Охридскиот театар премиерно ќе ја изведе „Хотел ни на небо ни на земја", средствата наменети за настраданите од Албанија

Актерите на Охридскиот народен театар викендов премиерно ќе ја изведат претставата „Хотел ни на небо ни на земја", работена според текст на Ерик Емануел Шмит, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Според режисерот, станува збор за претстава во која Шмит, кој важи за еден од најпознатите француски драмски текстописци, ја прикажува метафизичка неизвесност помеѓу сонот и стварноста, помеѓу комичното и трагичното, сето заради некаква потрага по смислата на постоењето и животот.

За Ѓоргиевски ова е прва соработка со Охридскиот театар што, како што вели, за секој режисер претставува провокација, задоволство и особена возбуда.

– Работата меѓу режисерот и актерите го доживувам како интимен чин бидејќи ние фигуративно речено се соголуваме едни со други и ги споделуваме своите мисли, ставови, знаења, па дури и незнаења, вели тој.

Во претставата учествува неколкучлена актерска екипа, составена од охридските глумци Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Елизабета Стефановска, Стефан Николиќ и Мила Коруновска, но и Ирена Илиеска од Скопје, на која ова и е прво гостување во некоја претстава на Охридскиот театар.

Претставата утре ќе се игра претпремиерно, со цена на билетите 200 денари, додека премиерата ќе биде в сабота, кога влезницата ќе се продава по цена од 250 денари.

Управата на Центарот за култура „Григор Прличев" најави дека сите средства од продажбата на билетите ќе бидат наменети за настраданите во земјотресот во соседна Албанија./MИА

Доделување на државната награда „Св. Климент Охридски" за 2019 година

Во Собранието на Република Македонија денеска ќе биде доделена државната награда „Св. Климент Охридски" за 2019 година.

Оваа награда се доделува за долгогодишни остварувања во областа на воспитанието, образованието, културата, уметноста, здравството, заштитата и унапредувањето на човековата околина и во социјалната дејност од јавен интерес на државата.

Одборот за доделување на државната награда „Св. Климент Охридски" соопшти дека за остварување во областа на воспитанието и образованието наградата му се доделува на проф. д-р Агим Паљоска, албанолог.

Наградата за остварување во областа на културата и уметноста им се доделува на Димитар Башевски, писател, Весна Ѓиновска-Илкова, оперски пејач и Виолета Томовска, естраден уметник, а наградата за остварување во областа на здравството му се доделува проф. д-р Дејан Докиќ, пулмолог-алерголог. /МИА

Поради одрон во прекин сообраќајот на патот Маврови Анови – Дебар, кај Сенце

На патниот правец Р1202 Маврови Анови – Дебар кај село Сенце од 6:50 часот сообраќајот е во прекин поради одрон, информира ЈП „Македонија пат".

Екипите на претпријатието работат на расчистување на одронот и нормализирање на сообраќајот. /МИА

Облачно, а попладне сончево со слаб ветер

Времето претпладне ќе биде со магла или ниска облачност по котлините, а попладне сончево со мала до умерена облачност.

Ќе дува слаб, а во југоисточните делови повремено умерен ветер од северен правец. Дневната температура ќе биде во интервал од 10 до 16 степени.

Во Скопје претпладне со магла и ниска облачност, а попладне облачноста ќе се намали. Температурата ќе достигне 12 степени.

Времето утре ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а претпладне со појава на магла по одделни котлини. Минимална температура ќе изнесува од минус пет до три степени, а максималната температура ќе биде во интервал од девет до 15 степени.

Во вторник ќе биде претежно облачно, попладне со врнежи од дожд, а на планините од снег. Ќе дува умерен, кон крајот на денот повремено засилен ветер од североисточен правец. Минимална температура ќе се движи од нула до седум степени, а максималната од седум до 12 степени. /МИА

притисни ентер