Бош најави 3Д дигитален кокпит во автомобилите

Кога почна помасовната примена на дигиталниот кокпит во ентериерот на автомобилите, најавена е иновација, која што доаѓа од Бош.

Ова е еден вид 3Д дисплеј интегриран во класичниот дигитален кокпит на автомобил. Бош ја нарече новата технологија „интерфејс меѓу човекот и машината“ и во моментов не сака да излезе во јавноста со специфични информации поврзани со технолошката позадина. Досега, Бош го потенцира безбедносниот аспект на нивниот систем и фактот дека не се потребни 3Д очила.

„Длабокото прикажување на екранот му овозможува на возачот побрзо да види важни информации, без разлика дали станува збор за систем за асистенција или предупредување за застој во сообраќајот“, изјави Штефен Бернс, претседател на Bosch Car Multimedia, нагласувајќи: „Предупредувањата кои буквално се појавуваат надвор од екранот се позабележителни“.

Бош истакна дека оваа технологија ќе биде клучна во воведувањето на автономни возила во јавниот превоз. Системот поддржува следење преку Интернет, како и контрола на глас или допир.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер