Опозиционерите ја блокираа РТС , бараат директно вклучување во програмата

Движењето ,,Двери” соопшти  дека нивни припадниците два часа ги блокирале „сите три влеза“ во зградата на РТС на улицата Таковска во Белград.

Опозиционерите ги блокирале влезовите во зградата на Радио телевизија на Србија на годишнината од протестот „Стоп зас крвави кошули“.

Движењето повикува на итна средба со главниот и одговорен уредник на информативната програма на РТС, Небојша Љ. Стефановиќ или со дежурниот уредник за да ги изнесат своите барања.

„Бараме на телевизијата  да биде гостин (заменик претседателот на Партијата за слобода и правда) Борко Стефановиќ, еден од опозициските лидери брутално претепан во Крушевац пред една година, како и организаторите на протестите„ Еден до пет милиони “ кои не беа застапени на програмите на  РТС изминатата година “, се наведува  во соопштението на Двери.

Од движењето  исто така бараат да се обезбеди специјален пренос вечерва или следните денови во „Дневникот“, во кој ќе учествува претседателот на движењето, Бошко Обрадовиќ и други пратеници од опозицијата.

притисни ентер