СДСМ: Ајде Мицкоски не врти од околу, повикај ги пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за автентичното толкување

Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ втор ден не се изјаснуваат дали ќе го поддржат Барањето поднесено од СДСМ за автентично толкување на член 11 од Законот за помилување, за да се спречат најавите да се врати незаконската аболиција на Иванов.

Молкот на ВМРО-ДПМНЕ гласно зборува дека Мицкоски продолжува единствено да се грижи за одбрана на криминалот.

Наместо да врти од околу Мицкоски да ги повика пратениците на ВМРО-ДПМНЕ да гласаат за автентичното толкување.

Повеќе од очигледно е дека ВМРО-ДПМНЕ стои зад иницијативата пред Уставниот суд која има за цел да ја оживее аболицијата на Ѓорге Иванов против која застанаа сите слободоумни граѓани и сите политички субјекти освен криминалната ВМРО-ДПМНЕ.

Без разлика дали тоа им се допаѓа на Мицкоски и ВМРО-ДПМНЕ, граѓаните и институциите нема да им дозволат попречување на правдата и опструкции на правниот систем, се наведува во рекацијата на СДСМ на ставовите изнесени од претседатлеот на ВМРО- ДПМНЕ , Христијан Мицкоски.

Регистрирани се 722 нови случаи на Ковид 19 - ,починале 9 заболени

Министерството за здравство информира, согласно податоците од Институтот за јавно здравје во последните 24 часа се направени 3.701 тестирања, а регистрирани се 722 нови случаи на ковид-19.

Во Скопје – 375, Прилеп – 44, Кавадарци – 35, Гевгелија – 29, Битола – 25, Гостивар – 23, Тетово – 22, Куманово – 20, Охрид – 16, Штип – 15, Крива Паланка – 14, Неготино – 13, Велес – 11, Струмица, Струга и Кочани – по 10, Богданци – 9, Кичево, Свети Николе, Ресен, Радовиш, Берово и Крушево – по 5, Валндово – 3, Делчево, Пробиштип и Демир Капија – по 2, Кратово и Демир Хисар – по 1.

Регистрирани се 186 оздравени пациенти од:

Скопје – 50, Прилеп - 29, Кавадарци – 25, Куманово – 15, Тетово - 14, Велес – 9, Неготино – 8, Кочани и Гевгелија – по 6, Гостивар – 5, Струмица и Крушево – по 4, Богданци – 3, Штип, Свети Николе и Валандово – по 2, Делчево и Пробиштип - по 1.

Пријавени се вкупно 9 починати лица. Починати се по 4 пациенти од Скопје (81г,75г,74г,73г) и по 1 пациент од Пробиштип (88г), Струмица (88г), Кичево (72г), Куманово (70г), и Битола (61г). Сите пациенти се починати во болнички услови.

Направени се 3.701 тестови преку: ИЈЗ-513, ЦЈЗ Скопје-113, Авицена-371, Биотек-297, Жан Митрев (Филип Втори)-205, Систина-290, лабораторија Лаор–383, МАНУ-0, Судска медицина-33, ЦЈЗ Битола-89, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-2, ГАК-0, Синлаб-148, Ремедика-59, лабораторија болница Козле-8, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 1190, УК Пулмологија со алергологија–0, ГОБ 8-ми Септември-0, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 540.725 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 106.832, бројката на оздравени пациенти е 94.461, на починати е 3.185, а бројот на активни случаи изнесува 9.186.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (нови) Активни случаи (вкупно)

Скопје 375, активни 4309

Куманово 20, активни 353

Прилеп 44, активни 719

Тетово 22, активни 262

Гостивар 23, активни 177

Штип 15, активни 118

Кавадарци 35, активни 549

Велес 11, активни 245

Битола 25, активни 212

Охрид 16, активни 444

Струмица 10, активни 187

Струга 10, активни 178

Кочани 10, активни 104

Кичево 5, активни 48

Неготино 13, активни 310

Гевгелија 29, активни 278

Свети Николе 5, активни 24

Крива Паланка 14, активни 140

Ресен 5, активни 55

Дебар, активни 17

Делчево 2, активни 66

Радовиш 5, активни 15

Берово 5, активни 33

Пробиштип 2, активни 37

Виница, активни 23

Валандово 3, активни 36

Крушево 5, активни 82

Богданци 9, активни 68

Кратово 1, активни 27

Демир Хисар 1, активни 26

Демир Капија 2, активни 32

Македонски Брод, активни 5

Македонска Каменица, активни 2

Пехчево, активни 4

Дојран, активни 1

Дури 182 вакцини против корона минуваат низ клиничко истражување

До денес, во светот се регистрирани неколку вакцини, кои повеќето земји во светот ги користат во борбата против коронавирусот, но освен нив, во моментов има голем број на оние кои допрва треба да бидат одобрени за употреба.

Според официјалните податоци на Светската здравствена организација (СЗО) и Гави, во моментов 182 вакцини се подложени на лабораториски тестови, како и тестирање врз животни.

Бројот на оние кои биле подложени на првични лабораториски тестови е значително помал и, според податоците на СЗО, во овие тестови во моментов има вкупно 76 вакцини.

