Премиерот Заев не гледа ништо спорно во огромните надоместоци за СЈО

Како се делеле бонусите во Специјалното јавно обвинителство и дали имало злоупотреби, премиерот Зоран Заев очекува одговор од Обвинителството.

Тој застана во одбрана на обвинителите за кои, како што рече, не се водат истраги додека истражните органи не дадат одговори дали спротивно на законот се делеле бонуси со назнака додаток на доверливост.

Дали обвинителите од СЈО и нивната поранешна шефица Катица Јанева незаконски земале илјадници евра како додатоци проверува Јавното обвинителство. Детали од институцијата не откриваат но и денеска потсетуваат дека до поставувањето на алатката Отворени финансии висината на надоместоците и како се пресметувале не им биле достапни. Управата за јавни приходи пак чека наредба од Обвинителството.

Одлуката околу евентуална кривична истрага на Обвинителството ја чека и државното правобранителство. Тоа ќе постапи по службена должност ако се докаже дека е оштетен државниот буџет.

И Антикорупциска дополнително ќе одлучува дали ќе отвори предмет.

Според базата на Министерството за финансии, без износот за плати, вкупната сума за бонуси на обвинителите од СЈО надминува над 700 илјади евра, а највисоката е на тогашната шефица Катица Јанева, 137 илјади евра. Дел од сека поранешните обвинители во СЈО кои не сакаа јавно да коментираат велат дека само Јанева ја имала можноста да одлучи кој колкав бонус ќе земе.

Британски новинар ќе објави книга за Меган Маркл: Дознав неверојатни работи

Меган Маркл и нејзините адвокати правеле се што можат за да го саботираат пишувањето на книгата.

Принцот Хари не е единствениот кој ќе објави книга со информации за членовите на британското кралско семејство. Британскиот истражувачки новинар, биограф и писател Том Бауер вели дека неговата книга за Меган Маркл содржи „извонредни информации“, пишува „Дејли меил“.

Бауер вели дека завршил со пишувањето на книгата и дека таа би можела да биде објавена оваа есен.

- Дознав работи за неа кои се навистина неверојатни. Мислам дека перцепцијата на јавноста за неа или ќе се потврди или ќе биде полоша, но во секој случај тоа ќе биде големо изненадување – вели Бауер.

Нему му било тешко да дојде до информации, вели тој, бидејќи луѓето најчесто не сакале да зборуваат, а Меган и нејзините адвокати направиле се за да го саботираат пишувањето на книгата.

Брнабиќ: Ни се закануваат со бомби бидејќи не воведовме санкции кон Русија

Српската премиерка Ана Брнабиќ во изјави дека честите дојави за бомби претставуваат притисок од странство врз Србија бидејќи таа не воведе санкции кон Русија по инвазијата на Украина, како што тоа го направија повеќето западни земји.

„Ние сме единствената земја во Европа која не воведе санкции кон Русија и притисоците се неверојатни од ден на ден. „Овие дојави за бомби се и притисок од странство поради невоведувањето санкции кон Русија“, изјави Брнабиќ за белградските медиуми, пренесе Н1.

Фото: Финска пивара направи НАТО пиво

Во екот на одлуката на Финска да стави крај на децениската неутралност и да бара членство во НАТО, една пивара одлучила да продава пиво со ознака на НАТО.

Сепак, дел од финската јавност не го поздрави потегот на пиварата и колку и да се за влез на нивната земја во Алијансата, сметаат дека во случајот со пивото се работи за промоција на алкохолизам, што не треба да биде случај.

Од друга страна, од пиварницата „Олаф Брувинг“ објаснуваат дека досега не се мешале во политиката, а сега повеќето Финци се за влез во НАТО, изјавил за медиумите извршниот директор на компанијата.

„Затоа се решивме на овој чекор, иако всушност не требаше толку многу „одлучување“, едноставно само го направивме“, рече тој.

Лименката „НАТО пиво“ е сина, а на неа има витез, кој на градите го има симболот на НАТО. Пивото се вика ОТАН, што е француски изговор на зборот НАТО

Од пиварата велат дека веќе добиле голем број нарачки за „НАТО пиво“.

притисни ентер