Претрес во СЈО за бонусите на Катица Јанева и нејзиниот тим

Истражители од Jавното Oбвинителство влегоа во просториите на Специјалното Обвинителство. 

Двајца истражители по налог на шефицата на Обвинителството за гонење на организиран криминал Вилма Русковска во објектот на поранешно СЈО денеска ја претресуваа финансиската документација поврзана со исплатата на високите бонуси кои екс обвинителката Катица Јанева ги доделувала за себе, но и на нејзиниот тим.

До какви сознанија дошле истражителите засега не е познато. Од обвинителството единствено информираа дека станува збор за предмет кој е во предистрага и по кој тековно се работи.

Двајцата истражители се состанале со обвинителката Елизабета Јосифовска и од неа побарале да ја проверат целата докментација. Таа во телефонски разговор за Канал 5 не сакаше да коментира што се случува во објектот, само рече дека истражителите не дошле со судски налог, туку со барање од обвинителството. Обвинителите од СЈО кои ги контактиравме не сакаа да говорат јавно, но зад камерите тврдат дека немало незаконитост во доделувањето на парите.

Официјалните информации од базата отворени финансии покажаа дека екс обвинителакта Катица Јанева за време на својот мандат зела вкупно 157.000 евра надвор од редовната плата, најголем дел од нив ги добивала како додаток за доверливост.

За да не се открие што чула во разговорите од прислушуваните материјали Јанева седум месеци си доделувала по 4.000 евра, додека сумите за нејзините соработници се движеле од 60.000 до 180.000 денари.

Освен вработените, на платен список биле и голем број на државни службеници, нивни синови и ќерки, полицајци, новинари и експерти.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

Фото: Финска пивара направи НАТО пиво

Во екот на одлуката на Финска да стави крај на децениската неутралност и да бара членство во НАТО, една пивара одлучила да продава пиво со ознака на НАТО.

Сепак, дел од финската јавност не го поздрави потегот на пиварата и колку и да се за влез на нивната земја во Алијансата, сметаат дека во случајот со пивото се работи за промоција на алкохолизам, што не треба да биде случај.

Од друга страна, од пиварницата „Олаф Брувинг“ објаснуваат дека досега не се мешале во политиката, а сега повеќето Финци се за влез во НАТО, изјавил за медиумите извршниот директор на компанијата.

„Затоа се решивме на овој чекор, иако всушност не требаше толку многу „одлучување“, едноставно само го направивме“, рече тој.

Лименката „НАТО пиво“ е сина, а на неа има витез, кој на градите го има симболот на НАТО. Пивото се вика ОТАН, што е француски изговор на зборот НАТО

Од пиварата велат дека веќе добиле голем број нарачки за „НАТО пиво“.

Ковачевски:Апел за брзо прифаќање на историското зголемување од 15% на платите во образованиетo

​Вечерва на својот Фејсбук профил, претседателот на Владата Димитар Ковачевски упати апел до СОНК за итно, брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност.

Во продолжение ви го испраќаме статусот во целост.

„Успеавме да постигнеме значаен договор за вработените во образованието и покачување на платите од дури 15%, почнувајќи од септемвриската плата.

Ова зголемување на платите е најголемото досега и заедно со досегашните 21% зголемување е историски најголемата поддршка на вработените во образованието.

До пред само 5 години, максималното зголемување на платите беше 4%, без глобални кризи.

Сега, во услови на најголема економска и енергетска криза, покрај огромното процентуално зголемување, на вработените во образованието, преку колективните договори ќе им се овозможи и усогласување со минималната плата како и други придобивки. Воедно, ќе се дефинира методологија за континуиран раст на платите со што ќе се заштити стандардот на наставниците и ќе се овозможи континуирано зголемување на плата без потреба од дополнителна владина, институционална или политичка интервенција.

Апелирам до СОНК за брзо и целосно прифаќање на договорените условите и одговорност. Да може институциите да продолжат со конкретни активности за спроведување на овој историски раст на платите во образованието."

притисни ентер