Двајца членови на Нобеловиот комитет си поднесоа оставка

Двајца надворешни членови на Нобеловиот комитет си поднеле оставка откако изнеле критики на сметка на шведската академија.

Писателот Кристофер Леандор навел дека дава оставка на членството во Комитетот затоа што, како што образложил, нема ниту време ниту трпение да чека тоа тело да се реформира.

Тој, меѓутоа, напоменал дека неговата одлука не е поврзана со одлуката на Комитетот да додели Нобелова награда за 2019 година на австрискиот писател Питер Хандке.

Шведската книжевничка и критичарка Гун- Брит Сундстром од друга страна како причина за поднесување на оставка го наведува токму доделувањето на Нобелова награда на австрискиот писател Питер Хандке.

Таа во соопштението навела дека од образложението за доделувањето на наградата на Хандке може да се заклучи дека книжевноста е над политиката, истакнувајќи дека таа не се согласува со тој став.

Хандке е критикуван поради прикажување на Србија како жртва за време на балканските војни и присуствување на погребот на поранешниот југословенски претседател Слободан Милошевиќ.

„Само Вистина“ вечерва со Оливер Спасовски и Владо Мисајловски

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Оливер Спасовски и Владо Мисајловски.

Драги сограѓани, полево или подесно ориентирани и вие што сте некаде на средина, предизборна „бура“ или обично „невреме“, што ветуваат политичарите во кампања, а што реализираат од „фотеља“?

Партиите продолжуваат со политички „наддавања„ а каков епилог ќе добие овој изборен процес, вечерва на политичкиот „Вембли“ гледајте го дуелот на носителите на листи од втората изборна единица Оливер Спасовски од СДСМ и Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ.

За Спасовски концептот „едно општество за сите“ се спроведува во пракса, но има или нема „концепт“ за размена на пратеници помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ доколку Албанец премиер се најде во средина?

Мисајловски вели дека не треба да заборавиме од каде сме и каде припаѓаме, но под кое „мото“ дејствуваа кога беа на власт ?

Ќе ни ги откријат ли СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ „црвените“ линии пред новокомпонираните желби на албанскиот блок?

Корона или вирус на корупција, а кој е македонскиот „Мерлин“, вечерва во најгледаната политичка емисија Само Вистина, Оливер Спасовски од СДСМ и Владо Мисајловски, ексклузивно на Канал 5 Телевизија.

ВМРО-ДПМНЕ: 50% субвенционирање за набавка на сончеви колектори за домаќинствата

            Проекти во енергетиката. 50% субвенционирање за набавка на сончеви колектори за домаќинствата

50% субвенционирање за набавка на сончеви колектори за домаќинствата

Проекти во енергетиката

Пристапот до евтин енергенс е клучен фактор за развојот на една земја. Се обврзуваме на:

✅Целосна гасификација на Македонија;

✅Помала емисија на CO2;

✅Субвенции од 50% од сумата за сончеви колектори за домаќинствата;

✅Домаќинствата ќе можат да ја продадат вишок произведената струја;

✅Намален увоз на струја.

Можеме и знаеме како!

#ИсправиСеМакедонијо

#ОдбериОбнова

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

Фото: Белград по синоќешните демонстрации

Пустош на улиците на главниот град на Србија, Белград по синoќешните демонстрации пред собранието .

Искршени излози, запалени автомобили, ...

Запалени контејнери и смет по улиците, скршени сообраќајни знаци, уништени жардинјери, камења, запалени полициски автомобили, искршени неколку излози, вака околината на собранието во српскиот главен град.

притисни ентер