Камчева: Јанева ми се закани дека доколку нешто излезе од разговорите ќе се знаело дека сум јас

Сопругата на бизнисменот Орце Камчев, Ана Камчева во своето тричасовно сведочење за случајот Рекет кажа дека била изненадена од близината на првообвинетиот Бојан Јовановски со екс обвинителката Катица Јанева. 

Јовановски точно ги знаел сите чекори што ќе се случува во случајот Империја, каде што Камчев е еден од осомничените. На заедничките средби со Боки 13  никогаш не била сама, на нив секогаш присуствувал сега обвинетиот Зоран Милевски. Јовановски, рече таа, честопати кога зборувал на телефон со Јанева ја вклучувал преку звучникот за да ја демонстира својата моќ. Камчева пред судот објасни како биле исплатени  првите 500.000 евра.

„Се договоривме со сопругот да ги исплатиме 500-те илјади евра, зашто, видовме, имаме проблем. Парите ги побарав од сметководителката Мими. Таа од нашите фирмиизвади 350.000 евра, а 150.000 евра требаше да обезбеди Зоран Милевски Кичеец. Парите, 350.000 евра беа во несесер и ги донесе дома мојата свекрва Ратка Камчева, мајката на Орце. Заедно со Кичеец ги однесовме во станот на Јовановски во Орман. Беше таму девојчето што работи, Сергеј Варошлија, јас и Милески. Бојан се шегуваше на несесерот и реагираше што има поситни банкноти.“

На оваа средба, Камчева рече дека била договорена и нова повторно во станот на Бојан Јовановски, но овојпат во присуство на екс специјалната обвинителка Јанева за да се договорат понатамошните чекори за Камчев да излезе и од куќен притвор.

„Со Јанева зборевме за децата. И кажував на која возраст се моите деца, таа ми кажуваше за нејзините. Ми рече дека благодарение на Бојан нејзиниот син се вработил, инаку би требало да оди да работи на брод. Потоа ми рече да ја повлечам гаранцијата од 14 милиони евра, понудена за притворот, наводно била незаконска, и дека по нејзина гаранција ќе биде пуштен, како и што се случи. Јанева се закани дека доколку нешто излезе од разговорите ќе се знаело дека е таа и ќе има уште многу други предмети во кои може да го вмеша мојот сопруг.“

Камчева кажа дека не била дома кога нејзиниот сопруг му ја дал втората транша од милион евра на Бојан Јовановски. За тоа ја информирал Камчев кој и ја покажал спецификацијата и видеоснимките. Камчева раскажа дека за случајот го информиарла тогашниот директор на УБК Николовски потенцирајќи дека и било страв да пријави во институциите заради близината на Боки 13 со високи владини функционери.

„Имавме две средби(со директорот на УБК Николовски) на мое барање. Не се сретнавме во УБК, бидејќи таму работеше Јовче Ременски, вашиот пријател со кој секој ден се слушате, затоа инсистирав средбата да не биде таму, се плашев од него. Тој ми рече дека ќе информира и да имам доверба во обвинителката Вилма Русковска.“

Камчева кажа дека лично Јанева никогаш не и побарала пари, исказ што според одбраната на Јанева е во нивна корист. 

Освен Камчева, сведочеше и благајничката во Орка Холдинг Мирјана Бошковска, овластена за приватните сметки на Камчеви. Таа пред судот рече дека поголема сума на пари извадила во декември лани и во февруари годинава. На прашање на Боки 13  дали била свесна дека е снимана додека ги броеле и ределе парите во торба со Камчев, таа рече дека не знаела за тоа.

Орце Ѓорѓиевски: За незаконски смени во МВР годишно се исплатени четири милиони евра отштета

Четири милиони евра годишно плаќале граѓаните за да ја задоволат патолошката желба за политичка одмазда на најнеспособниот министер за внатрешни работи Оливер Спасовски и неговиот ментор Зоран Заев.

Четири милиони евра од буџетот се исплаќани годишно како штета по изгубените судски процеси кои се водени за незаконските смени и деградирања во МВР.

Наместо 60-тина супермодерни возила за итна медицинска помош или 200 полициски возила, секоја година Оливер Спасовски четири милиони евра трошел за да ја задоволи сопствената и потребата на неговиот шеф да се изживуваат со сите оние кои не размислувале криминално како нив двајца.

Правдата е бавна, но жртвите на политичкото изживување во МВР ја дочекале.

Време е правдата да го стигне и лично Оливер Спасовски. Јавното обвинителство мора да покрене постапка против техничкиот премиер за расипничкото трошење на народните пари. Парите кои се истрошени заради нечија лична или партиска одмазда мора да бидат вратени во буџетот на Република Македонија.

Оливер Спасовски, Зоран Заев и СДСМ водени од тесно партиски интереси направиле ршум во Министерството за внатрешни работи, непосредно пред формирањето техничка влада. За дваесетина дена во декември, заклучно со 25-ти биле издадени 1050 решенија, а само во последната недела 1.198 решенија за прераспределување. Овие решенија во најголем дел се спротивни на законот за внатрешни работи, колективниот договор и правилникот за начинот на распоредување и унапредување во рамките на Министерството.

