ПАСТРМКА СО КУС КУС

Рецепт на ЈАГОТКА ТОМОВСКА

Потребни состојки:  2 пастрмки, 250 гр. кус кус, 1 л. вода, малку сол, 300 гр. мешан зеленчук, 2 чешни лук, 1 лимон, малку магдонос, малку зачин од сув зеленчук и 2 лажици маслиново масло.

Постапка:

 Во тенџере со зовриена вода се става: еден прстофат сол, мешан зеленчук, лук, магдонос и се зачинува со зачин од сув зеленчук.

Во решеткастиот сад над тенџерето се става кус кус и маслиново масло.

Состојките се мешаат, садот се покрива со капак и се остава на пареа околу 10 минути.

За тоа време пастрмките се печат во рерна.

Кус кусот се става во друг сад и се посипува со процедена течност од сварениот зеленчук.

Сварениот зеленчук и исечканиот лимон се додаваат на печената риба.

Кук кусот се става во друг сад и се остава малку да отстои.

притисни ентер