Французите шести ден штрајкуваат против пензиските реформи (ВИДЕО)

Масовните протести ги блокираа улиците на француските градови на шестиот ден од штрајкот, со кои што синдикатите сакаат да ја принудат владата да ја напушти својата планирана пензиска реформа.

Во Париз, метрото претежно беше затворено. Државната железница објави дека ќе работи секој петти брз воз, иако ова е зголемен број во однос на секој десетти воз што сообраќаше на првиот ден од штрајкот минатата недела.

Според проценките на полицијата, на улиците имало 339.000 луѓе, половина помалку од 806.000 на првиот ден од штрајкот во четвртокот.

Синдикатите се надеваат дека поради штрајкот, Макрон ќе го замрзне планот за измена на францускиот пензиски систем, составен од 42 различни модели, со систем на единечни поени.

Наставниците се едни од професиите што најверојатно ќе изгубат со воведување систем за поединечни поени, изјави за медиумите наставникот Жан-Батист Женевс, објаснувајќи: „Сите министри велат дека нема да изгубиме ниту цент, но факт е дека воопшто не им веруваме“. Тој додаде дека две третини од наставниците штрајкуваат, што е помалку од минатата недела кога чекаа да слушнат што би предложил премиерот.

Утре премиерот Едуард Филип треба да ги претстави клучните елементи на реформите. Тој им рече денеска на пратениците дека не очекува одеднаш да престане генералниот штрајк на синдикатите.

Владата е решена да ја спроведе реформата и ова е трет голем конфликт со историски моќните синдикати во Франција, кои сè уште се слаби и не се во состојба да ја запрат реформата на националните железници (СНЦФ) или измените во законот за работни односи, кои сега се поповолни за работодавците.

Независно од синдикатите, владата деновиве претрпе два големи удари. Прво, високиот владин комесар за пензии, Жан-Пол Делевој, мораше да си даде оставка поради судир на интереси.

Потоа, вчера, четворица економисти вклучени во изготвувањето на економскиот дел од изборната програма на претседателот Макрон за 2017 година ја предупредија владата дека оди во погрешна насока. Тие рекоа дека предлог-реформата сугерира поедноставување и униформираност на пензискиот систем, наместо намалување на трошоците или зголемување на возраста за пензионирање.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер