Скопје и Атина посветени на Договорот од Преспа, силна грчка поддршка и за евроинтеграцијата

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. 

Драматично подобрување на билатералните релации кои поминуваат преку Договорот од Преспа, но и напори за покривање на сите доцнења кои постојат за негово целосно имплементирање. Двете земји имаат заедничка иднина ако гледаат добронамерно на целиот процес.

Ова се оценките за односите меѓу двете земји, кои произлегоа од вчерашната прва официјална посета на министерот за надворешни работи на Грција Никос Дендиас во Скопје и средбата со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров.

На заедничката прес-конференција со неговиот домаќин, шефот на дипломатијата Никола Димитров, тој ја упати пораката дека Северна Македонија има целосна и силна поддршка од Грција за отворање на пристапните преговори со ЕУ и оти Атина се залага за целосна имплементација на Договорот од Преспа и зајакнување на билатералната соработка.

– Радосен сум што сум тука во прва посета на соседна Северна Македонија, која наскоро ќе стане партнер на Грција во НАТО и кандидат за ЕУ. Сигурен сум дека наскоро ќе ги почнете пристапните преговори. Ја имате целосната поддршка од Грција. Почнувањето на преговорите ќе биде значителен чекор и тоа за Грција е значајна цел. Го разбираме разочарувањето од одложувањето, но треба да се гледа напред. Важно е да се имлементираат европските вредности, а ние нудиме целосна соработка, рече Дендиас.

Според него, билатералната соработката и натаму се развива со фокус на економијата, воената соработка, инвестициите, инфраструктурата...

Министерот Димитров нагласи дека Северна Македонија смета на грчката поддршка на патот кон ЕУ.

– Грција е наш стратегиски партнер, сосед и пријател. Преспанскиот договор отвори голем потенцијал за соработка што треба да се искористи, рече Димитров.

Посочи дека се очекува наскоро да се одржи првата седница на комисијата за трговски марки, како и состанок на експертите за отворање на новите гранични премини меѓу двете земји и на комисијата за историски прашања.

На новинарско прашање дали е можно оспорување на Договорот од Преспа во двете земји, Дендиас рече дека ставот на актуелната грчка Влада е дека тоа е завршена работа и треба целосно да се имплементира.

– Со мојата денешна посета со Димитров ја продлабочуваме и ја прошируваме соработката. Двете земји имаат заедничка корист. Треба да се погледне картата за да се сфати тоа. Имаме заедничка иднина и пат, ако гледаме добронамерно, додаде шефот на грчката дипломатија, оценувајќи ја како особено позитивна денешната негова посета.

И Димитров вели дека Договорот од Преспа е веќе дел од нашиот правен систем и мора да се почитува.

– Имплементацијата на Преспанскиот договор веќе тече без разлика на предвремените избори, но во согласност со самата содржина и текстот на договорот. Дали опозицијата има ист став е повеќе прашање за опозицијата, битно е да се знае дека договорот е дел од нашиот правен систем и важи правилото pacta sunt servanda – договорите мора да се почитуваат. Добра вест е што јас сум убеден дека прашањето е реторичко или хипотетичко бидејќи нема да победи опозицијата на следните предвремени избори, рече Димитров.

Според него, договорот создава повеќе правни обврски за нашата страна, но има прашања каде што двете страни имаат еднакви реципрочни обврски, меѓу нив е и прашањето за брендовите и трговските марки.

– Тука многу важно е во добра мера да имаме разбирање и почит за грижата на другата страна. Ако тоа успееме да го направиме, мислам дека и двете држави ќе бидеме големи, рече Димитров, запрашан за промовирање на брендот „Macedonia the GReat" во Грција.

Дендиас кажа дека треба да се гледа добронамерно во интерес на заедничката иднина, независно од процедурите што треба да се спроведат.

Грчкиот министер за надворешни работи, кој престојуваше во еднодневна официјална посета на земјава, имаше средби и со претсдеателот Стево Пандаровски и со премиерот Зоран Заев.