Иако официјално има три фази на клинички испитувања, вакцините може да се најдат на страницата Гави, кои во моментов поминуваат низ преодни фази помеѓу клиничките испитувања.

Во моментов има вкупно 25 вакцини во оваа фаза на тестирање. Според официјалните податоци, најголем број вакцини во оваа фаза имаат лабораториите од САД, вкупно пет вакцини. Од оваа бројка, четири вакцини се аденовирусни, со некои разлики во начинот на кој лабораториите веруваат дека треба да се користат овие вакцини.

Особено интересни се размислувањата на компанијата „Алтимун“, која, за разлика од другите, се обидува да произведе „вакцина“ во форма на спреј. Клиничкото испитување во фаза 1 на оваа вакцина започнало во декември минатата година. Исто така, компанијата Ваксарт се издвојува од другите во оваа фаза, по тоа што се обидува да произведе вакцина што ќе има орална употреба.

Од другите земји, вакцините од Канада до Австралија минуваат низ Фаза 1 и вреди да се споменат обидите на Иран, кој во моментов работи на тестирање на две вакцини, како и на Турција, која веќе најави влез во втората фаза на тестирање на вакцината на универзитетот Ерчиј.

Покрај тоа, вакцината на престижниот Империјал колеџ во Лондон, која развива вакцина заснована на РНК технологија, ја минува првата фаза на тестирање во Лондон. Истражувачите добиле 41 милион фунти од британската влада за оваа програма.

Во јануари, институтот ја информира јавноста дека во овој момент вакцината нема да ги помине класичните тестови, а фокусот на програмата во 2021 година ќе биде подобрување на ефикасноста на одговорот на вакцината при развој на нови мутации на коронавирусот.

Фазата на транзиција од првиот дел од клиничките испитувања (1/2) и втората фаза на тестирање во моментов претставува најбројна категорија кога станува збор за тестирање на вакцините. Низ оваа фаза на тестирање, која вклучува многу поголем број волонтери, во моментов поминуваат 30 потенцијални вакцини против коронавирус.

Јужна Кореја во моментов има најголем број вакцини во фаза на транзиција, тестирајќи четири вакцини. Исто така, вакцините од европските лаборатории и компании се во оваа фаза. Тука спаѓаат Валнев од Франција, чии претставници претходно нагласија дека очекуваат вакцината да биде одобрена во 2021 година, вакцината на италијанската компанија Такис ​​и холандската вакцина што се тестира на Универзитетот во Гронинген.

Во овие фази на тестирање, постојат и три вакцини на кои во моментов работат лабораториите во Куба. Првата кубанска вакцина во оваа фаза е „Мамбиса“, која кубанските лаборатории се обидуваат да ја тестираат во форма на спреј за нос, кој ќе содржи делови од коронавирусен протеин, но и протеин од хепатитис Б, кој исто така треба да го стимулира одговорот на имунитетот.

Втората кубанска вакцина „Абдала“ исто така успешно ја помина првата фаза на тестирање, а најавен е и почетокот на тестирањето во втората фаза.

Пет вакцини официјално влегле во втората фаза на тестирање. Една од нив е кубанската „Соберана 2“, која е во оваа фаза од декември 2020 година. Кубански научници изјавиле дека вакцината досега покажала исклучително добри резултати при тестирањето и најавиле дека третата фаза на тестирање ќе се изврши во текот на 2021 година во Иран.

Според СЗО, во моментов има пет вакцини во преодната категорија кон третата фаза на тестирање, а од тој број, две вакцини во моментов се тестираат во САД.

Во оваа фаза постои и вакцина од компанијата Медикаго, чие финансирање е поддржано и од меѓународната тутунска компанија Филип Морис.

Вкупно 16 вакцини во моментов се подложени на третата или четвртата фаза на тестирање, од кои 12 се веќе одобрени за употреба. Кина има најголем број вакцини кои моментално се наоѓаат во третата фаза, која покрај Синовак, тестира уште пет други потенцијални вакцини против коронавирусот.

Четвртата фаза на тестирање всушност е дел од верификацијата на вакцината и нејзиниот ефект откако ќе биде официјално одобрена за употреба.

Според СЗО, Модерна, АстраЗенека, Фајзер и Синовак, компании чии вакцини најмногу се користат во програмите за имунизација, во моментов ја минуваат оваа фаза.

Исто така, треба да се нагласи дека досега, низ три фази на тестирање, се одбиени само три вакцини, од кои две не ја поминале првата фаза на тестирање, додека третата неодобрена вакцина го завршила своето патување во втората фаза на тестирањето.

Следните денови времето ќе биде постудено, од среда пообилни врнежи од дожд

Времето во земјава утре ќе биде сончево со мала до умерена локална облачност. Ќе дува слаб до умерен ветер од југоисточен правец. 

Минималната температура ќе биде во интервал од -6 до -1, а максималната ќе достигне од 8 до 13 степени.

Во Скопје ќе биде претежно сончево со слаб до умерен југоисточен ветер. Минималната температура ќе се спушти до -6, а максималната ќе достигне до 11 степени.

Од понеделник ќе преовладува променливо облачно време со услови за повремен локален дожд. Пообилни врнежи од дожд, а на планините и на некои повисоки места од снег се очекуваат во среда.

притисни ентер