Дневен хороскоп за 30. декември 2019 година

Дневен хороскоп за понеделник, 30. декември 2019 година. 

Јарец 22.12.-20.1.

Љубов

Оние кои од саканите очекуваа да им дадат сигурност , денеска тоа ќе го дочекаат. Ќе бидат задоволни.

Кариера

Ќе им се заблагодарувате на своите соработници што ве следат и имаат доверба во вашите нови идеи.

Здравје и совет

Внимавајте на повреди.

Водолија 21.1.-19.2.

Љубов

Партнерот ќе покаже големо количество емоции ,што вие нема да можете да ја следите и да ја разберете.

Кариера

На дневен ред би можел да се најде нов договор за работа.Добро проучете ги деталите , па потоа донесете одлука.

Здравје и совет

Ќе има пријатни средби.

Риби 20.2.- 20.3.

Љубов

Можно е денеска некој да ви искаже љубов или обратно.Ќе биде весело со доста искрени емоции.

Кариера

Ќе бидете креативни им оригинални.На оние кои имаат помалку интересна работа, ќе им треба начин за да се изразат.

Здравје и совет

Бидете сериозни.

Овен 21.3-20.4.

Љубов

На многумина ќе им се чини дека ги води некоја невидлива рака кон уште поголема среќа.Или сте вљубени или се заљубувате.

Кариера

Вашата склоност да си поигрувате со луѓето не е секогаш пријатна. Луѓето се нешто повеќе отколку играчки.

Здравје и совет

Бидете она што сте.

Бик 21.4- 20.5.

Љубов

Некои меѓу вас најверојатно ќе покажат чувства кон пријател што можеби ќе ги збуни нивните партнери.

Кариера

Очекуваната заштита би можела да се случи токму денеска .Ќе бидете подготвени за соработка, но ќе треба и да се докажете.

Здравје и совет

Немате грижи.

Близнаци 21.5.-21.6.

Љубов

Ќе почувствувате плима од емоции како расте во вас. Тоа ќе ви биде критериум за сите денешни случувања.

Кариера

На дневен ред ќе се најдат финансиите.Ќе разгледувате нови можности за заработувачка и зголемување на профитот.

Здравје и совет

Мала пречувствителност.

Рак 22.6-22.7.

Љубов

Оние кои биле на прагот на љубовта, денеска ќе увидат дека токму тоа им се случува.

Кариера

Ќе се повикате на резултатите од претходната работа , кои не се за потценување.

Здравје и совет

Прифатете ги добрите намери на другите.

Лав 23.7-22.8.

Љубов

Не е лесно да се открие или признае грешка, но чесно е да се соочите . Размислете и постапете како што ви вели срцето.

Кариера

Ќе работите на стара задача што не е довршена.Ќе најдете начин да уживате во тоа.

Здравје и совет

Издржете.

Девица 23.8.-23.9.

Љубов

Би можело да дојде до бесмислени надмудрувања околу доминација во личните односи. Воздржете се од тоа.

Кариера

Не се сомневајте во себеси.Ова е само преодна фаза низ која морате да поминете.

Здравје и совет

Не се откажувајте.

Вага 24.9.-23.10

Љубов

Оние во подолги врски навистина ќе уживаат во секој момент на заедничкото секојдневие.

Кариера

Следуваат нови услови за работа на работното место Главно ќе ви одат на рака , па прифатете ги.

Здравје и совет

Можна е посета на козметичар.

Шкорпија 24.10-22.11.

Љубов

Повеќето денеска ќе уживаат во својата голема способност да допрат до најсуптилните вибрации на чувствата.

Кариера

Вработените во институции од затворен тип , денеска доаѓаат до завршување на една фаза во работата. Другите ќе мечтаат.

Здравје и совет

Слушајте ја интуицијата.

Стрелец 23.11.-21.12.

Љубов

Вашата врска и денеска ќе се базира врз секс. На тој начин на партнерот ќе му се вовлечете под кожа.

Кариера

Ќе се потрудите околу некои спонзори со што ќе ја зацврстите финансиската структура на фирмата каде што работите.

Здравје и совет

Преминете од зборови на дела.

Објавена листата на стоте највлијателни личности во 2020, од политичари до рапери

Сепак, некои традиции не се прекинати во непредвидливата 2020 година, па „Тајм“ денес го објави својот традиционален список на 100 највлијателни луѓе.

Во оваа прилика, тие дизајнираа дури осум насловни страници, во кои беа вклучени претседателот на Тајван Цаи Инг-Вен, иницијаторите на движењето „Црните животи се важни“ Алисија Гарза, Патрис Кулорс и Опал Томети, имунологот Ентони Фаучи, бизнисменот Сундар Пичаи, медицинската сестра Ејми О Саливан, парот актерки Габриел Унион и кошаркарката Двајан Вејд и музичарите The Weeknd и Megan Thee Stallion.

