Почина пејачката на групата Роксет

Шведската пејачка Мари Фредриксон од поп-дуото Роксет почина на 62-годишна возраст, пренесува BBC.

Мари долго време се бореше со тумор на мозокот, објави нејзиниот менаџер. Во изјавата се вели дека таа починала во вторникот, 9 декември, „по 17-годишна битка со ракот“ и дека ќе биде погребана во кругот на најблиското семејство.

Пејачката открила во 2002 година дека имала тумор на мозокот. Лекарите тогаш и дале само 20 проценти шанса да се подобри, но по долгата и агресивна терапија, туморот се повлекол. Поради хемотерапија, таа остана без вид на едното око и со оштетен слух. Имаше проблеми и да зборува со месеци по хемо терапијата.

Таа зад себе го остави сопругот Микаел Болиос и двете деца, 26-годишната ќерка Инез Јозефин и 23-годишниот син Оскар.

"Времето лета навистина брзо. Не толку одамна, поминувавме денови и ноќи во еден мал стан, споделувајќи невозможни соништа. И каков сон што конечно го добивме за да го споделиме! Чест ми е што го сретнав твојот талент и дарежливост. Цела моја љубов ја испраќам до тебе и твоето семејство „Работите веќе нема да бидат исти“, објави Пер Гесл од Роксет.

Мари Фредриксон, е родена на 30.05.1958 година. Таа беше шведска поп-пејачка, текстописец, пијанистка и сликарка, најпозната како дел од поп-рок дуото Роксет, кое го основаше во 1986 година со Питер Гесл.

Дуото постигна меѓународен успех кон крајот на 1980-тите и почетокот на 90-тите години со Look Sharp! (1988) и Joyride (1991).

Меѓу најпознатите песни на групата Roxette се The Look, Joyride и It Must Have Been Love. Тие го издадоа својот последен заеднички албум во 2013 година.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер