Има ли спас за култната американска лимузина?

Денес е тешко да се замисли сообраќајот без „SUV“ возилата, но пред триесеттина години на патиштата преовладувале лимузините.

Посебно во САД каде што преовладувале култните модели како Форд Таунис, Крајслер 200, Шевролет Себринга.

Една од престижните американски лимузини е Шевролет Импала која е веќе со години во сенка, а актуелната десетта генерација е при крај со својот животен циклус кој започна во 2014 година.

Шевролет следната година ќе престане со производство на овој модел, без план за наредна генерација.

Љубителите на овој бренд сепак веруваат дека Импала ќе се „препороди“ кон срдината на наредната деценија, со карактеристични црти и моќен погон а спас може да биде и електрификацијата.

Под хаубата би можел да се најде некој од главните адути на Генерал Моторс како 3.6 литарскиот „V6“ со 320 коњски сили или монструозниот 6.2 литарски мотор од Корвета Ц8 со 495 коњкси сили.

Директорката на Генерал Моторс Мери Бара неодамна истакнала дека иднината на брендот е електрификација, па многумина веруваат дека Шевролет би можел да го протне моделот Импала како потенцијален ривал на Тесла Модел С.

притисни ентер