Ќе се ревидира Законот за јазици, власта ќе го почитува мислењето на Венецијанската комисија

Власта ќе ги испочитува укажувањата на Венецијанската комисија за Законот за употребата на јазиците. 

Ќе се даде конкретно ревидирање од надлежното Министерство за правда, заедно со експертите кои работат, на прецизен начин како што тоа Венецијанската комисија го укажува и потоа ќе се прати во Парламентот за негово донесување.

Ова вчера го соопшти премиерот Зоран Заев во Прилеп, кој посочи дека намерата е да се испочитуваа Венецијанската комисија која, како што рече, е добар репер укажувајќи ни на сите законски решенија, пред се од областа на правото, но и во ова законско решение каде тоа можеме да нарушиме одредени други права и вредности и е многу прецизна во делот на правосудството.

Напомена дека СДСМ е авангардата на донесувањето на овој закон, заедно со коалицискиот партнер ДУИ и потсети дека поддршка дале и другите албански политички партии, но и другите партии од помалите етнички заедници зашто, како што рече, тоа е придобивка за сите. Заев посочи дека станува збор за Закон за употреба на јазиците, онака како што предвидува Уставот.

Опозициската ВМРО-ДПМНЕ смета дека Венецијанската комисија и нејзините ставови апсолутно се нешто што треба да е дел од законодавството во една држава од Европската Унија, особено ако е аспирант за членство во ЕУ и очекува по подолг период да добие можеби датум за почеток на преговорите.

– Овој извештај од Венецијанската комисија го потврди она што ВМРО-ДПМНЕ постојано го кажуваше, а тоа е дека вакво законско решение го оптоварува општеството, го оптоварува движењето на документи особено во судскиот дел и да биде уште појасно го потврдува она што ВМРО-ДПМНЕ го зборуваше дека ВМРО-ДПМНЕ е за употреба на јазиците, но тоа да биде согласно законските норми и она што треба да биде олеснување во комуникацијата низ институциите. Тоа што треба да се направи е да се испочитува ставот на Венецијанската комисија. Гледаме дека тоа предизвикува нетрпеливост внатре во владината коалиција, рече вчера на прес-конференција портпаролот на ВМРО-ДПМНЕ Наум Стоилковски.

Вицепремиерот задолжен за европски прашања Бујар Османи денеска во просториите на Секретаријатот за европски прашања ќе одржи тематска прес-конференција за сесијата и заклучоците на Венецијанската комисија поврзани со Законот за употреба на јазиците.

Венецијанската комисија во мислење усвоено пред неколку дена ги повикува властите на Македонија да го преиспитаат Законот за употреба на јазиците преку консултации со сите засегнати страни. Според соопштението, издадено по состанокот во Венеција, правните експерти на Советот на Европа подвлекуваат дека во споредба со законодавството од 2008 година, новиот закон значително ја проширува употребата на албанскиот јазик и во многу аспекти ги надминува европските стандарди утврдени со Рамковната конвенција за заштита на националните малцинства и Европската повелба за регионални и малцински јазици.

Венецијанската комисија ја поздравува подготвеноста на властите за подобрување на јазичната состојба на заедниците. Оценува дека во одредени области новиот закон може да оди премногу далеку со наметнување на јавните институции на нереални правни обврски, особено во врска со употребата на албанскиот јазик во судска постапка, придружено со тешки санкции во случај на непочитување и можност за промена на судските решенија, доколку има недостиг на превод и толкување во текот на постапката.

Според мислењето на Венецијанската комисија, овој пристап би можел значително да го забави функционирањето на целото правосудство, ризикувајќи сериозни нарушувања на правото на фер судење, загарантирано со Европската конвенција за човекови права.

Комисијата понатаму забележува дека законот за јазици не е прецизен кои одредби важат само за албанскиот, а кои, исто така и за другите јазици на заедниците./МИА

Повредени 34 американски војници во иранскиот напад на база во Ирак

Триесет и четири американски војници претрпеа потрес на мозокот по иранскиот напад врз база на воздухопловните сили Аин ал Асад во Ирак на 8 јануари, објави вчера Пентагон.

Половина од нив веќе се вратиле во своите единици, осуммина се испратени назад во САД , а деветмина се испратени во американска воена болница во Германија за да бидат лекувани од симптоми на потрес на мозокот како резултат на експлозијата, изјави портпаролот на американското Министерство за одбрана Џонатан Хофман на прес-конференција.

Меѓу симптомите што ги спомнаа војниците биле „главоболка, вртоглавица, преосетливост на светлина, вознемиреност и гадење“. Некои од овие симптоми брзо исчезнале, а во некои случаи се влошиле и војниците биле евакуирани.

Техеран ги нападна базите Аин ал Асад (на запад) и Ербил (на исток) во ноќта меѓу  7 и  8 јануари, каде што се  стационирани дел од 5.200 американски војници,  како одговор на убиството на иранскиот генерал Касем Сулејмани.