Заради ваквото работење и партизирање се доведовме до дереџе како држава, криминалците слободно да хараат по улиците, а полицијата да биде нем сведок и статистичар на криминал.

СДСМ ја искористи полицијата за да создаде коалиција со подземјето и криминалот да помине неказнето во нашата земја.

Ова мора да престане. Одговорност мора да има после 12 април.

Оливер Спасовски и Заев се директни виновници за сите порази, криминали и неуспеси во нашата земја.

 Орце Ѓорѓиевски, член на ИК на ВМРО-ДПМНЕ

Комисијата за европски прашања ги прифати измените на Законот за квалитетот на амбиентниот воздух

Собраниската Комисија за европски прашања на денешната седница го прифати Предлог-законот за изменување и дополнување на Законот за квалитетот на амбиентниот воздух и го даде на натамошно читање.

Министерот за живота средина и просторно планирање Насер Нуредини  образложувајќи го Предлог-закон рече дека има детална листа за мерки што се усвојуваат со наредба од Владата по предлог на МЖСПП , МВР, министерствата за економија, за здравство, за труд и социјална политика и за транспорт и врски. Мерките што се однесуваат на бизнис секторот, рече тој, се усвојуваат по консултации и соработка со нив.

-Инспекторатите, локалните и државни инспектори за животна средина се овластени да го мониторираат планот за спроведување на овие мерки. Предложените глоби се согласно максималните утврдени глоби согласно Законот за прекршоци за мали микро и средни претпријатија и овие одредби се предвидени согласно новиот Закон за инспекција, рече Нуредини.

Пратеникот од редовите на ВМРО-ДПМНЕ, Зоран Илијоски смета дека на Комисија за европски прашања не треба да се дискутира за квалитетот на воздухот.

-На Комисија за европски прашања станавме стручњаци и за амбиентен воздух, за областа од медицината, за областа на јавни набавки во Армијата, за намалување на акцизи… Тогаш дајте да ги укинеме сите други комисии. Второ, оваа тема заслужува поголемо внимание од јавноста, рече Илијоски.

Тој имаше неколку забалешки во однос на Предлог-законот, односно смета дека треба да се најде начин сите општини да направат планови за справување со мерките кога има загаден воздух и оти Министерството за животна средина треба да најде начин да ги субвенционира тие работи, дали, како што рече тој, со финансиски капитал и да не се остави која бил општина да нема таков план.

-Во делот каде се овозможува одредени установи да издаваат наредби за имплементација на краткорочни мерки ми се чини дека е еден чекор напред со тоа што сметам дека треба да се размисли тие наредби да имаат поголема тежина во оние делови за технолошки процеси кои трбеба да бидат опфатени со нркакви мерки за намалување на загадување. Процеси во фабрики, индустриски капацитети.., вели тој.

Во однос на казните, Илијоски смета дека треба да се размисли наместо да се намалуваат казните, да се зголемуваат за оние капацитети кои претставуваат опасност за загадување.

 -Тие што загадуваат да се замислат дали вреди да ризикуваат да продолжат со својата активност што предизвикува загадување, вели тој.

Според Илијоски во планот за чист воздух што Владата го донесе треба да се пристапи многу подлабоко и понаучно, да се имаат предвид метеоролошките влианија, условите, локациите на загадувачите, да има континуирано мерење на повеќе локации.

Во однос на втората точка, односно за Предлог-законот за енергетска ефикасност беше усвоен амандманот на пратеникот Драган Цуклев од ВМРО-ДПМНЕ, односно во членот 1, став 7 од законот, каде стои „енергетската ефикасност при пренос, дистрибуција и снабдување" да се додаде и „производство"

И вториот амандман што се однесуваше на членот 10, став 3 каде е наведена потреба од изготвување на список на згради кои ги користат лицата од јавниот сектор со подна површина од над 250 метри квадратни даден е рок 30 дена за изготвување на тој список, каде се бараше да се даде поширок рок, односно рок од 60 дена за изменување на тој спсиок, беше усвоен. 

Трипуновски: Засилени контроли за заштита на рибата во Охридското Езеро

 Дополнителниот заменик-министер за земјоделство, шумарство и водостопанство, Цветан Трипуновски денеска од Охрид најави засилени контроли на Охридското Езеро, со цел заштита на рибниот фонд.

– Во услови кога Охридското Езеро нема концесионер и е без заштита, Миинистерството за земјоделство преку Државниот инспекторат, заедно со Министерството за внатрешни работи да ги засилат контролите на терен, со цел заштита на ова природно богатство и рибниот фонд што дополнително е загрозен, рече Трипуновски.

Тој потсети дека минатата година не е спроведено порибување со подмладок од ендемичниот вид охридска пастрмка, а прашање е дали и оваа година ќе биде извршен вештачки мрест што, рече, дополнително го загрозува рибниот фонд.

– Со МВР изминатиот период имавме успешна соработка, но овој апел е со цел во иднина да се засили контролата не само во охридскиот туку и во струшкиот регион, за заштита на националното богатство до избор на нов концесионер, рече Трипуновски.

Изминатите неколку дена се фатени сторители на бесправен лов на риба од езерото и против нив се поднесени соодветни пријави. 

притисни ентер