Воодушевување по објавата на номинациите за ,,Оскар” за ,,Медена земја” , еве кои се другите номинирани (ВИДЕО)

Денеска се објавени номинациитње за овогодишното доделување на ,,Оскар” , што ќе се одржи на 9. февруари.

Нашиот филм ,,Медена земја” е номиниран во категориите најдобар странски филм заедно со "Corpus Christi" од Полска , "Les Miserables" од Франција, "Pain and Glory" од Шпанија и јужнокорејскиот "Parasite" , како и во категоријата најдобар документарен филм.

Најдобар филм

Ford v Ferrari

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобар режисер

Мартин Скорсезе The Irishman

Тод Филипс, Jокеr

Сем Мендес, 1917

Квентин Тарантино, Once Upon a Time in Hollywood

Бонг Џoун-Хо, Parasite

Најдобра споредна актерка

Кети Бејтс, Richard Jewell

Лора Дерн, Marriage Story

Скарлет Јохансон, Jojo Rabbit

Фиренца Пуг, Little Women

Маргот Роби, Bombshell

Најдобар спореден актер

Том Хенкс, A Beautiful Day in the Neighborhood

Ентони Хопкинс, The Two Popes

Ал Пачино, The Irishman

Џо Песи, The Irishman

Бред Пит, Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар водечки актер

Антонио Бандерас, Pain and Glory

Леонардо Ди Каприо, Once Upon a Time in Hollywood

Адам Драјвер, Marriage Story

Хоакин Феникс, Jокеr

Џонатан Прајс, The Two Popes

Најдобра водечка актерка

Синтија Ериво, Harriet

Скарлет Јохансон, Marriage Story

Саоерсе Ронан, Little Women

Шарлиз Терон, Bombshell

Рене Зелвегер, Judy

Најдобро прилагодено сценарио

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

The Two Popes

Најдобро оригинално сценарио

Knives Out

Marriage Story

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Parasite

Најдобро дизајнирање на костуми

The Irishman

Jojo Rabbit

Joker

Little Women

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар микс  на звук

Ad Astra

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Најдобар звук

Ford v Ferrari

Joker

1917

Once Upon a Time in Hollywood

Star Wars: The Rise of Skywalker

Најдобра оригинална песна

“I Can’t Let You Throw Yourself Away,” Toy Story 4

“(I’m Gonna) Love Me Again,” Rocketman

“I’m Standing With You,” Breakthrough

“Into the Unknown,” Frozen II

“Stand Up,” Harriet

Најдобра шминка и фризура

„Бомба“ - Казу Хиро, Ана Морган и Вивијан Бејкер

„Џокерот“ - Ники Ледерман и Кеј Георгиу

„Џуди“ - ereереми Вудхед

„Злоупотреба: Љубовница на злото“ - Пол Гох, Арјен Тјутен и Дејвид Вајт

„1917 година“ - Наоми Дона, Тристан Верслуј и Ребека Кол

Најдобри визуелни ефекти

„Одмаздници: Endgame“ - Ден ДеЛиво, Расел Ерл, Мет Ајткен и Ден Судик

„Ирецот“ - Пабло Хелман, Леандро Естебекорена, Нелсон Сепвелда, Фаузер и Стафани Грабли

„Кралот лав“ - Роберт Легато, Адам Валдез, Ендру Р. onesонс и Елиот manуман

„1917“ - Гијом Рохерсон, Грег Батлер и Доминик Туохи

„Војна на Sвездите: Подигнување на небесна ѕвезда“ - Роџер Гијат, Нил Сканклан, Патрик Тубач и Доминик Туохи

Најдобар странски филм

„Корпус Кристи“ - Полска

„Медена земја“ - Северна Македонија

„Јадници“ - Франција

„Болка и слава“ - Шпанија

„Паразит“ - Јужна Кореја

Најдобар документарен филм

„Американска фабрика“ - Стивен Богнар, Џулија Рајхерт и Џеф Рајхерт

„Пештерата“ - Ферас Фајад, Кирстин Барфод и Сигрид Дијакјаер

„Работ на демократијата“ - Петра Коста, Јоана Натасегара, Шејн Борис и Тијаго Паван

„За себе“ - Ваад Ал-Катеаб и Едвард Вотс

„Медена земја“ - Љубо Стефанов, Тамара Котевска и Атанас Георгиев

Најдобар краток документарен филм

"In the Absence" - Yi Seung-Jun i Gary Byung-Seok Kam

"Learning to skateboard in a warzone (If you're a girl) - Carol Dysinger i Elena Andriecheva