„Никој од Американците не беше повреден во вечерашниот напад“, изјави тогаш американскиот претседател Доналд Трамп во телевизиското обраќање.

Но, минатата недела Пентагон призна дека десетици војници претрпеле потрес на мозокот.

Одговарајќи во Давос, Трамп, кој не сака воена ескалација со Техеран, во средата ги минимизираше последиците од нападот во Ирак.

„Слушам дека страдаат од главоболка“, рече тој. „Не сметам дека тоа е сериозна повреда“.

Портпаролот на Пентагон вчера го објасни зголемувањето на бројот на повредени велејќи дека симптомите понекогаш се појавуваат по неколку дена.

Расте бројот на жртвите во земјотресот во Турција , најмалку осуммина загинати и во пожар во зграда по потресот (ВИДЕО)

Во земјотресот што ја погоди источна Турција вчеравечер загинаа најмалку 21 лице, а 25 се водат за исчезнати.

Земјотрес со јачина од 6,8 часот го погоди регионот во 20,55 часот по локално време, проследен со два помали земјотреси од 5,4 и 5,1. Земјотресот се случи на длабочина од 6,7 км.

Најмалку 21 лица го загубија животот, 13 во провинцијата Елазиг, околу 550 км источно од Анкара и 8 во соседната провинција Малатија, изјави министерот за здравство Фахретин Коца, јавија турските медиуми.

Според него, повредени се околу 500 луѓе.

Спасувачите се обидуваат да извлечат најмалку 30 лица од под урнатините во Елазиг, изјави министерот за внатрешни работи Сулејман Сојлу.

Во погодената област веднаш по земјотресот избувна пожар во станбена зграда , каде загинаа најмалку осум лица.

Службениците за итни случаи и катастрофи ги предупредуваа жителите да не се враќаат во оштетените згради поради можни нови земјотреси. Од канцеларијата соопштија дека кревети, ќебиња и шатори веќе биле испратени на подрачјето каде температурата ноќеска беше под нулата.

Турскиот министер за внатрешни работи го опиша земјотресот како инцидент „Ознака 3“, што според планот за итни случаи значи дека е потребна помош на национално ниво. Тоа е едно ниво пониско од она за коее потребна меѓународната помош, пренесува Ројтерс.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган најави дека ќе бидат преземени сите неопходни мерки за да се обезбеди помош на погодените области.

Државните медиуми во Сирија и Иран објавија дека земјотресот бил почувствуван и во тие земји, додека локалните медиуми во Либан објавија дека е почувствуван и во Бејрут и во Триполи.

СДСМ : ВМРО-ДПМНЕ прави се да го загрози членството во НАТО

ВМРО-ДПМНЕ во последниот период упорно повикуваше предвремено да го ратификуваме Протоколот за НАТО затоа што наводно биле загрижени за членството во Алијансата, се наведува во соопштението на СДСМ. 

Но, во пракса, очигледно е дека ВМРО ДПМНЕ е против нашето зачленување во НАТО. 

Како поинаку да се толкува опструкцијата на Христијан Мицкоски кон Законот за одбрана, кога тоа законско решение е клучно при зачленувањето на државата во НАТО. 

Ваквата неконзистентната политика на ВМРО ДПМНЕ, едно во теорија, а друго во пракса, го покажува своето мрачно лице. 

Ова наликува на ситуацијата со Мицкоски кога пред македонските граѓани изјавува дека ќе го поништи Договорот од Преспа или оној со Бугарија, а пред странските политичари уверува дека ги почитува затоа што тие се гарантиори на европската иднина на државата. 

Само што сега на домашна сцена, истиот Мицковски е со полна уста за НАТО,  а не сака неговите пратеници да гласаат за законите кои се неопходни за членство. 

Со ваквото лицемерие ВМРО ДПМНЕ директно наштетува на државата и на интересите на граѓаните, а со одбивањето да го гласа Законот за одбрана го загрозува целиот евроатлански процес. 

Македонија е на чекор да стане 30-та земја членка на НАТО и тоа е единствената опција да ја осигураме нашата стабилност, безбедност, економија и нашата иднина.   

Законот за одбрана е клучен за нашето членство во Алијансата. Овој закон обезбедува воведување на НАТО стандарди во македонската армија, обезбедува колективен систем на одбрана и затоа тој е клучен за нашето зачленување во НАТО. Како одговорна партија која се грижи за иднината нема да отстапиме од носењето на овој закон кој го запечатува нашето членство во Алијансата.   

Пратениците од ВМРО-ДПМНЕ да престанат со политиканството и да го поддржат Законот за одбрана, кој е важен за нашето зачленување во НАТО, но е уште поважен за припадниците на нашата армија. 

Граѓаните на 12 април ќе гласаат за интегративни, иновативни и толерантни политики, а не за несериозните политики на ВМРО-ДПМНЕ што ја држеа земјата во криминал и корупција.

притисни ентер