Активисти со лепак се залепија на автобусот на британскиот премиер (ВИДЕО)

Тројца активисти за животна средина се залепија на предизборниот автобус на британскиот премиер Борис Џонсон , откако тој одржа предизборен митинг во фабрика во централна Англија, два дена пред изборите.

Припадниците на Extinction Rebellion , кои во октомври го нарушија јавниот превоз во Лондон рекоа дека осуммина демонстранти, од кои петмина биле облечени како пчели, го блокирале автобусот на конзервативците за да побараат побрз напредок во намалувањето на емисиите на стакленички гасови.

„Ние сме тука затоа што секој степен на затоплување е важен, секоја минута и со тоа што не дејствуваме денес ја забрзуваме најлошата криза на нашето време“, рече Беки Мекги ,еден од демонстрантите.

Конзервативните политичари со поголема веројатност ќе бидат против климатскиот ангажман, додаде таа.

Портпаролот на Конзервативната партија не била достапен за коментар на британските медиуми. Партијата соопшти дека сака да ги намали емисиите на стакленички гасови на нула до 2050 година преку употреба на обновлива енергија, складирање на јаглерод и употреба на електрични автомобили.

Предходни цели на кампањата на Extinction Rebellion беа предизборните автобуси на Лабуристичката партија, либералните демократи и партијата Брегзит.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер