Историчарите прашањето за Гоце Делчев им го оставаат на политичарите?!

Последната рунда од експертската  македонско –бугарска комисија  не донесе значајни помрднувања од точката која се однесува на чествувањата на Гоце Делчев и неговото потекло.

По неуспехот на македонско – бугарската комисија да постигне напредок на средбите од вчера и завчера, историските разлики со Бугарија најверојатно ќе одат на политичко ниво. Ставот на бугарската страна е да се направи пауза до мај, по изборите во земјава, а последните информации оттаму говорат дека и ќе бара проблематичните прашања да ги стават на маса политичарите. Дека разговорите на комисијата се во ќорсокак потврди и по заедничкиот брифинг Драги Ѓорѓиев, предводникот на македонската страна.

Дел од македонските историчари очекуваат како што велат да надвладее здравиот разум, Македонија и Бугарија да дојдат до решение кое ќе биде прифатливо и за двете страни.

Но по неколку средби, веќе подолг период не се состанала македонско – грчката комисија за образовни, археолошки и историски прашања. Иако во неколку области беше постигнат договор до август, сепак спроед информациите камен на сопнување меѓу Скопје и Атина ќе биде македонското прашање за време на граѓанската војна во Грција. Токму на оваа тема за прв пат денеска дискутираа три институти – за историја, македонски јазик и социолошки и политичко – правни истражувања. Митко Арџилиев, сега живее во Скопје, но се уште се сеќава на тој период како еден од најтешките за него и неговото семејство.

Нова средба на македонско – грчката комисија засега не е закажана. Неизвесно е дали и следните спорни точки двете земји ќе ги разгледуваат по изборите.

Хрватска: 15 починати 837 нови случаи на ковид -19

Во изминатото деноноќие во Хрватска се регистрирани нови 837 слачиа на зараза со Ковид-19, соопшти Националниот штаб за цивилна заштита. 

Од последици предизвикани од коронавирусот во последите 24 часа починале 15 лиц граѓани се водат како активни на корона.

На болничко лекување се 692 пациенти, од нив 99 се вклучени на респиратор.

Фото: Карлеуша во латекс со фатомка на лицето

Ново провокативно издание на српската пејачка Јелена Карлеуша.

Популарната и атрактивна пејачка повторно со фотографии предизвика лавина од коментари на социјалните мрежи.

Русокосата пејачка на фотките позира во скапоцени парчиња од брендот „Долче Габан“ . Парчиња кои според податоците од интернет вредат скоро 400 евра. Долната облека Карлеуша ја надополнила со латекс панталони и ракавици.

За фановите најитересни биле фантомката и бујните гради на пејачката.

Фото: Анонимни убавици со истакнати облини

Убави девојки секојдневно предизвикуваат воздишки на социјалните мрежи.

Овие девојки знаат како да го привлечат вниманието на фановите на социјалните мрежи.

Девојките вообичаено на социјалните мрежи објавуваат фотографии на кои гордо ги истакнуваат своите бујни облини, посебно задниците.

притисни ентер