Антикорупциска го истражува вработувањето на сестрата на Катица Јанева во Комисија за хартии од вредност

Антикорупциска го чешла вработувањето на Лиле Делиџакова, сестра на екс шефицата во СЈО Катица Јанева, во Комисијата за хартии од вредност.

Антикорупционерите веќе доставиле барање до КХВ која има уште пет дена да ги даде сите информации околу вработувањето на Делиџакова по што ќе донесат свој заклучок. ДКСК ги спроведува проверките откако пред еден месец доби пријава во која се вели дека Делиџакова е без соодветно образование, а во КХВ била примена како предлог - кандидат со завршен Економски факултет.

-Барањето до КХВ е испратено на почетокот на декември, а од таму имаат 15 дена рок за да ја достават целата документација. По ова, ДКСК ќе треба да ја разгледа документација и ако не е потребно ништо дополнително, ќе биде донесена одлука во врска со оваа претставка.-ДКСК.

Сестрата на поранешната специјална обвинителка лани во јуни стана потпретседател на КХВ на предлог на Владата откако за претседател на ова тело беше избрана Нора Алити, кандидат кој го предложи ДУИ.

Но името на нејзиниот син, односно Ѓорѓе Делиџаков, се најде на списокот на Отворени финансии кој како вработен во СЈО во период од околу три години на име додаток земал околу 25 илјади евра. Обвинителството за организиран криминал за сите кои зеле хонорари од СЈО отвори постапка и ако дојде до индиции за сторени кривични дела ќе отвори истрага.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер