ТАРАНЕНИК

Рецепт на: БОЖА МАШИЌ

Потребни состојки : околу 300 гр. домашни јувки, 150 гр. тарана, 10 лажици мешавина од сирење и урда, 2 јајца, малку кашкавал, масло и вода по потреба.

Постапка:

Во поголема тава премачкана со масло се реди еден слој домашни јувки.

Се потпечуваат во рерна околу 10 минути.

Потоа се посипува тарана и се попрскуваат со масло.

Се реди нов слој јувки и се враќаат во рерна уште малку да се потпечат.

Повторно се посипува тарана и се попрскуваат со масло.

Одозгора се става мешавина од сирење и урда.

Јувките со сирењето и урдата се враќаат во рерна уште малку да се потпечат.

За тоа време во 2 матени јајца се става малку рендан кашкавал и се промешува.

Добиената смеса се става врз јувките

Тавата со сотојките се полева со жешка вода се додека не се покријат јувките.

Се враќаат во рерна да се варат околу 10-тина минути.

Фото: Јелена Карлеуша во провокативен фустан на роденденот на Наташа Беквалац

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја.

Пејачката Наташа Беквалац синоќа го прослави својот 40ти роденден на својот имот, каде освен нејзиното семејство и пријателите, на нејзината веселба присуствуваа и колегите од естрадата.

Јелена Карлеуша и беше гостинка на Наташа, а на роденденот пристигна во многу провокативно изјадание.

Јелена Карлеуша го почитувала кодексот на облекување па дошла облечена во бела боја. Поточно во фустан кој привлекува многу внимание.

Британија: И понатаму повеќе од 6.000 заразени на дневно ниво

Во Велика Британија се забележани 6.042 нови случаи на Ковид-19, од чии последици починале 34 лица.

Во Велика Британија од почетокот на пандемијата со коронавирусот се заразиле 429.277 луѓе, додека од последиците на заразата до сега починале 41.971 пациент, пишува „Гардијан“.

Во петок во Велика Британија е пријавен нов рекорден број на заразени во еден ден- 6.874, додека претходниот рекорд е забележан во четврток, кога коронавирус е потврден кај 6.643 лица.

Бела ноќ по 16-ти пат се одржува во Скопје

Културната манифестација бела ноќ, која веќе прерасна во традиција, по 16-ти пат, денеска  се одржува во Скопје.

Централниот настан скопските евергрини вечерва е пред спортскиот центар Борис Трајковски каде настапуваат повеќе естрадни уметници.

Влезниците за „скопските евергрини“ пред СРЦ Борис Трајковски и концертот на платото пред МКЦ, се бесплатни.

Со почитување на мерките и препораките на министерството за здравство и Град Скопје за заштита од пандемијата од коронавирусот, настаните од белата ноќ денеска почнаа од 19:00 часот и ќе траат до полноќ, а и работното време на локалите нема да биде продолжено после 24:00 часот, нешто што беше вообичаено за минатите -бели ноќи.

притисни ентер