Бројот на жртвите од вулканот на Нов Зеланд не е конечен (ВИДЕО)

Премиерката на Нов Зеланд, Џасинда Ардерн, денеска изјави дека големината на трагедијата од вчерашната ерупција на вулканот е катастрофална, додека полицијата започна истрага за страдањата на група туристи и нивните водичи.

Полицијата потврди дека уште едно лице починало денес по ерупција на вулканот на островот Вајт. Тоа е едно од повредените лица која беше лекувана во болница, но им подлегна на повредите. Сега, официјално, шест лица загинаа во оваа ерупција.

Полицијата претходно соопшти дека од 47 лица на или во близина на островот за време на ерупцијата, шестмина загинале, а 30 се повредени. Полицијата соопшти дека има уште осум лица на островот за кои се верува дека исчезнале, но исто така се верува дека се загинати.

Многу од повредените се уште се во критична состојба.

Оние кои ја преживеале природната непогода се лекуваат во одделенијата за изгреници во болниците низ целата земја, бидејќи полицијата продолжува да ги бара осумтемина исчезнати лица за кои се верува дека се мртви, пренесува Би-Би-Си.

Во моментот на ерупцијата имало 24 австралиски туристи на островот, деветмина Американци, пет туристи од Нов Зеланд, четворица од Германија, двајца од Кина, двајца од Велика Британија и еден од Малезија.

Портпаролот на Министерството за здравство Пит Вотсон за медиумите изјави дека е можно да не преживеат сите пациенти. Дваесет и седум лица претрпеле изгореници на повеќе од 30 проценти од површината на телото и „околу дваесет“ се во критична состојба, рече тој.

„Големината на оваа трагедија е катастрофална“, рече Ардерн во парламентот, додавајќи дека меѓу повредените и исчезнатите биле државјани од Австралија, САД, Велика Британија, Кина, Германија, Малезија и Нов Зеланд.

Островот Вајт е активен вулкан на 48 километри од источниот брег на Северниот остров на Нов Зеланд во заливот Пленти.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер