Борис Џонсон му ја украде улогата на Хју Грант , го исмеваат на социјалните мрежи

Шансите на Борис Џонсон да победи на предвремени парламентарни избори во Велика Британија во четврток се многу неизвесни, велат конзервативните стратези.

Ториевците велат дека загубата на само 12 изборни единици може да му овозможи на Jереми Корбин да победи со поддршка на помалите партии.

Партијата на Џонсон затоа се бори за секој глас и предупредува дека резултатот е понеизвесен од очекуваниот. Во исто време, во последните денови од кампањата, конзервативците ги преплавија гласачите со слоганите „Get Brexit Done“.

Оваа стратегија беше воведена во последното изборно шоу на партијата, каде премиерот Борис Џонсон ја пресоздаде познатата сцена од филмот „Всушност љубов“ за да ги пренесе своите главни пораки, пренесува Дејли Меил.

Во оваа романтична комедија од 2003 година, Ендрју Линколн се обидува да и каже на Кири Најтли дека ја сака без зборови поради страв од нејзиниот партнер и неговиот најдобар пријател.

Повикувајќи ги гледачите да гласаат за „Конзервативците всушност“, Џонсон држи панели на кои пишува: „Вашиот глас никогаш не бил поважен. Друг човек би можел да победи ’ и „Вие имате избор“.

Иако шансите за победа на Џереми Корбин да го освои мнозинството се многу мали, се смета дека координираната и тактичка изборна операција може да му го одземе мнозинството на Џонсон .

Застапниците на ЕУ велат дека само 40.000 неопределени гласачи би можеле да одлучат за исходот од изборите и да му помогнат на Корбин.

Во обид да се спротивстави на тактичкото гласање, Џонсон започна кампања со користење на популарен филм.

Држејќи куп билборди, заедно со музичка позадина со божиќни песни, тој ја имитира познатата сцена олицетворена во филмот.

Самиот премиер го објави ова видео на Твитер со пораката „Брегзит, всушност“, а наскоро доби милиони прегледи и илјадници лајкови.

Лабуристите го обвинија дека нема оригинални идеи, па ги копира оние од филм, но многумина го пофалија овој потег на Џонсон, велејќи дека тој внел барем малку забава во здодевната кампања.

„Смеата е најдобриот лек. Како тоа или не, ова е најдобрата политичка кампања досега “, напиша еден корисник на Твитер.

„Конечно едно забавно политичко рекламирање“, беше објавено на Твитер.

Други не се толку оптимисти, тврдејќи дека Џонсон уништил одличен филм со оваа кампања.

Сепак, некои направија мемиња и фотомонтажи, па ставија и други наслови на фотографијата на Џонсон како го држи плакатот, така што изгледа како Џонсон да кажува работи како „Јас немам план за Брегзит, само ќе продолжам да зборувам глупости сè додека не умреме сите“, или „Хју Грант ова го работи подобро “(Во филмот Хју Грант го игра новоизбраниот премиер).

Фото: Лепа Брена не е баш вешта во користење на Фотошоп

Последната фотографија која ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Лепа Брена од секогаш важела за една од најубавите и најзгодни пејачки на овие простори. Дури и на 60 години, Брена ги воодушевува сите со својот изглеед.

Многумина и завидуваат на витката фигура, меѓутоа последната фотографија која Брена ја постави на својот Инстаграм профил покажува дека ни таа не е во целост задоволна со својот изглед.

Имено, на фотографијата се гледа не баш професионално користење на Фотошоп кое разоткрива дека дури и Брена сака да го подобри својот изглед.

ВМРО-ДПМНЕ: Промените во ВМРО-ДПМНЕ не им се допаѓаат само на Заев и хотелската коалиција

Новите одлуки на Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ единствено не им се допаѓаат на Заев и хотелската коалиција која одработува за него.

Не ни очекуваме да ги поздрават одлуките, затоа што тие се насочени кон победа над мафијата и организираниот криминал на власта.

За разлика од Заев кој не најде сила за никакви промени по драматичниот пораз од 200 илјади гласови разлика во 2014 година и поразот во 2016 година, ВМРО-ДПМНЕ покажа сила за катарза и промени.

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

НАТО домаќин на петтата рунда технички преговори меѓу турската и грчката делегација

Во седиштето на НАТО пактот во вторник ќе се одржи петтата рунда на технички преговори меѓу турската и грчката воена делегација, изјави Хулуси Акар, министерот за одбрана на Турција, пренесе „Анадолија“.

-Ни сме, се разбира, за мир, стабилност, преговори и дијалог. Ги подржуваме преговорите, но нема да дозволиме било какови свршен чин- рекол Акар на видеоконференцијата на која присуствувале турските генерали.

Техничките преговори имаат за цел намалување на ризикот од инциденти во екот на растот на тензиите во источниот Медитеран.

Одржувањето на технички состаноци меѓу турските и грчките воени делегации е договорено по неодамнешниот разговор на турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган и генералниот секретар на НАТО Јенс Столтемберг.

Првиот технички состанок на турските и грчките воени делегации беше одржан на 10 септември, исто така во седиштето на НАТО.

Акар повтори дека Турција е одлучна и способна да ги заштити правата и интересите и на Турција и на Турската Република Северен Кипар во истокот на Медитеранот.

Грција ги оспорува моменталните активности на Турција околу енергетското истражување во источниот Медитеран.

Турција, земјата со најдолгиот брег на Медитеранот, прати наменски бродови за извршување на енергетски истражувања во својот континентален појас, велејќи дека Анкара и Турската Република Северен Кипар имаат права во тој регион.

Од дијалогот за праведната распределба на ресурсите, корист ќе имаат сите страни, истакнуваат турските власти.

притисни ентер