"Life overtakes me" - John Haptas i Kristine Samuelson

"St. Louis superman" - Smirti Mundhra i Sami Khan

"Walk run cha-cha" - Laura Mix i colette Sandstedt

Најдобар анимиран филм

How to Train Your Dragon: The Hidden World (Dreamworks)

I Lost My Body (Netflix)

Klaus (Netflix)

Missing Link (United Artists Releasing)

Toy Story 4 (Pixar)

Најдобар краток анимиран филм

"Dcera (Daughter)" - Daria Kashcheeva

"Hair Love" - Matthew C. Cherry i Karen Rupert Toliver

"Kitbull" - Rosana Sullivan i Kathryn Hendrickson

"Memorable" - Bruno Collet i Jean-Francois Le Corre

"Sister" - Siqi Song

Најдобар краткометражен игран филм

Brotherhood

Nefta Football Club

The Neighbors’ Window

Saria

A Sister

Најдобар акциски краток филм

"Brotherhood" - Meryam Joobeur i Maria Garcia Turegon

"Nefta Football Club" - Yves Piat i Damien Megherbi

"The Neighbours' Window" - Marshall Curry

"Saria" - Bryan Buckley i Matt Lefebre

"A Sister" - Delphine Girard

Најдобра фотографија

1917 (Roger Deakins)

The Irishman (Rodrigo Prieto)

Joker (Lawrence Sher)

The Lighthouse (Jarin Blaschke)

Once Upon a Time in Hollywood (Robert Richardson)

Најдобра оригинална музика

1917 (Thomas Newman)

Joker (Hildur Guðnadóttir)

Little Women (Alexandre Desplat)

Marriage Story (Randy Newman)

Star Wars: The Rise of Skywalker

А еве како реагираше македонскиот тим на додекленуите две номинации за Оскар.

Видео: Успешно полета роботот птица со вистински пердуви

Научници креираа робот со име „PigeonBot“, кој е составен од 40 вистински пердуви и неколку други компоненти.

Додека авионите маневрираат така што ја менуваат позицијата на крилните елементи, птиците тоа го прават со менување на обликот на крилото во зависност од тоа на кој начин летаат.

Токму на тој начин се зголемува ефикасноста на крилјата, па научниците посакаа тие елементи да ги вметнат во летачка машина.

„PigeonBot“ успешно полета и успешно се спушти, што е огромен чекор за еволуцијата на летачките објекти.

Овој летачки робот би тебало да им послужи како инспирација на оние кои конструираат летала но и на оние кои ги проучуваат птиците.

Фолксваген нема да присуствува на саемот во Париз

Германскиот автомобилски гигант и оваа година како во 2018 нема да присуствува на автомобилскиот саем во Париз.

Многу влијателни магазини ја пренесоа информацијата дека Фолксваген нема да се појави на авто- саемот во Париз 2020 годна, што е голем удар за изложбата на автомобили.

Јирген Стакман, еден од директорите за продажба во Фолксваген тоа го потврди во разговор со германските новинари.

„Најверојатно нема да се појавиме во Париз, едноставно имам други планови за оваа година“, кратко објасни Стакман.

ОВој саем секоја година се менува, во парните години е во Париз а вонепарните во Франкфурт.

Саемот во Франкфурт веќе со години губи посетители, на пример во 2017 година имало 810.000 посетители а додека во 2018 биле само 560.000. Поради неприсуството на Фолксваген и оваа година во Париз се очекува пад на посетеноста.

Само пред неколку дена Ламборџини објави дека нема да учествува на саемот во Женева кој е закажан за март месец.

Ова е уште еден доказ дека важноста од појавување на саемите за автомобили се намалува и дека произведувачите се повеќе се одлучуваат самостојно да ги промовираат своите модели и да креираат сопствени изложби.

Тоа се покажало и како поевтино а и помалку се води сметка околу конкурецијата чии штандови на саемите можат да привлечат повеќе внимание.

Инстаграм воведува опција која корисниците долго ја чекаа

Социјалната мрежа Инстаграм полека почна да ја воведува можноста за праќање директни пораки и преку веб страницата.

„The Verge“ пушува дека се работи за тест, а дека опцијата за праќање директни пораки на Инстаграм преку веб страницата ќе им биде овозможена на сите корисници нешто подоцна.

Моментално оваа опција им е достапна на мал процент на корисници.

Праќањето на директни пораки преку веб станицата на Инстаграм ќе функционира на ист начин како и преку апликацијата. Корисниците до директните пораки ќе можат да пристапат од профилот на страницата или преку посебна страница за директни пораки, баш како што е тоа случај со апликацијата. Десктоп нотификациите за директни пораки исто така ќе бидат достапни доколку корисникот ги овозможи во својот интернет пребарувач.

притисни ентер