Чифлиганец: Ниту сум нудел од мое име или во друго име каква било недвижност

Бизнисменот Ванчо Чифлиганец , чие име беше споменато на судското рочиште ,,Рекет" , тврди во писмена реакција дека никој не му побарал , ниту нудел недвижност во негово име.

,,Би сакал одговорно да ѝ соопштам на јавноста, дека во животот и конкретно во случајот, ниту ми е барано, ниту сум нудел од мое име, или во друго име, било каква недвижност, или било каква материјална корист.Одговорно тврдам дека во врска со конкретниот случај, немало никаква средба, ниту во мојот, ниту во нечиј друг стан.

Секогаш сум бил подготвен да им помагам на луѓето во согласност со законските прописи. Беспредметно е, дури и попатно спомнување на моето име.

проф. д-р Ванчо Чифлиганец

Кумановец бара помош од граѓаните доколку го видат неговото дете да пријават во полиција или да го контактираат семејството

​Кумановецот Африм Асани денеска побара помош од граѓаните доколку го видат неговиот 11- годишен син, Џингиз Асани да пријават во полиција или да се јават на неговиот телефонски број 075/ 844- 348.

-Детето носи црвена јакна, изјави родителот Асани од кумановски „Средорек" кој побара помош од граѓаните доколку го видат детето да пријават во полиција или да го контактираат семејството. Исчезнатото момче е родено на 24.10.2009 година.

Од МВР денеска информираа дека се  преземаат мерки за пронаоѓање на детето.

-На 27 јануари 2020 во 19.50 часот во Полициската станица Куманово, А.А.(40) од Куманово пријавил дека неговиот 10-годишен син на 24.01.2020 околу 15.00 часот излегол од дома и до моментот на пријавување не се вратил. Се преземаат мерки за пронаоѓање на лицето, информираат од МВР./МИА

Во Собранието јавна расправа за реформа на јавното обвинителство

Во Собранието почна јавната расправа за Законот за Јавното обвинителство која што треба да даде одговор дали е можен компромис за законското решение.

Присутни во салата се министерката за правда, Рената Дескоска, пратеници од власта и опозицијата, експерти, но и државниот јавен обвинител. Расправата ја следи Михајло Видимлиски.

Токму додека Јовевски говореше се случи мал инцидент во собраниската сала ?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Тркалезна маса: Ревидирањето на методологијата се одвива во позитивна насока и дава оптимизам за отворање преговори

Претседателот Пендаровски, во своето обраќање изрази благодарност до земјите-членки на ЕУ.

По разочарувањето од октомврискиот самит на кој Македонија и Албанија не добија датум за почеток на преговори со ЕУ, работите околу ревидирањето на методологијата на пристапни преговори се одвиваат во позитивна насока и создаваат оптимизам дека двете земји ќе ги отпочнат преговорат фер, слободни и демократски избори.

Ова беше истакнато на денешната тркалезна маса насловена „Патот кон НАТО и ЕУ –  предизвици и перспективи" организирана од Советот на амбасадорите во соработка со кабинето на претседателот на државата Стево Пендаровски, на која говорници беа амбасадори на земји членки на ЕУ, амбасадорката на САД Кејт Мери Брнз, наши поранешни амбасадори и претставници на СЕП.

Претседателот Пендаровски, во своето обраќање изрази благодарност до земјите-членки на ЕУ што проширувањето остана на агендата на Унијата и изрази очекување дека Македонија ќе ги почне пристапните преговори за време на хрватското претседателство и дека новата методологија за водење на пристапните преговори ќе биде усвоена на состанокот на Европскиот совет во март 2020 година. Според него, ефектите од одлуката за почеток на преговорите ќе имаат позитивно влијание врз политичките процеси, реформската агенда, резултатите кои треба да се испорачаат, како и генерално, врз оптимизмот во општеството. Оттука, порача претседателот, важно за нашата држава е кога таа одлука ќе биде донесена.

Во однос на членството во НАТО, шефот на државата изрази очекување дека процедурата во Шпанија за ратификација на протоколот за членство во НАТО ќе заврши до почетокот на изборите во нашата држава.

Италијанскиот амбасадор Карло Ромео ја реафирмираше италијанската поддршка за процесот на проширување, нагласи дека ЕУ треба да биде подготвена за процесот на проширување, но и дека процесот на ребрендирање или реформа на ЕУ терба да се одвива паралелно со процесот на преговори.

