Бројот на жртвите од вулканот на Нов Зеланд не е конечен (ВИДЕО)

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, денеска изјави дека големината на трагедијата од вчерашната ерупција на вулканот е катастрофална, додека полицијата започна истрага за страдањата на група туристи и нивните водичи.

Полицијата потврди дека уште едно лице починало денес по ерупција на вулканот на островот Вајт. Тоа е едно од повредените лица која беше лекувана во болница, но им подлегна на повредите. Сега, официјално, шест лица загинаа во оваа ерупција.

Полицијата претходно соопшти дека од 47 лица на или во близина на островот за време на ерупцијата, шестмина загинале, а 30 се повредени. Полицијата соопшти дека има уште осум лица на островот за кои се верува дека исчезнале, но исто така се верува дека се загинати.

Многу од повредените се уште се во критична состојба.

Оние кои ја преживеале природната непогода се лекуваат во одделенијата за изгреници во болниците низ целата земја, бидејќи полицијата продолжува да ги бара осумтемина исчезнати лица за кои се верува дека се мртви, пренесува Би-Би-Си.

Во моментот на ерупцијата имало 24 австралиски туристи на островот, деветмина Американци, пет туристи од Нов Зеланд, четворица од Германија, двајца од Кина, двајца од Велика Британија и еден од Малезија.

Портпаролот на Министерството за здравство Пит Вотсон за медиумите изјави дека е можно да не преживеат сите пациенти. Дваесет и седум лица претрпеле изгореници на повеќе од 30 проценти од површината на телото и „околу дваесет“ се во критична состојба, рече тој.

„Големината на оваа трагедија е катастрофална“, рече Ардерн во парламентот, додавајќи дека меѓу повредените и исчезнатите биле државјани од Австралија, САД, Велика Британија, Кина, Германија, Малезија и Нов Зеланд.

Островот Вајт е активен вулкан на 48 километри од источниот брег на Северниот остров на Нов Зеланд во заливот Пленти.

Вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад на граничниот премин Богородица

Од Министестерството најавуваат дека по извршениот увид на документацијата и анализа на земените примероци од страна инспекторите и царинските служби, резултатите ќе бидат споделени со јавноста. 

 Државниот инспекторат за животна средина во координација со Министерството за животна средина и просторно планирање и Царинската управа, врши вонреден инспекциски надзор над пратка со отпад (РДФ) запрена на граничниот премин Богородица помеѓу Македонија и Грција.

Од Министестерството најавуваат дека по извршениот увид на документацијата и анализа на земените примероци од страна инспекторите и царинските служби, резултатите ќе бидат споделени со јавноста. 

„Сити мол“ евакуиран поради дојава за бомба

Трговскиот центар „Сити мол“ во Скопје е авакуиран по дојава за бомба. 

Посетителите и сите вработени во трговскиот центар се евакуирани од молот. 

Според вработените во центарот  полицијата ги евакуирала откако добиле дојава за бомба. 

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ и Мицковски го блокираат решавањето на проблемот на граѓаните со долговите и каматите кај извршителите и нотарите

ВМРО-ДПМНЕ и понатаму со своите штетни политики нанесува директна штета на граѓаните и на нивната благосостојба.

Веќе една недела ВМРО-ДПМНЕ го блокира Законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови на физички лица.

Пратениците од оваа партија очигледно се против отписот на каматите и долговите што граѓаните ги имаат.

Христијан Мицковски и неговите пратеници блокираат Закон кој ќе значи конечно решавање на проблемот со старите судски и извршни предмети, трансферирани кај извршителите и нотарите во 2011 година, како и предметите дадени за извршување за наплата на долгови пред извршителите заклучно со 31.12.2017 година.

Ете толку ВМРО-ДПМНЕ и Христијан Мицковски се грижат за граѓаните и нивните проблеми.

Наместо граѓаните да се одлободат од нивните долгови, поради штетните политики на ВМРО-ДПМНЕ тие и понатаму ќе стравуваат како да се справат со каматите и долговите.  

Доколку ВМРО-ДПМНЕ продолжи со политиката на блокада и кочење на се што е добро за граѓаните, постои опасност ова законско решение да не биде усвоено, бидејќи има уште десетина дена до распуштањето на Собранието.

ВМРО-ДПМНЕ со своите деструктивни политики прави се за да ги блокира и законот за отпис на камати и репрограмирање на долгови за јавни претпријатија, законот за легализација на бесправно изградени објекти,  законот за Академија за судии и јавни обвинители, законот за поништување на лустрацијата...

Сите овие законски решенија се во интерес на граѓаните, а ВМРО-ДПМНЕ работи против нив.

Граѓаните точно знаат кој работи во нивни и во интерес на државата, а кој го штити криминалот и кој се грижи за личните и теснопартиските интереси.

Затоа ВМРО-ДПМНЕ и креаторот на нивните политики од Будимпешта на 12 април ќе доживеат уште еден пораз.

СДСМ

Центар за комуникации со јавноста

притисни ентер