Меган Ти Сталион е таа што на списокот предизвика најмногу полемики. Таа, заедно со Карди Б, е автор на високо признаената песна „WAP“ (што е скратеница за Wet Ass Pussy). Самите автори ја нарекоа песната феминистичка химна, во која се фалат дека не готват и чистат, но знаат некои други работи, а може да претпоставите кои. Тие се сретнаа со бројни одобрувања, но и критики за наводно ширење феминистичка пропаганда со голотија и експлицитно нагласување на нивната сопствена сексуалност. Меган заврши на списокот во категоријата Пионери. Други категории се: уметници, водачи, титани и икони.

На списокот на 100 највлијателни лица се најдоа музичарите Џеј Балвин, Селена Гомез, Џоџо Сива и Халси, кошаркарите Двејн Вејд и Џанис Антетокомунпо и политичарите Нејтан Ло, Ангела Меркел и Џо Бајден.

На веб-страницата „Тајм“ можете да најдете текстови за сите луѓе кои се прогласени за највлијателни. Интересно е што текстовите не ги напишаа нивните новинари, туку гостите. Леонардо ди Каприо пишувал за активистот на Амазон, Немонте Ненкимо, Камила Кабело за Џеј Балвин, Мери Bеј Ближ за Џенифер Хадсон, Тејлор Свифт за Фиби Валер-Бриџ и Ким Кардашијан за Џоџо Сиви.

Списокот беше претставен во живо на телевизија за прв пат во нејзината историја.

Почна хибридната ,,Недела на модата” во Милано,модните гиганти под мерки (ВИДЕО)

Италијанската модна индустрија започна да влева оптимизам во мрачната година за луксуз, подготвувајќи 23 „живи“ претстави и 37 презентации за време на хибридната, дигитална модна недела во Милано.

Фенди, Долче и Габана и Блумарин денеска го отворија првиот ден, презентирајќи главно женска мода за следната пролет и лето, објави АП.

„Го почитувам она што другите брендови одлучија да го направат, но почувствувавме дека треба да направиме модна писта“, рече Никола Брониано, кој дебитира како нов креативен директор на Блумарин.

Ним во текот на неделата ќе им се придружат Макс Мара, Салваторе Ферагамо и Валентино, кои се одлучија за Милано наместо Париз, каде што обично ги прикажуваат своите колекции поради загриженоста за патувања поврзани со корона вирусот.

Џорџо Армани, Версаче и Прада, кои за прв пат ќе ја претстават соработката помеѓу Мијука Прада и Рафа Симонс, се одлучија за виртуелни шоуа.

Се следеа строгите правила на ревиите во живо, растојанието се одржувало и зад сцената и на пистата, а моделите носеа маски пред да излезат на пистата.

Некои модни куќи ги замолија присутните да се изјаснат дека не биле изложени на вирусот во последните две недели и дека немаат никакви симптоми.

Бројот на заразени од корона во светот надмина 32 милиони

Според веб-страницата „Worldometar“, повеќе од 32 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирус.

Соединетите држави се најтешко погодени од пандемијата на „Ковид 19“ - повеќе од седум милиони луѓе се заразени, а повеќе од 200.000 починале.

На второ место е Индија со скоро шест милиони пациенти и повеќе од 91.000 смртни случаи.

Бразил е на третото место според бројот на заразени - 4,6 милиони луѓе се заразени со коронавирус, а повеќе од 138 000 починале.

Русија е на четвртото место во светот и на прво во Европа, каде што се разболеле 1,1 милиони луѓе и починале скоро 20 000 лица.

СЗО објави дека 156 земји се приклучиле на таканаречениот КОВАКС (глобален план за вакцинација),што планира да испорача околу две милијарди дози вакцини на глобално ниво до крајот на следната година, но дека недостасуваат големите земји како Кина, Русија и САД.

Другите земји ќе се регистрираат за глобалниот план за вакцинирање, а некои од доцнењата беа заради процедурални проблеми, а не поради сомневањата во оваа шема, изјави денес портпаролот на Светската здравствена организација (СЗО), Маргарет Харис.

А, јужнокорејските здравствени експерти денеска предупредија за потенцијална епидемија на таканаречената твиндмија (истовремена епидемија на грип и коронавирус) во текот на зимата.

Корејскиот центар за контрола и превенција на болести (КДЦА), исто така, претходно потврди случај на преклопување на обете респираторни заболувања.

притисни ентер