Хандке го подели регионот – Вучиќ му честита на контроверзниот писател

Додека БиХ , Косово и Македонија се противат на доделувањето на Нобеловата награда на австрискиот писател Питер Хандке , кој ги фали Слободан Милошевиќ и Радован Караџиќ , српскиот претседател му честита на Нобеловата награда за литература.

Претседателот на Србија Александар Вучиќ му честита на австрискиот писател Питер Хандке по повод доделувањето на Нобеловата награда за литература , обраќајќи му се како „драг пријател“, со оценка дека тој се „запишал во бесмртните“ и додаде дека Србија го слави како нивен нобеловец.

"Драг пријателе, прими ги моите искрени честитки. Како лауреат на Нобеловата награда, се запишавте меѓу бесмртните. Оваа награда е награда за вашето извонредно книжевно дело, за вашето знаење и креативност, но и за вашите непобитени морални квалитети, за храброста и достоинството, за вашите идеали на врвен интелектуалец “, истакна Вучиќ во честитката до Хандке, објавена во медиумите.

За да може Ханке да се смета за „вистински пријател“ на Србија, Вучиќ рече дека наградата за австрискиот писател е особено почитувана.

"Ќе бидам слободен да кажам, ја гледаме вашата Нобелова награда како да ја доби некој од нас. Сега, со Иво Андриќ, славиме уште еден добитник на Нобеловата награда", рече Вучиќ во честитката до Хандке, во надеж за неговата "кратка посета на Србија".

Од друга страна, претседателот на Претседателството на Босна и Херцеговина, Жељко Комшиќ денеска се приклучи на острите критики до Нобеловиот комитет за доделување престижна награда за литература на австрискиот писател Питер Хандке, велејќи дека чинот, меѓу другото, е показател за омраза кон жртвите на геноцидот.

Полета најдолгиот авион на светот – Историски лет на Боинг 777X (ВИДЕО)

Boeing Co го започна денеска пробниот лет на 777X, најголемиот светски двомоторен авион, во време кога американскиот производител , кој е сериозно погоден од кризата со 737 MAX, ја засилува борбата против европскиот конкурент „Ербас“.

777X, поголема, поефикасна верзија на успешниот мини-џамбо Боинг 777, полета од  комерцијалната база во близина на Сиетл во 10:09 часот по локално време, бидејќи силните ветришта ја принудија компанијата двапати оваа недела да го одложи пробниот лет.

Директорите на „Боинг“ најавија дека летот ќе трае помеѓу 3 и 5 часа и дека тестирањето и сертификацијата ќе бидат потребни неколку месеци пред да започне со работа во Емиратите во 2021 година.

Боинг претходно објави дека неговиот најголем двомоторен авион, дизајниран за просечно 406 лица, ќе полета за прв пат на почетокот на 2020 година, при што првата испорака се очекува во 2021 година. Првично, првата испорака беше закажана за средината на 2020 година, што не е можно поради проблеми во изведбата.

Овој авион, долг 77 метри е значително поголем од неговите претходници 777-300ER и Ербас А340-600. Дури и малку подолг од претходниот рекордер 747-8, најновата верзија на авионот Queen of the Skies.

Поради својата должина, авионот е дизајниран да прими меѓу 400 и 425 патници, во двете класи. Бројот на места ќе варира во зависност од барањата на одредени авиокомпании.

Најдолгиот патнички авион на светот, „Боинг 777X“, беше официјално откриен минатиот март од Управниот одбор на „Боинг“ во главниот производствен капацитет на компанијата во Еверет, Вашингтон.

777X првично требаше да го изврши првиот тест лет минатото лето, но беше одложен до 2020 година, поради проблеми со моторите GE9X произведени од General Electric. Проблеми се појавија и во септември минатата година за време на последниот тест на оптоварување кога експлодира вратата на авионот.

Конечните тестови ги надгледуваат инспекторите на Федералната управа за авијација (ФАА) како дел од процесот на сертификација на авионите.

Седум кинески државјани се пренесени во болница во Москва , под сомнение од коронавирус

Седум кинески државјани биле пренесени од хотел во северна Москва во болницата за заразни болести под сомнение за акутна вирусна респираторна болест.

Претставник на брзата помош на руската престолнина изјави за Спутник.

„Седум кинески државјани се префрлени од хотелот„ Арт Војковска “во болница за заразни болести“, рече тој, додавајќи:„Тестовите се во тек и медицинскиот персонал чека резултати од прегледот“.

Експлодира цистерна среде населба во Перу , најмалку 13 загинати (ВИДЕО)

Во експлозија на камион кој пренесувал бензин до Лима загинаа 13 лица, соопшти денеска перуанското Министерство за здравство.

„Новиот број на жртви е 13 мртви“, изјави денеска портпаролката на Министерството, Моника Месан, додавајќи дека меѓу загинатите има и  пет деца.

Експлозијата на цисртерната се случи во четвртокот во предградието на главниот град на Перу, каде што  живеат околу 500.000 луѓе.

Несреќата се случила наутро додека луѓето оделе на работа. Причината била истекување на една цевка од камионот. Вкупно 13 пожарникари го гаснеле пожарот што избувна по експлозијата.

притисни ентер