Борис Џонсон му ја украде улогата на Хју Грант , го исмеваат на социјалните мрежи

Шансите на Борис Џонсон да победи на предвремени парламентарни избори во Велика Британија во четврток се многу неизвесни, велат конзервативните стратези.

Ториевците велат дека загубата на само 12 изборни единици може да му овозможи на Jереми Корбин да победи со поддршка на помалите партии.

Партијата на Џонсон затоа се бори за секој глас и предупредува дека резултатот е понеизвесен од очекуваниот. Во исто време, во последните денови од кампањата, конзервативците ги преплавија гласачите со слоганите „Get Brexit Done“.

Оваа стратегија беше воведена во последното изборно шоу на партијата, каде премиерот Борис Џонсон ја пресоздаде познатата сцена од филмот „Всушност љубов“ за да ги пренесе своите главни пораки, пренесува Дејли Меил.

Во оваа романтична комедија од 2003 година, Ендрју Линколн  се обидува да и каже на Кири Најтли дека ја сака без зборови поради страв од нејзиниот партнер и неговиот најдобар пријател.

Повикувајќи ги гледачите да гласаат за „Конзервативците всушност“, Џонсон држи панели на кои пишува: „Вашиот глас никогаш не бил поважен. Друг човек би можел да победи ’ и „Вие имате избор“.

Иако шансите за победа на Џереми Корбин да го освои мнозинството се многу мали, се смета дека координираната и тактичка изборна операција може да му го одземе мнозинството на Џонсон .

Застапниците на ЕУ велат дека само 40.000 неопределени гласачи би можеле да одлучат за исходот од изборите и да му помогнат на Корбин.

Во обид да се спротивстави на тактичкото гласање, Џонсон започна кампања со користење на популарен филм.

Држејќи куп билборди, заедно со музичка позадина со божиќни песни, тој ја имитира познатата сцена олицетворена во филмот.

Самиот премиер го објави ова видео на Твитер со пораката „Брегзит, всушност“, а наскоро доби милиони прегледи и илјадници лајкови.

Лабуристите го обвинија дека нема оригинални идеи, па ги копира оние од филм, но многумина го пофалија овој потег на Џонсон, велејќи дека тој внел барем малку забава во здодевната кампања.

„Смеата е најдобриот лек. Како тоа или не, ова е најдобрата политичка кампања досега “, напиша еден корисник на Твитер.

„Конечно едно забавно политичко рекламирање“, беше објавено на Твитер.

Други не се толку оптимисти, тврдејќи дека Џонсон уништил одличен филм со оваа кампања.

Сепак, некои направија мемиња и фотомонтажи, па ставија и други наслови на фотографијата на Џонсон како го држи плакатот, така што изгледа како Џонсон да кажува работи како „Јас немам план за Брегзит, само ќе продолжам да зборувам глупости сè додека не умреме сите“, или „Хју Грант ова го работи подобро “(Во филмот Хју Грант го игра новоизбраниот премиер).

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Од Министестерството најавуваат дека по извршениот увид на документацијата и анализа на земените примероци од страна инспекторите и царинските служби, резултатите ќе бидат споделени со јавноста. 

 Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад (РДФ) запрена на граничниот премин Богородица помеѓу Македонија и Грција.

Од Министестерството најавуваат дека по извршениот увид на документацијата и анализа на земените примероци од страна инспекторите и царинските служби, резултатите ќе бидат споделени со јавноста. 

„Сити мол“ евакуиран поради дојава за бомба

Трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје е авакуиран по дојава за бомба. 

Посетителите и сите вработени во трговскиот центар се евакуирани од молот. 

Според вработените во центарот  полицијата ги евакуирала откако добиле дојава за бомба. 

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицковски го блокираат решавањето на проблемот на граѓаните со долговите и каматите кај извршителите и нотарите

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму со своите штетни политики нанесува директна штета на граѓаните и на нивната благосостојба.

Веќе една недела ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови на физички лица.

Пратениците од оваа партија очигледно се против отписот на каматите и долговите што граѓаните ги имаат.

Христијан Мицковски и неговите пратеници блокираат Закон кој ќе значи конечно решавање на проблемот со старите судски и извршни предмети, трансферирани кај извршителите и нотарите во 2011 година, како и предметите дадени за извршување за наплата на долгови пред извршителите заклучно со 31.12.2017 година.

Ете толку ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицковски се грижат за граѓаните и нивните проблеми.

Наместо граѓаните да се одлободат од нивните долгови, поради штетните политики на ВМРО-ДПМНЕ тие и понатаму ќе стравуваат како да се справат со каматите и долговите.  

Доколку ВМРО-ДПМНЕ продолжи со политиката на блокада и кочење на се што е добро за граѓаните, постои опасност ова законско решение да не биде усвоено, бидејќи има уште десетина дена до распуштањето на Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ со своите деструктивни политики прави се за да ги блокира и законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови за јавни претпријатија, законот за легализација на бесправно изградени објекти,  законот за Академија за судии и јавни обвинители, законот за поништување на лустрацијата...

Сите овие законски решенија се во интерес на граѓаните, а ВМРО-ДПМНЕ работи против нив.

Граѓаните точно знаат кој работи во нивни и во интерес на државата, а кој го штити криминалот и кој се грижи за личните и теснопартиските интереси.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ и креаторот на нивните политики од Будимпешта на 12 април ќе доживеат уште еден пораз.

СДСМ

Центар за комуникации со јавноста

притисни ентер