната стока што експлодирала во Бејрут.

Станува збор за 2.750 тони амониум нитрат, хемиско соединение што нормално се користи како вештачко ѓубриво, но во одредени ситуации може да се користи и како експлозив - или ненамерно да предизвика експлозија, како што, за жал, се случи во пристаништето во Бејрут.

Имено, ѓубривото се чувало во хангар во пристаништето од 2014 година до денес, без мерки за безбедност кои би ја спречиле катастрофата што се случи.

Со тој товар, бродот под молдавското знаме „МВ Розус“ се заглавил во пристаништето во Бејрут. Сепак, неговата дестинација не бил Либан, туку Мозамбик.

Капетанот Борис Прокошев, наводно, го запрел брод во Грција за да наполни гориво кога неговиот сопственик Гречушкин, наводно директорот на „ Teto Shipping “, јавил дека компанијата снемала пари и ќе мора да собере дополнителен товар во Бејрут за да ги покрие патните трошоци.

Рускиот портал Сибирјан Тајмс пишува дека бродот запрел во Бејрут поради дефект.

Во секој случај, кога бродот се вкотвил во Бејрут, локалните пристанишни власти го притвориле поради „груби прекршувања во управувањето со бродот“, т.е. „недостаток на документи и услови потребни за превоз“, неплатени пристанишни такси и поплаки од рускиот и украинскиот екипаж.

Екипажот од осум Украинци и двајца Руси бил принуден да остане на бродот, а сопственикот Гречушкин прогласил банкрот и едноставно „го напуштил бродот“. Либанските власти на крајот ослободиле шест од десетте членови на екипажот, а четворица останале заробени на бродот полн со експлозивен товар скоро една година.

„Тој ни рече дека банкротирал и, иако не му верувам, најважно е што ги крена рацете и од својот екипаж и од неговиот товар“, изјави еден од работниците.

"Морнарите беа на бродот 11 месеци. Имавме малку потрошен материјал. Му пишував на Путин секој ден. На крајот, моравме да продаваме гориво за да ангажираме адвокат со тие пари. Сопственикот не ни обезбеди храна или вода", рече капетанот Прокошев.

Гречушкин не одговори на прашањата на новинарите.

Според е-пораките разменети меѓу Прокошев и неговиот адвокат Шарбел Дагуер, амониум нитратот бил растоварен во пристаништето во Бејрут до ноември 2014 година и оставен во магацин. Властите тогаш го држеле таму шест години, и покрај предупредувањата од либанскиот царински директор Бадри Дахер дека станува збор за „исклучително опасен“ товар.

Си-Ен-Ен доби документи кои покажуваат дека Дахер и неговиот претходник Мерхи во повеќе наврати се обратиле до судовите во Бејрут со цел да се обидат да го складираат опасниот товар на друго место.

Дахер, кој залудно предупредувал дека товарот е еквивалентен на „лебдечката бомба“, потврди за Си-Ен-Ен дека неговата канцеларија испратила „шест писма до правните тела“, но дека властите никогаш не одговориле на ниту еден од нив.

Западна Европа ја очекува рекордно топол период

Западна Европа се подготвува за силен топлотен бран што ќе донесе екстремни температури веќе втор викенд по ред, пишува Си-Ен-Ен.

Англија утре ќе се приближи до највисоката температура оваа година, што беше измерена за време на минатонеделниот топлотен бран . Највисоката температура во петок ќе се приближи до историскиот рекорд од 38,7 степени, што е забележано во јули минатата година, покажува прогнозата на британската метео служба.

Канцеларијата Мет веќе издаде предупредување за делови од Англија каде температурите ќе се искачат на скоро 37 степени овој викенд. Но, овој пат топлотниот бран во Лондон и околните области се очекува да трае најмалку седум дена, пренесува Си-Ен-Ен.

"Додека овој топлотен бран можеби нема да донесе толку високи температури како минатата недела, топлината ќе трае значително подолго. Минатата недела топлината беше проблематична само за еден или два дена. Овој топлотен бран ќе трае во оваа област најмалку пет дена и во градовите како Париз ќе има температури над 36 степени секој ден од петок до понеделник “, рече метеорологот на Си-Ен-Ен Тејлор Вард.

За францускиот главен град се предвидува дека температурата ќе биде повисока од 32 степени секој ден за целата наредна недела. Во Белгија ќе биде до 14 степени потопло од просекот на некои места, со највисоки температури над 32 степени. Во текот на викендот ќе биде 34 или 35 степени во Брисел. Во Амстердам и другите делови на Холандија може да достигне до 32 степени во текот на викендот. Над просечната температура може да остане во Западна Европа следните девет дена.

"Кога топлотниот бран трае долго, ефектите може да се мултиплицираат . Многу домаќинства во овој регион немаат климатизација и кога температурите се искачуваат на околу 35 степени, зградите повеќе не можат да се ладат, ставајќи ги во опасност луѓето, особено постарите и оние со здравствени проблеми“, заклучи Вард.

На „Блато" запленети се вкупно 370 килограми марихуана

Албанската полиција доцна вечерва соопшти дека количината на запленетата марихуана на граничниот премин „Блато" на албанско-македонската граница кај Дебар е многу поголема од количината за која информираа медиумите.

– По целосното мерење на запленетата дрога утврдено е дека во камионот кој беше контролиран на преминот „Блато" откриена е количина од 370 килограми. Дрогата беше откриена при излез од албанска територија во камион марка „мерцедес" со албански сообраќајни ознаки, со лого на производител на мебел, управувано од лицето Флориан Алимани(26) од пограничното село Долно Ѓурица. Крајната дестинација била Северна Македонија, стои во вечерашното соопштение од полицијата.

Оттаму информираат дека истрагата продолжува во соработка со македонската полиција со цел да се идентификуваат сите лица вмешани во трговијата со дрога од двете страни на границата.

Дрогата е откриена при втората контрола, а била скриена во посебен простор поставен над подот на возилото. Била натоварена во Пешкопеја.

Според полицијата, успешната акција е резултат на засилените контролни мерки со цел спречување секаков обид за шверц на дрога и спречување на било какви меѓугранични криминални дејствија.

Ова е најголема количина на дрога запленета на двете страни од овој граничен премин./MИА

притисни ентер