Охридскиот театар премиерно ќе ја изведе „Хотел ни на небо ни на земја", средствата наменети за настраданите од Албанија

Актерите на Охридскиот народен театар викендов премиерно ќе ја изведат претставата „Хотел ни на небо ни на земја", работена според текст на Ерик Емануел Шмит, а во режија на Љупчо Ѓоргиевски.

Според режисерот, станува збор за претстава во која Шмит, кој важи за еден од најпознатите француски драмски текстописци, ја прикажува метафизичка неизвесност помеѓу сонот и стварноста, помеѓу комичното и трагичното, сето заради некаква потрага по смислата на постоењето и животот.

За Ѓоргиевски ова е прва соработка со Охридскиот театар што, како што вели, за секој режисер претставува провокација, задоволство и особена возбуда.

– Работата меѓу режисерот и актерите го доживувам како интимен чин бидејќи ние фигуративно речено се соголуваме едни со други и ги споделуваме своите мисли, ставови, знаења, па дури и незнаења, вели тој.

Во претставата учествува неколкучлена актерска екипа, составена од охридските глумци Никола Тодороски, Стрезо Стаматовски, Адријана Билаловиќ Тодороска, Ивица Цонев, Елизабета Стефановска, Стефан Николиќ и Мила Коруновска, но и Ирена Илиеска од Скопје, на која ова и е прво гостување во некоја претстава на Охридскиот театар.

Претставата утре ќе се игра претпремиерно, со цена на билетите 200 денари, додека премиерата ќе биде в сабота, кога влезницата ќе се продава по цена од 250 денари.

Управата на Центарот за култура „Григор Прличев" најави дека сите средства од продажбата на билетите ќе бидат наменети за настраданите во земјотресот во соседна Албанија./MИА

Затворени училишта и попречен сообраќај поради обилни врнежи од снег во Техеран

Отежнато е движењето по улиците, попречен е и воздушниот сообраќај, затворени се училишта.

Обилните снежни врнежи ги обелија улиците во Техеран, отежнувајќи им го на жителите секојдневието во градот, известуваат градските власти.

Снегот започнал да паѓа рано наутро и веднаш го попречил движењето во главниот град.

Сите летови или доцнат или се откажани.

Заради обилниот снег затворени се и сите училишта во главниот град и во некои околни подрачја.

Обилниот снег ќе продолжи да паѓа до утре.

Без струја утре дел од Драчево и Ѓорче Петров

Поради технички зафати во електродистрибутивната мрежа утре во одредени временски интервали без струја ќе останат дел од жителите во Драчево и Ѓорче Петров.

Од 08:30 до 15:30 часот без струја ќе бидат дел од улиците Иван Хаџиниколов (поранешна Ратко Митровиќ), Скендербег и Радое Дакиќ  во населбата Драчево, а од 9 до 15 часот дел од улиците Ибе Паликуќа, Кичевска и Зејнел Ајдини во општина Ѓорче Петров./МИА

Полицијата во Хонг Конг со солзавец ги растерува демонстрантите

Полицијата на денешните протесни користеше солзавец за да ги растера илјадниците антивладини демонстранти кои се собраа во Хонг Конг.

Пред да започнат демонстрациите, полицијата интервенирала кога митингот прераснал во импровизиран марш. Видено е како неколку полициски единици апсат демонстранти.

Организаторите на почетокот побарале дозвола за марш, но полицијата се согласила само на статичен митинг во паркот, велејќи дека изминатите маршови се  претвориле во насилство.

притисни ентер