Димче Арсовски: Обвинителите од СЈО веднаш да бидат суспендирани од своите работни

СЈО на вработените и на физички лица за хонорари и по други основи исплатиле над 10 милиони евра пари на граѓаните доделени од Буџетот на Република Македонија.

Бараме обвинителите од СЈО и сите други кои што се инволвирани во сегашната истрага за проненеверата на парите од СЈО уште веднаш да бидат суспендирани од своите работни места за да не ја попречуваат во ниту еден момент истрагата за аферата Кеш и проневерата на над 10 милиони евра народни пари.

СЈО на вработените и на физички лица за хонорари и по други основи исплатиле над 10 милиони евра пари на граѓаните доделени од Буџетот на Република Македонија.

Надвор од законот, против законски Катица Јанева и обвинителите си исплаќале сами на себе огромни суми на пари кои достигнувале и над 150.000 евра по обвинител, пари доделени надвор од законот, односно противзаконски.

Катица Јанева можела да добива плата во висина од 90 проценти од платата на Републичкиот јавен обвинител, а нејзините соработници и Катица Јанева не смееле да имаат додатоци повисоки од 35 проценти од платата. За разлика од тоа гледаме дека Катица Јанева земала месечна плата и до 5.500 евра по основ на сите ставки. Тоа е далеку повеќе од она што требало да го зема согласно законот.

Обвинителството уште веднаш треба да ги суспендира од нивните работни места, а обвинителите треба да се гонат за злосторничко здружување при која е направена проневера, финансиска штета во вредност од над 10 милиони евра државни пари.

Бараме сите овие кои се офајдиле од СЈО да ги вратат парите назад во Буџетот и да одговараат за сето она што го сториле до сега.

СЈО наместо да дели правда, создаде неправда и направи огромна штета на правосудниот систем и го оштети буџетот на Република Македонија. На пример сопругот на докторката која даде боледување на Катица Јанева во екот на најголемата афера Рекет, Методи Цилков од СЈО има земено над 25.000 евра по основ на хонорари односно 1.585.000 денари земал Методи Цилков сопругот на докторката која што издаде боледување на Катица Јанева.

Катица Јанева практично си го купила сопственото боледување. Докторката Цилкова чии маж примал пари од Катица Јанева работела противзаконски и за истото треба да биде предмет на истраги и доколку нависни се увиде дека направила против законско дејание треба да одговора.

Катица Јанева и СЈО заедно со СДСМ целиот свој мандат и постоење работеле спротивно на законите и проневерувале пари. Згора на тоа, гледаме дека уценувале вршеле притисоци и рекетирале. Гледаме дека секој ден се изигрувале законите на разно разни начини и се однесувале како да се богови.

За ова одговорност мора да има и парите мора да бидат вратени кај граѓаните. Сите оние кои што се огрешиле пред законот и работеле против законски во СЈО треба да одговараат.

Прес-конференција на Димче Арсовски, портпарол на ВМРО-ДПМНЕ

На патиштата низ САД лани погинале 43.000 лица

На патиштата низ САД минатата година погинале речиси 43.000 лица, што е најголем број на настрадани во последните 16 години и скок од 10 отсто.

Ова е најголем раст откако Националната управа за безбедност на сообраќајот на патиштата (NHTSA) го почна својот систем за собирање податоци за смртните случаи во 1975 година.

Американското Министерство за транспорт соопшти дека се соочува со криза на патиштата. Управата за безбедност на патиштата ги повика државните и локалните власти и возачите да се приклучат кон напорите за запирање на растечкиот број на жртви.

Прелиминарните податоци што денеска ги објави Управата покажуваат дека минатата година во сообраќајни несреќи загинале 42.915 лица, наспроти 38.824 во 2020 година, а конечните податоци ќе бидат објавени есенва.

Бројот на загинати во сообраќајот почна да расте во 2019 година.

Управата за ваквата состојба ги обвини несовесните возачи за време на пандемијата, а највиновно е брзото возење и возењето без појас. Пред 2019 година, бројот на погинати на патиштата опаѓаше три години по ред. /МИА

Наизменичен режим на сообраќај на патот кон ГП Блаце

Сообраќајот кон граничниот премин Блаце се одвива со наизменично пропуштање на возила, поради одрон во близина на метото викано „Вражји вир".

– Поради одрони на патот на улица „Јадранска магистрала" поточно на м.в. Вражји вир, сообраќајот не е во прекин и се одвива со наизменично пропуштање на возилата, информираат вечерва од АМСМ.

Претходно, денеска сообраќајот беше прекинат во двата правци./MИА

Започна ноќното бележење на хоризонталната сигнализација на градските улици и булевари

Екипите на ЈП Улици и патишта, кои ја одржуваат хоризонталната сигнализација, по налог на Град Скопје почнаа со ноќното обележување на сообраќајниците  низ градот.  

Во текот на изминатата ноќ се вршеше бележење на хоризонталната сигнализација на бул. Илинден во насока од бул. ВМРО кон улицата Никола Парапунов, машинско обележување на надолжни линии и такси станици кај СЦ Борис Трајковски, како и на улицата Франклин Рузвелт.

Вечерва машинско бележење на хоризонтална сигнализација ќе се врши во општина Центар на бул. М.Т.Гологанов на потегот од бул. Климент Охридски кон Рузвелтова.

Во рамки на пролетната акција во општина Ѓорче Петров вчера вечер започна обележувањето на такси станиците. Вечерва обележувањето на такси станиците од страна на ЈП Улици и патишта продолжува во населба Автокоманда.

Според однапред утврдената динамика на Град Скопје и Секторот за сообраќај, екипите на ЈП Улици и патишта продолжуваат во наредниот период со обновување и бележење на хоризонталната сигнализација и на сите преостанати сообраќајници со цел зголемување на безбедноста на сите учесници во сообраќајот.

Град Скопје

притисни ентер