Германските доктори предупредуваат : Денот на современите луѓе трае и повеќе од 24 часа

Џет лег е проклетство на современиот свет. Кога авион поминува низ неколку временски зони, патниците обично не успеваат да заспијат ноќта и се исцрпени во текот на денот - што секако предизвикува здравствени проблеми.

Но, дали ефектот е полош ако авионите патуваат кон исток или кон запад? „За многу патници, авионското пореметување е полошо ако патуваат на исток“, вели Андреа Роденабек, која ги проучува нарушувањата на спиењето во болницата Порц ам Рајн, Германија.

"Повеќето луѓе имаат внатрешен и ноќен ритам што е всушност малку подолг од 24 часа. Ова е причината зошто може да изгледа полесно да се продолжи денот, што се случува ако патникот патува на запад. Скратувањето на денот кога патувате на исток предизвикува телото да се збуни ". , наведува докторката.

Неспиењето за време на патувањето доведува до нарушување на нашиот внатрешен часовник, објаснува Роденбек. „Оние кои можат да се релаксираат и да успеат да фатат барем малку сон за време на летот, ќе можат да се справат со промената на неколкуте временски зони“, додава таа.

Ако временската разлика е 10 до 12 часа, се чини дека е мудро да останете будни додека навистина не заспиете кога ќе стигнете на крајната дестинација. Една или две дремки до 20 минути и шолја кафе ќе ви помогнат да го издржите денот, вели Ханс-Гинтер Вес од германското друштво за спиење.

Дневната светлина исто така ни помага да останеме будни. „На тој начин, вие сте релативно подготвени да ја прифатите шемата за спиење што важи за таа дестинација“, додава тој.

Ако патувате во различна временска зона на помалку од 48 часа, тогаш не треба да се трудите да се навикнете на временската разлика, вели Вес, додавајќи дека во тој случај поумно е да го задржите своето темпо.

Треба да се внимава и при земање апчиња за спиење. Според Вес, засега не е јасно дали апчињата можат да помогнат при џет лег. „Податоците се нејасни“, вели тој.

,,Ако сепак одлучите да ги земате апчиња, не треба да ги користите повеќе од две ноќи, вели тој, затоа што можете брзо да се навикнете на нив. Треба да го проверите нивниот внес дома, по можност во текот на викендот. „Во ретки случаи, тие можат да имаат спротивен ефект од очекуваниот“, посочува Вес.

ДУИ: Ќе ја продолжиме мисијата да ги обединиме Албанците

Сојузот на албанските парламентарни партии беше основан после парламентарните избори од 11 декември 2016 година, преку ЗаедничкатаДекларација на партиите претставени во претходниот собраниски состав.

Речиси сите обврски од заедничката Декларација беа реализирани во текот на претходниот мандат, од јазичната рамноправност, заокружувањето на

нормативниот дел од Охридскиот Договор, изборот на првиот претседател Албанец на Собранието, новото министерство за политички систем,Преспанскиот договор и договорот за добрососедство, уставните измени,реформите во безбедносниот систем и владеењето на правото и борбатапротив корупцијата, членството во НАТО и преговорите за членство во Европската Унија.Врз основа на тоа, како победници на изборите од јули и како партија која го има легитимитетот од Албанците, Демократската Унија за Интеграција иницираше состанок на 13 август, на годишнината на Охридскиот Договор, после потврдувањето на изборните резултатите и конститутивната седница на Собранието и откако и лидерот на Албанците, Али Ахмети лично ги контактираше по телефон сите претседатели на партиите од Албанскиот блок. Во овие разговори, г. Гаши изрази подготвеност за средбата и после консултациите со г. Села, два дена подоцна тој се откажа. Села бараше состанокот да биде одржан по верификацијата на мандатите, но и тој се премисли. Додека Касами ја прифати поканата и го остваривме состанокот, а Тачи после првиот разговор, не се јави повеќе.

Сите наеднаш заборавија на нивните ветувања и средбата со Ахмети ја заменија со средба со г. Заев чекајќи на ред и не почитувајќи ја волјата на Албанците и намерно обезвреднувајќи ги преговарачките позициите на Албанците. Уште од предизборието, и потоа, овие партии ги променија нивните ставови неколку пати по ред.

Затоа, вчерашниот состанок беше свикан за да се дискутира во однос на нашите заеднички приоритети а не за да се обезбедиме поддршка, туку да ги поканиме дс споделиме одговорности и заеднички да станеме дел од градењето на историјата и да ги споделиме успесите.Наспроти јавните афирмативни изјави, албанските партии, без никаква причина одлучија да го напуштат Сојузот и нашата искрена понуда да ги споделиме одговорностите.

Граѓаните се тое кои што ги проценуваат сите наши намери и следствено на тоа тие ги определија улогите на сите партии за следните четири години, затоа ние ќе го предводиме обединувањето, и покрај сите пречки, опструкции и обиди за влез од споредните влезови, од прозорците и подрумите. ДУИ и г. Ахмети ќе ја продолжат светата мисија да ги обединат Албанците и наспроти пречките се додека не се создаде обединета достоинствена опозициска алтернатива која што нема да работи за пропаст и неуспех, туку за градење и обединување.

Демократска унија за интеграција

Пендаровски се сретна со гувернерката на НБМ Ангеловска-Бежоска

Претседателот Стево Пендаровски денеска оствари средба со гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска, за актуелните случувања во банкарскиот сектор во земјава.

Гувернерката Ангеловска-Бежоска го информираше претседателот Пендаровски за причините за укинување на дозволата за основање и работење на „Еуростандард банка" АД и за активностите кои координирано и интензивно се преземаат за обесштетувањето на депонентите да започне во законските рокови, но и порано од тоа. Соговорниците истакнаа дека е важно да се вложи максимум за поскоро отпочнување на исплатата на обесштетувањето на граѓаните од страна на Фондот за осигурување на депозити, и пред законски предвидениот рок од 20 дена.

Претседателот истакна дека е потребно сите надлежни институции да вложат максимални напори за решенија со кои ќе се овозможи обесштетувањето во корист на депонентите. Исто така тој изрази очекување дека банкарскиот систем и понатаму ќе биде стабилен.

На средбата, претседателот Пендаровски истакна дека е особено важно Народната банка и натаму да продолжи со успешно остварување на своите законски цели и задачи, давајќи клучен влог за успешна монетарна политика, за финансиската и макроекономската стабилност на земјава, соопштуваат од кабинетот на претседателот..

Стојанов: 40% знаат од кого и како се заразиле

За тоа како се движи заразата со корона вирусот поразговаравме со директорот на Центарот за јавно здравје Александар Стојков.

Тој забележува дека свеста кај граѓаните за заштитните мерки се искачила на повисоко ниво.

Во разговорот со Мирјана Мирчевска Јовановиќ, Стојанов зборува и за неопходните услови од епидемиолошки аспект ,за почетокот на новата учебна година.

Во видеото погледнете го целиот разговор.

притисни ентер