Тојота доби нов лик со помош на тјунерот на БМВ (ВИДЕО)

На општо воодушевување AC Schnitzer среди една Тојота.

Општо е познато дека BMW и Toyota, кога станува збор за атрактивно купе, имаат многу заедничко. Се разбира, зборуваме за Toyota Supra, клон на BMW Z4 и обратно, кој освен дизајнот, споделува и други детали. Супра, исто така, ја носи тркачката репутација на својот претходник, а германскиот тјунер и додава самодоверба за уште поубедливи перформанси.

За почеток, тие си поиграа со срцето на автомобилот. Моторот е сменет од 3,0 турбо-полнење од 340 КС и 500Nm до 400 КС и 600Nm, со значително подобри перформанси. Без грижа, постои 36-месечна гаранција на моторот.

Покрај тоа, задниот дел е сменет и се направени модификации на шасијата. Супрата сега лежи на пониско за 25 мм благодарение на изворите на РС, или 15 мм ако клиентот не сака опција за прилагодување на висината. И, конечно, има 20-инчни бандажи кои, како и стандардна надворешна и внатрешна декорација, за да го заокружат впечатокот.

Нови теренски возила за потребите на ЈП Водовод и канализација - Скопје

ЈП Водовод и канализација – Скопје, го обнови возниот парк со теренски возила за потребите на Сектор Водовод, Сектор за експлоатација и одржувањена капацитети и дежурната служба во рамки на Дежурно Информативниот Центар. 

По обновувањето на дел од механизацијата во декември 2019, со набавка на две нови цистерни под притисок со волумен од 4м3, две цистерни под вакуум со волумен од 4м3, како и специјализирано мерно комбе - возило за испитување на дефекти на водоводната мрежа, со цел подобрување и унапредување на работниот оперативен процес, но и подобрување на условите за живот на граѓаните, како и грижата за животната средина, ЈП Водовод и канализација – Скопје, го обнови возниот парк со теренски возила за потребите на Сектор Водовод, Сектор за експлоатација и одржувањена капацитети и дежурната служба во рамки на Дежурно Информативниот Центар. Седумте теренски возила се набавени и распределени во овие сектори заради полесно извршување на теренските активности и олеснет пристап до специфичните подрачја на кои е распространета мрежата на ЈП Водовод и канализација – Скопје.

Неодамна, Секторот за санитарна заштита при ЈП Водовод и канализација – Скопје, ја комплетираше ревитализацијата на микробиолошкиот оддел согласно европските стандарди, регулативи и директиви.

ЈП Водовод и канализација – Скопје, преку имплеметација и реализација на инвестиционата програма, инвестира и во иднината на претпријатието, во олеснување на работните процеси и во подобрување и унапредување на услугите кои се во служба на корисниците и граѓаните на град Скопје.

Во Македонија има 3 569 активни случаи на ковид -19

Нови 120 случаи на ковид-19  беа регистрирани вчера од направени 1.367 тестирања во претходното деноноќие.

Пет лица починаа, од кои по двајца од Скопје и Тетово и еден од Куманово.

Институтот за јавно здравје регистрира 125 оздравени лица. Со последните статистички податоци, . Се уште се активни 3.569 заразени со коронавирусот.

Министерот за здравство Венко Филипче вчера истакна дека веќе осми-деветти ден по ред паѓа факторот на преносливост, што значи дека бројот на случаи се намалува.

„Само Вистина“ вечерва со Оливер Спасовски и Владо Мисајловски

Во вечерашната „Само Вистина“ ќе дебатираат Оливер Спасовски и Владо Мисајловски.

Драги сограѓани, полево или подесно ориентирани и вие што сте некаде на средина, предизборна „бура“ или обично „невреме“, што ветуваат политичарите во кампања, а што реализираат од „фотеља“?

Партиите продолжуваат со политички „наддавања„ а каков епилог ќе добие овој изборен процес, вечерва на политичкиот „Вембли“ гледајте го дуелот на носителите на листи од втората изборна единица Оливер Спасовски од СДСМ и Владо Мисајловски од ВМРО-ДПМНЕ.

За Спасовски концептот „едно општество за сите“ се спроведува во пракса, но има или нема „концепт“ за размена на пратеници помеѓу СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ доколку Албанец премиер се најде во средина?

Мисајловски вели дека не треба да заборавиме од каде сме и каде припаѓаме, но под кое „мото“ дејствуваа кога беа на власт ?

Ќе ни ги откријат ли СДСМ и ВМРО-ДПМНЕ „црвените“ линии пред новокомпонираните желби на албанскиот блок?

Корона или вирус на корупција, а кој е македонскиот „Мерлин“, вечерва во најгледаната политичка емисија Само Вистина, Оливер Спасовски од СДСМ и Владо Мисајловски, ексклузивно на Канал 5 Телевизија.

притисни ентер