Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм.
Најдобар филм
Ford v Ferrari
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Marriage Story
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Најдобар режисер
Мартин Скорсезе The Irishman
Тод Филипс, Jокеr
Сем Мендес, 1917
Квентин Тарантино, Once Upon a Time in Hollywood
Бонг Џoун-Хо, Parasite
Најдобра споредна актерка
Кети Бејтс, Richard Jewell
Лора Дерн, Marriage Story
Скарлет Јохансон, Jojo Rabbit
Фиренца Пуг, Little Women
Маргот Роби, Bombshell
Најдобар спореден актер
Том Хенкс, A Beautiful Day in the Neighborhood
Ентони Хопкинс, The Two Popes
Ал Пачино, The Irishman
Џо Песи, The Irishman
Бред Пит, Once Upon a Time in Hollywood
Најдобар водечки актер
Антонио Бандерас, Pain and Glory
Леонардо Ди Каприо, Once Upon a Time in Hollywood
Адам Драјвер, Marriage Story
Хоакин Феникс, Jокеr
Џонатан Прајс, The Two Popes
Најдобра водечка актерка
Синтија Ериво, Harriet
Скарлет Јохансон, Marriage Story
Саоерсе Ронан, Little Women
Шарлиз Терон, Bombshell
Рене Зелвегер, Judy
Најдобро прилагодено сценарио
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
The Two Popes
Најдобро оригинално сценарио
Knives Out
Marriage Story
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Parasite
Најдобро дизајнирање на костуми
The Irishman
Jojo Rabbit
Joker
Little Women
Once Upon a Time in Hollywood
Најдобар микс на звук
Ad Astra
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Најдобар звук
Ford v Ferrari
Joker
1917
Once Upon a Time in Hollywood
Star Wars: The Rise of Skywalker
Најдобра оригинална песна
“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4
“(I’m Gonna) Love Me Again,” Rocketman
“I’m Standing With You,” Breakthrough
“Into the Unknown,” Frozen II
“Stand Up,” Harriet
Најдобра шминка и фризура
„Бомба“ - Казу Хиро, Ана Морган и Вивијан Бејкер
„Џокерот“ - Ники Ледерман и Кеј Георгиу
„Џуди“ - ereереми Вудхед
„Злоупотреба: Љубовница на злото“ - Пол Гох, Арјен Тјутен и Дејвид Вајт
„1917 година“ - Наоми Дона, Тристан Верслуј и Ребека Кол
Најдобри визуелни ефекти
„Одмаздници: Endgame“ - Ден ДеЛиво, Расел Ерл, Мет Ајткен и Ден Судик
„Ирецот“ - Пабло Хелман, Леандро Естебекорена, Нелсон Сепвелда, Фаузер и Стафани Грабли
„Кралот лав“ - Роберт Легато, Адам Валдез, Ендру Р. onesонс и Елиот manуман
„1917“ - Гијом Рохерсон, Грег Батлер и Доминик Туохи
„Војна на Sвездите: Подигнување на небесна ѕвезда“ - Роџер Гијат, Нил Сканклан, Патрик Тубач и Доминик Туохи
Најдобар странски филм
„Корпус Кристи“ - Полска
„Медена земја“ - Северна Македонија
„Јадници“ - Франција
„Болка и слава“ - Шпанија
„Паразит“ - Јужна Кореја
Најдобар документарен филм
„Американска фабрика“ - Стивен Богнар, Џулија Рајхерт и Џеф Рајхерт
„Пештерата“ - Ферас Фајад, Кирстин Барфод и Сигрид Дијакјаер
„Работ на демократијата“ - Петра Коста, Јоана Натасегара, Шејн Борис и Тијаго Паван
„За себе“ - Ваад Ал-Катеаб и Едвард Вотс
„Медена земја“ - Љубо Стефанов, Тамара Котевска и Атанас Георгиев
Најдобар краток документарен филм
"In the Absence" - Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam
"Learning to skateboard in a warzone (If you're a girl) - Carol Dysinger i Elena Andriecheva
"Life overtakes me" - John Haptas i Kristine Samuelson
"St. Louis superman" - Smirti Mundhra i Sami Khan
"Walk run cha-cha" - Laura Mix i colette Sandstedt
Најдобар анимиран филм
How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dreamworks)
I Lost My Body (Netflix)
Klaus (Netflix)
Missing Link (United Artists Releasing)
Toy Story 4 (Pixar)
Најдобар краток анимиран филм
"Dcera (Daughter)" - Daria Kashcheeva
"Hair Love" - Matthew C. Cherry i Karen Rupert Toliver
"Kitbull" - Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson
"Memorable" - Bruno Collet i Jean-Francois Le Corre
"Sister" - Siqi Song
Најдобар краткометражен игран филм
Brotherhood
Nefta Football Club
The Neighbors’ Window
Saria
A Sister
Најдобар акциски краток филм
"Brotherhood" - Meryam Joobeur i Maria Garcia Turegon
"Nefta Football Club" - Yves Piat i Damien Megherbi
"The Neighbours' Window" - Marshall Curry
"Saria" - Bryan Buckley i Matt Lefebre
"A Sister" - Delphine Girard
Најдобра фотографија
1917 (Roger Deakins)
The Irishman (Rodrigo Prieto)
Joker (Lawrence Sher)
The Lighthouse (Jarin Blaschke)
Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)
Најдобра оригинална музика
1917 (Thomas Newman)
Joker (Hildur Guðnadóttir)
Little Women (Alexandre Desplat)
Marriage Story (Randy Newman)
Star Wars: The Rise of Skywalker
А еве како реагираше македонскиот тим на додекленуите две номинации за Оскар.