Веќе се појави името на добитникот на ,,Златната топка” – Роналдо не е ниту меѓу првите тројца

Уште само 24 часа Лука Модриќ е официјално најдобриот играч на светот , а одличниот Аргентинец Лионел Меси ќе ја освои титулата за  најдобар фудбалер во 2019 година.

France Football  традиционално ја доделува ,,Златната топка” на почетокот на декември, а на утрешното доделување на  наградата, Лионел Меси ќе ја добие својата шеста Златна топка, најголемото индивидуално признание за секој фудбалер.

На социјалните мрежи се појави фотографија со резултатите, со Меси пред Ван Дијк и Салах. Интересно е што Роналдо не е меѓу првите тројца во светот, а тој одби да присуствува на гала-церемонијата во Париз.

Меси и Роналдо моментално се први со по пет освоени трофеи „Златна топка“. Мајкл Платини, Јохан Кројф и Марк ван Бастен имаат по три златни топки.

притисни ентер