Фото: Сопругите на Меси, Левандовски, ... во секси стајлинг

Деколте до папокот, шлиц до струкот,  убавите сопруги и девојки на светските фудбалски ѕвезди на свечената церемонија во Париз.

Најдобрите светски фудбалери се појавија на свечената церемонија во Париз на која Франс фудбал ги додели наградите за најдобрите фудбалери на светот во годината што изминува.

Златната топка по рекорден шести пат заврши во рацете на волшебникот на Барселона Лионел Меси, која победи пред дефанзивецот на Ливерпул Вирџил Ван Дајк, и големиот ривал Кристијано Роналдо.

Но покрај фудбалерите на церемонијата во Париз во преден план беа и нивните поубави половини во секси тоалети.

Меси ја доби Златната топка покрај него на свеченоста беше и сопругата Антонела Рокуцо во црн фустан со длабоко деколте.

Во секси стајлинг забележителна беше и девојката на Матијас Де Лихт, убавата Анеке Моленар, со фустанот кој во преден план беше нејзиното торзо.

Де Лихт го понесе признанието за најдобар млад фудбалер на светот.

Интересна за фоторепортерите беше и сопругата на асот на Барен Минхен, Роберт Левандовски. Во фустанот со длабоко деколте и голем шлиц која ги истакна нејзините долги и убави нозе таа ги воодушеви сите присутни

Комисијата за заразни болести со препорака до Владата за задолжителен ПСР тест за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора

Оваа препорака Комисијата за зарaзни болести ќе ја поднесе до Владата за понатамошно постапување.

Комисијата за заразни болести утрово одржа состанок на кој донесе одлука да достави предлог до Владата на Република Македонија од утре при влез во нашата земја за сите граѓани од Србија, Косово, Босна и Херцеговина и Црна Гора да биде задолжително да достават ПСР тест не постар од 72 часа.

Препораката на Комисијата е донесена по разгледување на актуелната епидемиолошка состојба во наведените земји и согласно информациите добиени од медицинските власти во овие земји.

Оваа препорака Комисијата за зарaзни болести ќе ја поднесе до Владата за понатамошно постапување.

ВМРО-ДПМНЕ: Сериозно ќе се посвети на обновата на македонскиот здравствен систем

ВМРО-ДПМНЕ ветува дека ќе инвестира во здравството. Ветуваме модернизација и реновирање на Клиничкиот центар „Мајка Тереза". 

Во рамки на овој проект, предвидуваме модернизација и реконструкција на Градската општа болница „8 СЕПТЕМВРИ" која ќе функционира како дополнителен клинички центар во Скопје. Довршување на изградбата, опремување и развивање на нова модерна Клиничка болница во Штип. Предвидуваме реконструкција, модернизација и интегрирање на Клиничкиот центар во Тетово, кој ќе прерасне во модерна Универзитетска клиничка болница.

Ветуваме Целосна дигитализација на рецептите, упати, извештаи и резултати ќе спроведеме дигитализација на радиолошките единици, нивно поврзување во единствен центар за да се скратат процедурите и да им се олесни пристапот до здравствениот систем на граѓаните. Системот ќе биде дигитализиран во сите делови, од подигнување електронски рецепти кај матичен лекар, до добивање медицински извештаи. Електронски издадениот рецепт од лекарот ќе може да се подигне во која било аптека со документ за лична идентификација од страна на пациентот или негов близок.

Концептот на Е-ЗДРАВСТВО ќе биде да се оптимизира здравствениот систем, да се олесни работата на медицинскиот персонал, но и да се скрати бројот на физичко присуство на пациентите во здравствените установи, а во исто време да се зголеми достапноста на здравствените услуги. Здравствениот систем ќе биде оптимизиран со минимум употреба на хартија, по примерот на високоразвиените земји од Европската Унија.

Сите здравствени работници вклучени во борбата со ковид-19 во октомври ќе добијат дополнителни 50% од својот личен доход како мотив да продолжат со борбата против опасниот вирус. Дополнително, вработените на Инфективна клиника и ГОБ „Осми септември" ќе добијат уште една плата како бонус за натчовечките напори кои ги вложуваат во борбата со вирусот.

По 15 јули почнува обновата.

СДСМ покажа дека можат единствено повеќе криминал, можат повеќе корупција и можат само порази. Да ставиме крај на виткањето кичма. Исправи се Македонијо! Одбери обнова!

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Полицијата воспостави контрола во околината на српското собрание, ги потисна демонстрантите

Полицијата околу три часот по полноќ ги растераа демонстрантите по неколку часовните насилни протести.

Протести што започнаа претходната вечер по најавата на претседателот на Србија Александар Вучиќ, дека ќе се воведе полициски час заради зголемувањето на бројот на луѓе кои се заразени од коронавирусот.

При интервенцијата беа ангажирани полицајци на коњи, специјални оклопни автомобили “Хамви”, полициски кучиња и голем број на луѓе во цивил, јавува српската агенција бета.

Полицијата претходно ги растера учесниците на протестот на платото пред собранието на Србија. Групата се собра во центарот на Белград извикувајќи „Вучиќ крадец“, „оставка“.

По протестите во Белград повредени се 13 полицајци и седум цивили.

Српскиот министер за надворешни работи и лидер на социјалистичката партија на Србија Ивица Дачиќ, изјави дека неговата партија ги осудува инцидентите и насилниот упад во народното собрание.

Вучиќ на вонредна прес-конференција најави дека во Белград за време на викендот ќе биде воведен полициски час, најверојатно од петок во 18 часот до пет часот наутро во понеделник, како и дека ќе биде забрането собирање на повеќе од пет лица во отворен и затворен простор.

Опозицискиот сојуз за Србија за денеска во 18 часот во Белград најави протест против полицискиот час.

притисни ентер