„Катимерини“: САД трупаат авијација на островот Крит

Четири американски авиони – „CVT-22B Osprey“ и два воени транспортера „C-130 Hercules“ слетале во воената база Суда на островот Крит во четвртокот, објави весникот „Катимерини“.

Според извори на весникот, шесте авиони кои се префрлени од американска база во англија ќе се користат за потенцијални операции за евакуација на американски граѓани или офицери од ирак или од поширокиот регион на блискиот исток. Според дел од аналитичарите, засиленото стратешко значење на таа база добива на тежина бидејќи авиобазата Инџирлик во јужна Турција е поблизу до Багдад.

Вакцини против грип кон крајот на месецов, бесплатни за ризични групи

Ќе има дополнителни вакцинални пунктови.

Вакцините против сезонскиот грип се очекува да пристигнат кон крајот на месецов, по што веднаш ќе почне процесот на вакцинација. Набавени се 40.000 дози на четири типни вакцини кои се производ на „Sanofi Pasteur", Франција (VAXIGRIP TETRA), информираат за МИА од Министерството за здравство.

Вакцините, како што истакнуваат, се наменети за бесплатна вакцинација на следните дефинирани ризични групи: лица на возраст над 65 години, лица со хронични заболувања, здравствени работници, бремени жени и деца на возраст од 6 месеци до пет години.

Како и претходните две сезони, заинтересираните лица ќе можат да ја закажат бесплатната вакцинација преку својот матичен лекар. Со цел избегнување на дополнително оптеретување на епидемиолошките служби при центрите за јавно здравје, каде досега се спроведуваше вакцинацијата против сезонски грип, годинава изготвуваме Акциски план кој ќе вклучи дополнителни вакцинални пунктови. На овој начин вакцинацијата ќе биде подостапна за граѓаните. Kомерцијалните вакцини против сезонски грип ги набавуваат центрите за јавно здравје, посочуваат од Министерството за здравство.

Фото: Девојката на екс кошаркарот Марко Јариќ

Атрактивната манекенка Бони Милер веќе три години е во врска со поранешниот НБА кошаркар Марко Јариќ.

Првата година екс сопругот на Адриана Лима и убавата Бони ја криеле својата врска, но во последните години тие многу често заедно може да се видат во јавноста.

Марко и Бони уживаат во својата љубовна романса, убавата манекенка е многу активна на социјалните мрежи и на радост на фановите многу често објавува фотографии кои никого не оставаат рамнодушен.

Инаку, Марко Јариќ пред врската во Бони беше во долгогодишен брак со една од најубавите жени на светот, ангелот на Викторија сикрет Адриана Лима, со која има и две ќерки.

Вечерва во „Само вистина“ ќе гостуваа Сотир Костов и Исмет Рамадани

Драги пријатели, вечeрва во Само Вистина гледајте го дуелот Сотир Костов и Исмет Рамадани.

Колективен корона-имунитет или колективна амнезија на нашата историја предизвикана од „братска“ Бугарија, што научивме од новото „нормално“ и новите ни „добри соседи“?

Мицкоски бара лидерска, Заев не дава, Заев бара еднаш став од Мицкоски барем за новите Ковид мерки , Мицкоски не дава. Има ли крај на оваа рашомонијада?

Се закани ли тоа Каракачанов со војна, или само си го покажа својот политички капацитет за кој не е потребен коментар?

Ќе понесе ли некој одговорност за трошење од европски фондови, кога пеколно тешко се одговара за трошењата од домашната каса?

Вечерва во Само Вистина Сотир Костов и Исмет Рамадани, на Канал 5 Телевизија

притисни ентер