-Конструктивно сме ангажирани во дебатата за политиката на проширување да го направиме постоечкиот процес поефикасен. Италија даде сет од предлози за да придонесе за дебата за проширување. Со нашиот нон пејпер сакаме да дадеме идеи како да го зајакнеме процесот… Италија смета дека реформата на ЕУ не треба да се трансформира во нов услов за отпочнување на преговори со Македонија и Албанија. Реформата на методологијата ќе биде петставена на почетокот од февруари, рече амбасадорот Ромео.

Францускиот амбасадор Кристијан Тимоние истакна дека членството во НАТО, рече е веќе завршена работа, бидејќи знамето на земјава е веќе поставено пред седиштето на Алијансата, што ќе биде знак за стабилизирање на регионот. Во однос на ЕУ, нагласи, сите ги очекуваат плодовите од ЕК, а сите показатели одат во насока дека подготовките се добро почнати што ги прави оптимисти. Ја повтори француската позиција дека ревизизија на методологијата нема за цел да ја спречи земјата да влезе во ЕУ, и оти судбината на оваа земја е европска. Предлозите дадени од Париз за новата методологија, рече се директно поврзани со наслението во и ЕУ кое, во голем дел се изјаснило заморено од процесот, особено во Франција, но и кај луѓето од нашиот регион кои, вели, забележале дека целта е се подалечна.

-Нашиот впечаток е дека сериозна работа е веќе направена врз база на нашите предлози, но и на другите предлози. Од наша страна постои другото прашање, а тоа е за реформата на функционирањето на ЕУ затоа што ќе нема смисла да ве прифатиме во друштво во кое ќе нема ред. Од таа гледна точка ќе кажам дека процесите можат да се водат паралелено затоа што патот кој е пред вас не е краток, но сепак тоа е и пат на наши внатрешни реформи во Унијата, кој исто така не е краток, но ќе се обединат најверојатно и мислам дека ќе треба да работиме во оваа насока. Мислам дека во овој момент ние го правиме она кое пребрзо беше оквалификувано како историска грешка, туку ќе кажам историска можност можеби за да тргнеме од добра основа во таа европска изградбна која отсекогаш добро функционирала дури и во сукцесивни кризи, Искрено се надевам дека во наредните месеци ќе ги видиме и конкретните плодови од тоа, да не лиферуваме со конкретни датуми, но моите надежи се дека датумот е се поблиску, рече Тимоние.

Амбасадорот на Германија Томас Герберих истакна дека за Берлин отворањето на пристапните преговори со Македонија е прашање на безбедноста и стабилноста на Европа и земјите од регионот треба да станат дел од ЕУ. За таа цел, рече, треба да се реафирмираат ветувањето за европерспективите на овие држави.

-Ова е најдобар пат да промовирање реформи и развој на правната држава. Германија се залага пропцесот да биде потранспарентен, но сме убедени дека на Македонија треба да и понудиме јасна европска перспектива. Германија ќе продолжи да ја поддржува РМ на патотот кон ЕУ, како што секогаш сме парвеле. Сметаме на тоа земјата да ги интензивира реформите, а тоа ќе ги убеди сите кои имаат сомнежи во оваа насока, рече Герберих и ја повтори изјавата на канцеларката Меркел дадена по средбата вчера со албанскиот премиер Рама во Берлин дека се за одлука за отпочнување на преговорите со двете земји на состанокот на Европскиот совет во март.

Американската амбасадорка Кејт Мери Брнз истакна дека САД се стратешки партнер и поддржувач на НАТО интеграцијата на Македонија и сакаат таа визија да се оствари. Очекуваат процесот на ратификација на протоколот за члнество да оди напоред и оти прашање на време е кога земјата ќе стане членка на Алијансата. Во однос на членството во ЕУ таа укажа на реформите на кои земјата мора да се фокусира, а тоа се во делот на владеење на правото, потоа фер и кредибилни избори и одржување на добрососеските односи.

-Ова се столбови на кои сите треба да се сосредоточат. Во овој ктиричен момент Македонија треба да работи посилно на борбата против корупцијата и правната држава или владеењето на правото. Обвинителството треба да биде ефикасно, граѓаните чекаат и заслужуваат тие што ги злоупотребиле државните пари да одговараат пред лицето на правдата. Земјата и младината заслужуваат да имаат иднина без несигурноста од минатото, да имаат шански и можности за економски развој, рече Брнз.

На отворањето на дебатата кое беше затворено за јавноста, покрај Пендаровски се обратија и евроамбасадорот Жбогар и шефот на НАТО канцеларијата за врски амбасадорот Зоран Јанковиќ./МИА

притисни ентер