Воодушевувачки настап на Националната Опера и Балет пред 6000 посетители во Сараево!

Срушен рекордот на посетеност на настан од музичко-сценски карактер!

Почитувани,

Чест ни е да Ве известиме дека уметниците на Националната Опера и Балет на Република Северна Македонија на 30.11.2019 г. во салата „Мирза Делибашиќ“ на Скендерија во Сараево, ја изведоа сценската кантата „Кармина бурана“ од Карл Орф. Историскиот рекорд во поглед на фасцинантната посетеност на театарски настан од музичко-сценски карактер досега припаѓал на Кинескиот државен балет со претставата „Црвениот женски одред“ која е изведена три пати во 1971 година. На 30.11.2019 тој рекорд го превзема настапот на Националната опера и балет од Република Севрна Македонија со изведбата на музичко-сценското дело „Кармина бурана“.

Со повеќе од 200 уметници на сцената, пред полната Скендерија и воодушевените 6000 посетители меѓу кои и целиот дипломатски кор акредитиран во Сараево, најавуваниот наш настап од страна на домаќините како „МЕГА СПЕКТАКЛ“ навистина се случи . Настапот започна со увертира од операта „Кармен“ во изведба на нашиот оркестар и таа енергична музика на Жорж Бизе им даде невиден импулс на сите останата уметници. Следуваше „Кармина бурана“ во која учествува огромен број изведувачки ансамбл: Оперски солисти, балетски солисти, оркестар, хор и балетски ансамбл. Под диригентската палка на домашниот диригент, Емир Нухановиќ, кој таа вечер прославуваше 35 години уметничка работа, нашите уметници се надминаа себе си. Публиката не знаеше кого попрво да награди со громогласниот аплауз.

На крајот во протоколарен дел маестро Нухановиќ додели Благодарници на своите професори и соработници, меѓу кои го спомна и нашиот диригент, проф. Фимчо Муратовски. На директорот на Националната опера и балет, Васо Ристов му беше доделено Специјално признание за исклучителен придонес во меѓународната соработка од областа на музичката уметност, кој исто така за успешната соработка, му додели Благодарница на маестро Нухановиќ.

Покрај оркестарот, хорот и балетскиот ансамбл, настапија оперските солисти Наде Талевска, Дејан Стоев и Андреа Ѕаупа од Италија, како и балетските солисти, Марија Кичевска-Шокаровска, Саша Евтимова, Ивана Коцевска, Игор Веланоски и Мирослав Митрашиновиќ.

На самиот крај, воодушевената публика со френетични аплаузи и извици „Браво“ не само што ги награди уметниците, туку инсистираше на Bis и на нивно задоволство беше повторен делот „О Fortuna“ од Кармина Бурана. Гостувањето во Сараево беше настан за паметење и пример како се претставува својата куќа и држава, односно македонската музичка култура.

Со почит,

Национална Опера и Балет

Одложен е самитот на ЕУ, претседателот на Советот бил во контакт со заразено лице

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел го одложи самитот на земјите-членки на ЕУ закажан за четврток и петок на 24 и 25 септември за 1 и 2 октомври, бидејќи едно лице со кое бил во контакт било заразено со коронавирус.

„Претседателот на Европскиот совет одлучи да го одложи вонредниот самит закажан за 24 и 25 септември за 1 и 2 октомври“, објави неговиот портпарол Баренд Лејтс преку Твитер. Мишел денес дознал дека лицето задолжено за безбедност со кое бил во близок контакт минатата недела бил позитивен на корона.

"Претседателот редовно се тестира, а вчера тестот му беше негативен. Почитувајќи ги белгиските правила, тој од денес е во карантин", додаде Лајтс.

Главната тема на самитот, кој сега е одложен, е стратешката дебата за односите на ЕУ со Турција, како и прашањето за санкции против белорускиот режим.

Имено, Кипар го блокира воведувањето санкции против Белорусија, барајќи да и се воведат санкции на Турција поради истражувањето на нафта и гас во Медитеранот.

Најтежок ден во Црна Гора,296 новозаболени,осуммина починати

Осум лица починале денеска од ефектите на коронавирусот во Црна Гора, а 296 се заразени, соопштија црногорските здравствени власти.

За нешто повеќе од три месеци, од средината на јуни, кога започна вториот бран на епидемијата во Црна Гора, 137 лица починале од инфекција со коронавирус, а скоро 9000 се заразени.

Во првиот бран, од средината на март до почетокот на мај, кога беа воведени рестриктивни епидемиолошки мерки, државата имала само 9 смртни случаи и 324 заразени.

Во Црна Гора моментално има 3448 активни случаи, што е 547 на 100 илјади жители, убедливо најмногу во регионот.

Црногорските епидемиолози ги гледаат причините за ваквите, како што рекоа, алармантни состојби во политичките митинзи на власта и опозицијата за време на парламентарните избори.

Здравствените власти секојдневно ги предупредуваат граѓаните дека мора да ги почитуваат епидемиолошките мерки, особено да носат маска и да ја почитуваат оддалеченоста во угостителските објекти, со оглед на тоа што во моментов најголем број на заразени има кај популацијата родена по 1981 година.

„Не е исклучена можноста да се затворат градовите каде ситуацијата е најтешка, но тоа е екстремна мерка“, соопшти претходно Црногорскиот институт за јавно здравје.

Девојка откри како изгубила 22 килограми без да влезе во теретана(ФОТО)

Жена од Австралија изгубила повеќе од 22 килограми за неколку месеци без да стапне во теретана.

Анџела Боујер (22) започнала да се дебелее поради лошата диета и вели дека веројатно не јадела ништо зелено цели две години.

Но, пред три години, таа одлучила да го промени својот животен стил и да се фокусира на фитнес. За жал, била премногу исплашена за да оди во теретана, открила за news.com.au.

И покрај тоа, таа успеала да ја намали тежината само со вежбање на отворено и дома, а се фокусирала главно на вежби за слабеење и тренинг со висок интензитет (HIIT). „Почнав полека со еден тренинг неделно и полека го надградував на почести тренинзи, за да достигнам најмалку пет пати неделно“, објасни таа.

Таа вели дека читала списанија и пребарувала на интернет како да вежба без теретана и само ги следела советите.

Денес ја следат повеќе од 100.000 луѓе на Инстаграм, каде ја покажува својата импресивна нова фигура и споделува совети за вежбање. Таа веќе не се плаши од теретана и ја вклопила во својата рутина.

Иако е насочена кон здрава исхрана со многу протеини како пилешко, говедско и путер од кикирики, сепак успева да изеде и храна како сладолед или хамбургери. „Не треба одеднаш да престанете да јадете сè “, предлага таа. „Полека, чекор по чекор.

За сите оние кои се заинтересирани за обновување на сопствената диета, таа им препорачува да почнат да бараат здрави алтернативи за нивната омилена храна и полека да ги вметнуваат во нивниот план за исхрана.

suns out 🌞

A post shared by 𝐀𝐍𝐆𝐄𝐋 𝐁𝐎𝐖𝐘𝐄𝐑 👼🏽 (@angelmaybowyer) on

притисни ентер