Бурен почеток на Самитот на НАТО – Трамп веднаш го нападна Макрон (ВИДЕО)

Доналд Трамп го нападна францускиот претседател Емануел Макрон во пресрет на Самитот на кој се одбележува 70-годишнината на НАТО.

Годишнината може да се слави во помалку празнична атмосфера со оглед на несогласувањата околу Сирија и финансирањето на организацијата, при што Емануел Макрон дотури масло на огнот, велејќи дека Алијансата , која е формирана во 1949 година, е во состојба на „клиничка смрт“.

Дури и пред официјалните состаноци закажани за вечерва во Бакингамската палата и утре во луксузен голф-клуб во предградието на Лондон, американскиот претседател ја критикуваше изјавата, нарекувајќи ја „многу навредлива“.

Тоа е „многу, многу злобна изјава испратена до 28 земји“, додаде генералниот секретар на НАТО Јенс Столтенберг на прес-конференцијата.

Доналд Трамп изјави дека е „многу изненаден“ од изјавата на Емануел Макрон, додавајќи дека тоа е „многу опасно“ за Франција.

„НАТО не му е потребно на никогхо повеќе отколку на Франција“, рече тој, додавајќи дека Франција, која напорно се обидува да ги спроведе реформите во огромен јавен сектор, „економски не стои многу добро“.

Тој исто така остро ја критикуваше подготвеноста на Франција да ги оданочува големите американски технолошки компании. Администрацијата на Трамп веќе се закани дека ќе наметне тарифи за француските производи, вклучително и за сирењето рокерфор, јогуртот и шампањот.

Домаќинот на состанокот, британскиот премиер Борис Џонсон, рече неговиот портпарол, ги повика 29 земји да останат „обединети за да може НАТО да се прилагоди на идните предизвици“. Но, навредите почнаа минатата недела.

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган рече како одговор на изјавите на Макрон за НАТО: „Прво, испитајте си ја сопствената смрт на мозокот!“

Настрана од овој потенцијално експлозивен состанок, гледиштето на Доналд Трамп се смета за главна непознаница на самитот. Неговиот прв настап пред самитот, го постави правецот во кој учесниците ќе се движат, како што направи минатата година, кога ја критикуваше Ангела Меркел.

Покрај тоа што ја нападна Франција, Трамп во 52 минута се осврна на голем број теми, бранејќи ги Иранците „убиени само затоа што протестираа“ и фрли сомнеж во надежта за трговски договор со Кина, велејќи дека тоа може да го почека неговиот можен реизбор следната година.

Доналд Трамп сака да го задржи притисокот врз сојузниците за да ја испочитуваат обврската за 2 проценти трошење од БДП на одбрана до 2024 година. Тој ги нарече Германија и другите земји што трошат помалку, за „деликвенти“.

Критичарите на Трамп планираат вечерва да се соберат пред Бакингамската палата пред вечерниот банкет што за лидерите на земјите членки на НАТО, го организира кралицата Елизабета Втора.

Демонстрантите стравуваат дека Велика Британија ќе биде принудена да ја вклучи Националната здравствена служба (NHS) во либералниот трговски договор со САД што Трамп и британскиот премиер Борис Џонсон сакаат да ги зајакнат откако Велика Британија ќе ја напушти Европската Унија.

Реми во Севиља, Шпанија и Полска без победник

Фудбалерите на Шпанија и Полска одиграа без победник во второто коло од Групата Е на Европскот првенство. 

Избраниците на Луис Енрике не успеаја да ја оправаат улогата на фаворит на дуеот во Севиља против вечерва солидната Полска.

Црвената фурија го отвори резуласки мечот со голот на Мората во 25 минута. Шпанија со водство од 1-0 го заврши првото полуврее. Но, во вториот дел проработе најдобриот европски стрелец. Капитенот на Послака Роберт Левандовски со својот првенец на ЕУРО во 54 минута го израмни резулатот на 1-1 и не дозволи нов пораз на Полска на првенството. По 2 кола во групата Е , Шведска е на водечката позиција со 4 бодови пред Словачка со 3. Шпанија е трета со 2 бода а Полска е четврта со 1 бод.

За патниците во нокаут рундата ќеодлууваат натпреварите Шпанија - Словачка и Шведска Полска.

Автомобил паднал на железничка пруга во Градско, повредени пет лица

Во Градско попладнево околу 19 часот, автомобил што се движел во близина на бензиска пумпа паднал од патот на железничката пруга. Повредени се пет лица.

Како што информириа за МИА д-р Василка Пановска Поп-Стефанова, началник на Брза Помош, повредените по укажаната помош се пренесени во Ургентниот центар на велешката болница.

Портпаролката на ЈЗУ Општа болница во Велес, Елеонора Јованова изјави дека кај сите повредени биле констатирани помали телесни повреди, по што се пуштени на домашни лекување.

Триесет и шестгодишник од Велес паднал од цреша

Триесет и шестгодишен велешанец попладнево паднал од цреша и се здобил со фрактури на ребра.

Елеонора Јованова, портпарол на ЈЗУ Општа болница во Велес за МИА информира дека попладне околу 19 часот, бил примен пациент кој паднал од цреша. Тој се здобил со фрактура на повеќе ребра. Бил снимен и му е укажан прва помош.

Повредениот е оставен на опсервација во Хируршкото одделение во велешката општа болница

притисни ентер