Косово се соочува со повеќегодишна суспензија од меѓународните натпревари на ФИФА и на УЕФА

Медиумите во Приштина известуваат дека на косовската фудбалска репрезентација и се заканува протерување од сите натпреварувања под покровителство на ФИФА и УЕФА во наредните пет години.

Европската и светската фудбалска организација размислуваат да го казнат косовскиот фудбал за обидот да го разрешат претседателот на косовската Фудбалска асоцијација, Агим Адеми и поради обидот политиката да се меша во фудбалот.

„Според некои извори, на Косово и се заканува суспензија од две до пет години, бидејќи луѓето од политичкото раководство на земјата се обидуваат директно да интервенираат и да донесат важни одлуки во Фудбалската федерација на Косово“,извести косовката телевизија РТК.

Доколку дојде до суспензијата, Македонија автоматски би се нашла во баражот за пласман на Евро 2020 , а Косово би останало без можност да оди на турнирот преку дополнителни квалификации, но и можност да игра на Светскиот куп во Катар во 2022 година.

УЕФА и ФИФА експлицитно го забрануваат мешањето на политиката во спортот преку нивните статути. Така, во 2014 година, Фудбалската федерација на Нигерија беше суспендирана од меѓународните натпревари поради мешање на владата во работата на федерацијата, а една година претходно истото се случи и со Камерун.

Дојавата за бомба – тест за безбедносните служби

Идентитетот на човекот кој вчера пријави за подметнати бомби кај Универзална  и е познат и полицијата, која работи на расчистување на случајот. 

Поради интерес за истрагата полицијата засега не сака да сподели повеќе информации.

Веднаш по добиената дојава, полициски службеници се упатени на местото на настанот, извршени се потребните проверки и констатирале дека станува збор за две ваги. Ние ги правиме потребните проверки да утврдиме дали воопшто тука има простор за кривично дело, а кога ќе го расчистиме случајот ќе информираме соодветно, вели Тони Ангеловски – портпарол на МВР.

Како полицијата постапува во вакви ситуации ни објасни поранешниот началник против криминалистика Љубимир Ѓурчевски.

Според него секогаш се следат кристално јасно и строго пропишани процедури од кои не смее да има никакви отстапки.

Веднаш по приемот на дојавата, се излегува на лице место, се преземаат дејствија за евакуација и веднаш се известуваат екипи на антитероризам, кои што се професионално обучени и поседуваат соодветна опрема за да извршат детален претрес на обејктот. Доколку утврдат експлозивна направа нивна работа е само да ја амортизираат додека не дојдат обучените лица од дирекцијата за заштита и спасување каде што имаме деминерски екипи, истакна Љубимир Ѓурчевски Поранешен пом. Директор во бирото за јавна безбедност.

Ѓурчевски вели дека надлежните мора да одговорат на секоја пријава и не смеат да остават ништо на случајност. Па оттаму упати алеп да не се ПРАВАТ игри со вакви ситуации.

Ги повикувам тинејџерите да си најдат друга забава со која што можат да се рекреираат и забавуваат но најмалку да се забавуваат со вака сериозни работи со кои што можат да нанесат несогледливи последици, истакна Љубомир Ѓурчески – Поранешен пом. Директор во бирото за јавна безбедност.

Во изминатиот период имаше неколку лажни пријави, а една од оние кои најмногу привлече внимание е онаа од трговски центар во Скопје, каде што двајца тинејџери пријавија бомба во објектот, а преку разглас беа евакуирани сите присутни.

Нуредини проговори македонски јазик

По една година и три месеци од преземањето на министерската фотеља Насер Нуредини прозборе на македонски.

Новинар: Албански зборувате скромно, македонски воопшто, дали се уште планирате да одржувате прес-конференции на јазик кој не е службен во земјава?

Нуредини: Благодарам за прашањето, ве разбирам многу добро. Можам да се изразувам многу добро, ако сакате да знаете. Се учам полека, нормално.“

По една година и три месеци од преземањето на министерската фотеља Насер Нуредини прозборе на македонски. Обраќањето беше кратко, рече дека јазикот се уште го учи и вети дека ќе зборува на македонски во иднина.

Денеска тој се обрати за да каже што се ќе направи во следните 4 години од мандатот. Наброја десетици закони и акциски планови, дел поднесени до Владата а дел кои допрва ќе се кројат.

Вели дека како министерство должност им е да креираат политики а не да нудат краткорочни решенија. На инспекторите, полицијата и функционерите од локалната самоуправа им порача да се фатат за работа за да може есенва да се дише почист воздух.

Справувањето со дивите депонии ќе биде долг и скап процес за што Нуредини побара трпение. Планот за регионална депонија во земјава, нешто што се дискутира години наназад, не се знае кога ќе се оствари.

Не само на ниво на земја, депониите и нивното палење се особено горлив проблем во Скопје. Откако шутот кај салата Борис Трајковски во понеделникот пламна во оган, денеска општина Карпош зема да го расчистува сметот. Градоначалникот Богоев побара од Спасовски да прати полицајци да дежураат за да не се повтори нова катастрофа.

Николовски: Директори што никој не ги знае нема да добиваат 180.000 денари плата

Функционерите нема да можат повеќе да се луксузираат со трошење државни пари. Вицепремиерот задолжен за борба со корупцијата Љупчо Николовски најави воведување ред и лимит на службените картички на функционерите.

Според него во следниот период преку анализа и систематизација треба да се изнајде унифициран начин за трошењето државни пари кој ќе важи за сите функционери.

Потребно е укинување на некои државни установи и институции кои се нефункционални. Има Јавни претпријатија чии директори земаат повисоки плати од премиерот и никој не ги контролира, вели Николовски.

Вицепремиерот уверува јакнењето на капацитетите на ДКСК, Државниот завод за ревизија и независните тела е клучно за борба против корупцијата.

Вицепремиерот ги повтори намерите за кратење на дискреционите права на министрите и останатите. За комплетирањето на третиот ешалон и директорски места Николовски кој е и председател на Комисијата за именувања во Владата останува на ставот дека почнувајќи од сега нема веќе да се избираат директори без план и програма за работа, а тоа уверува дека ќе важи и за функционерите на СДСМ, но и ДУИ. Николовски тврди ќе се бара квалитет, не задоволување на коалициски апетити.да се избираат директори без план и програма за работа

притисни ентер