Мерцедес го најави новиот ГЛА кросовер за 2020 (ВИДЕО)

Втората генерација на најмалиот кросовер на Мерцедес носи важни вести што ќе изненадат многумина.

Уште малку остана до премиерата на новиот GLA, најмалиот модел во составот на кросовери на Мерцедес. Судејќи според шпионските фотографии, но и според најновиот тизер, Мерцедес реши да оди по различен пат од своите ривали. Ова значи дека следната генерација најверојатно ќе биде иста или минимално пократка, но затоа висината ќе се зголеми драстично, можеби за десет сантиметри.

И заедно со системот за склопување на седиштата, GLA ќе стане значително поудобен и практичен од својот претходник, кој првенствено беше познатпо дизајнот, а потоа по сè друго. Сигурно ќе има изведба на AMG, прво 35 со 306 КС, а потоа веројатно 45 (S) со над 400 КС. Гледајќи го промотивното видео, тоа најверојатно ќе биде GLA 200 со турбо полнење од 163 кс.

Во однос на дизајнот на ентериерот, не треба да се очекува ништо повеќе од тоа што може да се види во А-класата. По оваа дигитална премиера, прва во историјата на Мерцедес, вистинската премиера се очекува на шоуто во Женева за една недела , а набрзо потоа се очекува да почне продажбата.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер