Достапноста до книгите за лицата со оштетен вид води до подобро образование и социјалната интеграција

 Јавна расправа за Договорот од Маракеш, со кој се олеснува пристапот до објавени дела за лицата кои се слепи, имаат оштетен вид или на друг начин се оневозможени да користат печатени материјали.

Расправата се одржа во организација на Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост при Владата и Министерството за култура.

Во фокусот на дискусијата, како што информира денеска владината прес-служба, беше значењето на Договорот од Маракеш за слепите лица и за лицата со оштетен вид, бидејќи преку овозможување достапност до книгите, списанијата и до едукативни материјали во соодветен формат ќе се унапреди образованието, нивниот професионален развој, ќе се подобри и нивната социјална интеграција и културно учество.

На настанот на кој беа присутни претставници од издавачките куќи, од Здружението за заштита на авторски музички права, од библиотеките, како и слепи лица и членови на Националниот сојуз на слепи лица, се обратија Спасе Додевски, претседавач со Националното координативно тело за имплементација на Конвенцијата на ООН за правата на лицата со попреченост, Валмир Азири, државен секретар во министерството за култура, Фризим Даути, директор на НУБ „Св. Климент Охридски"- Скопје, Афет Јашари, од министерството за култура и Стерја Димов, генерален секретар во Националниот сојуз на слепи лица.

На јавната расправа се дискутираше и за предлог измените и дополнувањата на Законот за авторското право и сродните права, кој треба да се хармонизира согласно одредбите во Договорот од Маракеш.

На 27 јуни 2013 година, на Дипломатската конференција во Маракеш, од земјите-членки на Светската организација за интелектуална сопственост, беше усвоен Договорот од Маракеш за олеснување на  пристапот до објавени дела за лицата кои се слепи, имаат оштетен вид или на друг начин оневозможени да користат печатени материјали („Договорот од Маракеш").

Договорот од Маракеш бара од договорните страни да се обезбеди ограничување или исклучок од авторско право, со цел да им се овозможи на „корисниците" или „овластените субјекти" изработка на примерок на дело во достапен формат (во електронска верзија, аудио верзија или на Брајово писмо) за лицата со потешкотии при пристап до печатените дела и да се олесни прекуграничната размена на оние достапни примероци создадени во согласност со ограничувањата и исклучоците на Договорот од Маракеш, односно во согласност со законот.

Затоа, од секоја земја што го ратификува Договорот од Маракеш се бара да воведе едно или повеќе ограничувања или исклучоци за авторско право.

Според податоците со кои располага Светската организација за интелектуална сопственост (WIPO) во светот има околу 300 милиони слепи и лица со оштетен вид. Организациите на слепите проценуваат дека во развиените земји само околу 7 отсто од сите објавени книги се произведени во формати достапни за лицата кои се слепи, имаат оштетен вид или на друг начин оневозможени да користат печатени материјали. Во земјите во развој, ситуацијата е уште полоша бидејќи проценетиот број книги во достапен формат е само околу 1 отсто. 

Големиот бугарски негатор на се што е македонско, фатен како пијан управува со возило !

Бугарскиот европратеник, Ангел Џамбаски , познат по своите крајно негаторски и нецивилизирани изјави во кои негира постоење на Македонците и македонскиот јазик, фатен со 1,5 промили алкохол зад воланот!

Минатиот викенд, во Самоков, бил сопрен при рутинска контрола на бугарската полиција, која побарала од него да направи алко-тест.
Дрегерот покажал 1,5 промили на алкохол, што значи покренување и на соодветен судски поднесок.

Во изјава за тамошните медиуми, Џамбаски го признал овој срамен и крајно опасен чин, велејќи:
„Јас сум виновен, но не би било важно, недај Боже, да станеше нешто лошо, а што ако се случеше нешто непоправливо што не можам да го вратам?“

Минатата година пак, во ова време, истиот овој Џамбаски, при контрола  на софискиот аеродром , поседувал непријавен пиштол кој имал 8 куршуми во себе и еден во цевката!

Од оваа перспектива,  можеби македонската јавност треба да му прости на сите антимакедонски изјави на г-дин Џамбаски, затоа што не знаеме кога и под какви „услови“  ги давал сите тие изјави.

Турција им се закани на САД по признавањето на геноцидот врз Ерменците

Усвојувањето на резолуција во американскиот Конгрес за признавање на геноцидот од Отоманската империја врз Ерменците на почетокот на 20 век „ја загрозува иднината“ на односите меѓу Турција и САД.

Ова предупредување вечерва го објавија турските власти, непосредно по донесената одлука во Вашингтон.

„Однесувањето на одредени членови на американскиот Конгрес ги загрозува турско-американските односи ... Резолуцијата на САД донесена од Сенатот денес ја доведува во прашање иднината на нашите билатерални односи“, изјави портпаролот на турското претседателство Фахретин Алтун.

Горниот дом, Сенатот на САД едногласно денеска ја донесе резолуцијата во која се признава геноцидот врз Ерменците. Таа резолуција беше изгласана на крајот на октомври од страна на Претставничкиот дом, што во тоа време предизвика незадоволство од Турција.

Републиканскиот сенатор Кевин Крамер претходно изјави дека не е вистинско време да се донесе закон што ќе ја налути Турција.

Историчарите проценуваат дека 1,5 милион Ерменци биле убиени во Отоманската империја за време и по Првата светска војна, за што експертите сметаат дека е првиот геноцид во 20 век.

Наследникот на империјата, Турската Република, прогласена во 1923 година, негира дека станува збор за геноцид, туку дека тие биле само жртви на граѓанска војна и немири во време на распадот на Отоманската империја, чиј број бил предимензиониран и дека имало смртни случаи од обете страни.

Турција соопшти дека тогаш биле убиени меѓу 250.000 и 500.000 Ерменци.

Се зголеми бројот на жртвите во пукотницата во болница во Чешка

Бројот на загинати во пукотницата во чешката болница денес се искачи на седум, кога една жена која беше тешко повредена почина два дена по нападот.

42-годишен маж отвори оган во чекалната во Универзитетската болница во Острава, 350 километри источно од Прага, при што загинаа шест возрасни пациенти и се ранети тројца други, пренесува АП.

Другите двајца повредени мажи не се во животна опасност.

Полицијата го идентификува напаѓачот како човек со криминално досие кој користел нелегален пиштол и дејствувал сам.

Ова е второ најсмртоносно масовно пукање во Чешка од 2015 година, кога маж уби осум лица во југоисточниот град Ухерски Брод пред да се самоубие.

притисни ентер