Мерцедес го најави новиот ГЛА кросовер за 2020 (ВИДЕО)

Втората генерација на најмалиот кросовер на Мерцедес носи важни вести што ќе изненадат многумина.

Уште малку остана до премиерата на новиот GLA, најмалиот модел во составот на кросовери на Мерцедес. Судејќи според шпионските фотографии, но и според најновиот тизер, Мерцедес реши да оди по различен пат од своите ривали. Ова значи дека следната генерација најверојатно ќе биде иста или минимално пократка, но затоа висината ќе се зголеми драстично, можеби за десет сантиметри.

И заедно со системот за склопување на седиштата, GLA ќе стане значително поудобен и практичен од својот претходник, кој првенствено беше познатпо дизајнот, а потоа по сè друго. Сигурно ќе има изведба на AMG, прво 35 со 306 КС, а потоа веројатно 45 (S) со над 400 КС. Гледајќи го промотивното видео, тоа најверојатно ќе биде GLA 200 со турбо полнење од 163 кс.

Во однос на дизајнот на ентериерот, не треба да се очекува ништо повеќе од тоа што може да се види во А-класата. По оваа дигитална премиера, прва во историјата на Мерцедес, вистинската премиера се очекува на шоуто во Женева за една недела , а набрзо потоа се очекува да почне продажбата.

МЗ: Во државава нема сомнителни случаи на корона вирусот, да се почитуваат мерките за превенција

Согласно препораките на Светската здравствена организација, од Министерството за здравство апелираат граѓаните во целост да ги следат и почитуваат мерките за превенција и тоа: да се воведе дополнителна заштита на храната.

Во државава не се забележани сомнителни случаи на корона вирусот, па дури и во препораките за патување издадени од повеќе земји, Македонија е ставена во рамки на земјите со вообичаена доза на претпазливост при патување, соопшти Министерството за здравство, посочувајќи дека редовно се следи состојбата и се преземени сите мерки на заштита и превенција.

Согласно препораките на Светската здравствена организација, од Министерството за здравство апелираат граѓаните во целост да ги следат и почитуваат мерките за превенција и тоа: да се воведе дополнителна заштита на храната – да не се консумира храна направена од болни животни, да се воведе дополнителна заштита при подготовка на храната – да се користат различни садови и ножеви за подготовка и сечкање на сирова храна и да се мијат задолжително рацете после секоја нејзина подготовка, а при подготовка на месо и јајца тие убаво термички да се обработат.

Од Министерството потенцираат дека треба да се воведе посебна заштита при работа на отворени пазари односно задолжително да се носат заштитни опрема, ракавици, маски и мантили додека се извршуваат работи со животни или производи од животинско потекло, по употребата целата опрема да се извади и да се пере секојдневно, да се внимава да се заштити семејството од неиспрана работна опрема, да се штити населението од настинки односно да се избегнува незаштитен контакт со болни (вклучувајќи и допир на уста, нос и очи), како и незаштитен контакт со домашни или диви животни, задолжително и често да се мијат рацете со сапун и вода и тогаш кога не се видливо нечисти или да се користи чистач за раце кој содржи алкохол, а при кашлање или кивање да се заштити устата и носот со марамче или со дланката, а по употреба марамчињата да се фрлаат во затворени канти. При кашлање или кивање, како и при грижа за болни задолжително да се мијат рацете.

Од Министерството наведуваат дека граѓаните треба да бидат спокојни, системот за превенција од корона вирусот целосно функционира.

-На аеродромот во Скопје е поставена термална камера, имаме стручен медицински тим со кој раководи епидемиолог. Имаме доволно заштитна опрема со која дежурните екипи ќе постапуваат при евентуален транспорт на сомнителен случај, а деновиве ќе пристинат и околу 500 реагенси за испитување на корона вирус. Наш највисок приоритет е здравјето на граѓаните, пациентите и здравствените работници. Министерството за здравство продолжува будно да ја следи состојбата и редовно да ја известува јавноста, стои во соопштението.

Првиот хибриден модел од Масерати се очекува во 2020 година

Италијанската компанија Масерати одлучи во понудата да внесе електрични и хибридни возила.

Масерати е на чекор до голема промена која се очекува од сите автомобилски компании. „GranTurismo“ моделот достигна полн животен циклус и ќе биде заменет со нов, потполно електричен автомобил.

Иако не е познато дали овој модел е следниот новитет од Масерати, од компанијата открија дека можеме да очекуваме хибридни и електрични возила.

Нема официјална потврда за тоа кога можеме да ги очекуваме првите хибридни автомобили, но според „Automotive News“ Европа, првиот модел од овој вид доаѓа дури и порано од очекувано- 21 април 2020 на интернационалната автомобилска изложба во Пекинг.

Според нивните тврдења„ извор запознаен со плановите на Масерати“ го открил овој детаљ, но не е разјаснето дали новиот модел ќе биде хибрид.

Изворот не открил никакви детали за хибридниот погонски систем па не се знае точно каков мотор ќе се користи во новиот модел.

Планот на Масерати, според официјалното соопштение вклучува 10 нови или унапредени модели кои ќе се појават од 2020 до 2023 година, па верзиите од моделите „Levante“ и „Quattroporte“ најверојатно се веќе во изработка.

„Ghibli“ ќе биде првиот Масерати модел претворен во електричен, што е изненадувачки со оглед на светската популарност на теренските автомобили.

Новите верзии од моделите „GranTurismo“и „GranCabrio“ ќе бидат целосно електрични и исто така би требало да се појават оваа година.

Добра вест за корисниците на „Windows 7“, сепак ќе добијат ново ажурирање

Корисниците на  „Windows 7“оперативниот систем сепак ќе добијат ново ажурирање, иако поддршката официјално е престаната.

Пропустот кој е направен со последното ажурирање „KB4534310 “ доведе до тоа одредени „Windows 7“ позадини ( оние во „стреч“ мод)  да бидат заменети со обична црна слика.

Едно од решенијата е просто да престане да се користи „Стреч“ опцијата, но Мајкрософт рече дека проблемот ќе биде поправен за оние кои купиле „Windows 7 Extended Security Updates“.

Со други зборови, решението треба да биде достапно за оние кои плаќаат додатна поддршка.

Имаше и некои „теории на заговор“ според кои Мајкрософт на овој начин ги казнува сите оние кои не сакаат од „Windows 7“ да прејдат на „Windows 10“, пишува „Tech Radar“.

Во секој случај, сепак од Мајкрософт решиле дека ажурирањето ќе го добијат сите корисници а не само оние кои плаќаат додатен пакет за ажурирања.

притисни ентер