На средбата со премиерот Заев во фокусот биле интензивирањето на економската соработка помеѓу двете земји и инвестициите, и за поддршката што нашата земја континуирано ја добива од Република Грција на патот на евроатлантските интеграции, на што премиерот искажал благодарност.

Тој се осврнал на потребата за зголемување на економската размена, но и подобрување и отворање нови инфраструктурни канали што треба да ја поддржат бизнис-заедницата.

– Кога бизнисот се развива, граѓаните во нашите две држави ќе имаат и подобар животен стандард, подвлекол премиерот Заев.

Претседателот Пендаровски на средбата со грчкиот министер за надворешни работи истакнал дека Северна Македонија е силно посветена на развој на партнерството со Грција, базирано на пријателство и заеднички интерес на граѓаните на двете држави за просперитетен регион. Во тој контекст, нагласил, Преспанскиот договор е чекор што ја демонстрира посветеноста за развој на добрососедски односи и соработка.

Во очекување на новата методологија за водење на пристапните преговори, Северна Македонија е фокусирана кон интензивирање на реформскиот процес, со цел што поскоро отворање на пристапните преговори за членство со ЕУ, истакнал претседателот Пендаровски.

Во Атина постои документ за следење на имплементацијата, а има и амбасадор кој е одговорен за следење на Акцискиот план за имплементација на Договорот. /МИА

Заедничка литургија на поглаварите на македонската и српската црква во Белград

Литургијата на помирување започна утрово во 9 часот во храмот Свети Сава во Белград, на која служеа Српскиот патријарх Порфириј и Архиепископот охридски и македонски Стефан.

Во присуство на голем број граѓани по 55 години со литургијата на помирувањето ќе се обнови литургиската и канонската заедница на двете сестрински цркви, согласно одлуката на парламентот на Српската православна црква.

Македонските владици се надеваат дека Српската православна црква на крајот на мај ќе го испрати предлогот за автокефален статус на МПЦ-ОА.

Во Белград пред храмот Свети Сава е Михајло Видимлиски.

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Бајден денеска ќе биде домаќин на лидерите на Финска и Шведска

 Американскиот претседател Џозеф Бајден денеска во Белата куќа ќе ги пречека лидерите на Финска и Шведска, Саули Нинист и Магдалена Андерсон, откако двете нордиски земји аплицираа за членство во НАТО.

Соединетите Американски Држави ги поддржуваат напорите на двете земји за приклучување кон Северноатлантската алијанса, а доколку нивната апликација за членство помине, Алијансата ќе брои 32 членки.

Сепак, Турција се противи на влезот на Хелсинки и Стокхолм во НАТО, обвинувајќи ги дека се рај за антитурските екстремисти.

Британија и неколку земји од НАТО им понудија безбедносни гаранции на Финска и Шведска додека се разгледуваат нивните апликации, ветувајќи им дека ќе им помогнат во случај на агресија. -Срдечно ги поздравувам и силно ги поддржувам историските апликации на Финска и Шведска за влез во НАТО, рече Бајден.

ВМРО-ДПМНЕ: Над 2400 дечиња чекаат за прием во градинка во Скопје

Над 2400 дечиња чекаат за прием во градинка во Скопје, места нема затоа што СДСМ 5 години не направи ниту еден нов објект.

Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ во скопските општини затекнаа состојба во која стотина дечиња од секоја општина се на листа за чекање за прием во градинка.

Места нема затоа што СДСМ 5 години не направи ниту еден нов објект.

Ситуацијата со недостаток на места за сместување не може да се реши преки ноќ. Градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ во сите скопски општини веќе засилено работат на нови градинки, и се очекува проблемот за година дена од сега да биде помал.

Работата на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ на полето на градинките ја опструира централната власт, од каде не даваат согласност за нови вработувања и го кочат процесот во целост.

СДСМ ја злоупотребува централната власт да им прави сопки на градоначалниците од ВМРО-ДПМНЕ. Затоа и ова е една од причините поради која мора да имаме предвремени парламентарни избори час поскоро. Со влада на ВМРО-ДПМНЕ Македонија ќе се насочи на раст и развој и нови проекти, наместо на стагнација и криминал како до сега.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер