Автобус во Чиле излетал од патот, најмалку 20 загинати

Најмалку 20 лица загинале кога автобус во Чиле летнал во провалија, соопштија денес тамошните власти.

Автобусот од патот во областа Талтал излетал синоќа а спасувачите денес се обидуваат да дојдат до жртвите.

Официјалниот истражувач Рикардо Кастро рекол дека 21-но лице е повредено.

Автобусот паѓал околу 20 до 30 метри.

Кастро рекол дека се уште не се познати причините за несреќата.

притисни ентер